Sadece Telefonuyla Çektiği Fotoğraflarla Sizi Hayran Bırakacak Bir İsim: Buğra Cihan

2012 yılında ilk telefonunu almasıyla fotoğraf çekmeye başlayan Buğra Cihan fotoğraf çekerek sanatını konuşturan isimlerden birisi. Bugün onun yeteneği göstermek ve tanımak adına yaptığımız röportajı paylaşacağız sizlerle. Umarız bunu okuyan herkese cesaret verip hayallerinin peşinden gitmelerini sağlayabiliriz. Sanatla kalın!

Buğra Cihan

Sanatla Art: Merhabalar. Bize kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Buğra Cihan

Buğra Cihan: Merhaba. Ben Buğra Cihan. 4 Ocak 1995 Üsküdar doğumluyum.

S.A: Biz sizi çektiğiniz fotoğraflar sayesinde tanıdık. Peki siz bu işle ne zaman tanıştınız? Kaç senedir fotoğraf çekiyorsunuz?

Buğra Cihan, Warp Dine

B.C: 2012 yılında, ilk telefonumu aldığım zaman fotoğraf çekmeye başlamıştım. Nereye gideceğine dair bir fikrim yoktu. 2017 yılında ufak bir aydınlanma yaşadım fotoğraflar hakkında. Fazla sade durduğunu fark ettim ve bakış açımı değiştirdim. Filmlerden gördüklerimi, sevdiğim nesneleri fotoğraflara adapte etmeye karar verdim.

Buğra Cihan, Cybertron

2017 yılında Ali Aktaş’ın (MovieGraf*) hatrı sayılır yardımıyla gelen kitleden aldığım olumlu geri dönüşler beni bu yola soktu. İş olabileceğine inandığım zaman, o zamandı.

S.A: Fotoğraflara uyguladığınız bu efektleri neye göre karar veriyorsunuz? Genellikle kasvetli ve gizemli havaları oluyor fotoğraflarınızın.

Buğra Cihan, 2150 Muğla

B.C: Bazen etkilendiğim bir film sahnesinden yola çıkıyorum, bazen rastgele bir şeyler deniyorum. Post-apokaliptik filmlerin hastasıyım. Fotoğrafların kasvetli, karanlık havası çoğu zaman o hayalim ve hastalığımdan geliyor.

S.A: Size neler ilham verir? Veya kimler?

Buğra Cihan, batman

B.C: Sinematografisi güzel olan her film beni doğrudan etkiliyor. İlham aldığım film ve kişi listesi çok. Blade Runner 2049 filmi ve Zack Snyder bu listenin başını çekiyor.

S.A: Film çekme gibi bir planınız var mı? İleriye dönük neler düşünüyorsunuz?

Buğra Cihan, Interstellar Sunset

B.C: Bu sene 4-5 dakikalık bir kısa film çekmek gibi planım var. Kötü olmaması için uğraşıyorum. Buradaki tek etmen ben değilim. Zaman, mekân ve imkanlar doğru yerde, aynı anda olmalı. Yolun başında olduğumu düşündüğüm için gelecek hakkında net konuşamıyorum henüz…

S.A: Fotoğraf çekmeye çıktığınızda genellikle aklınızda bir sahne olarak mı çıkıyorsunuz yoksa spontane mi gelişiyor çekimler?

Buğra Cihan, Dolmabahçe

B.C: İkisi de geçerli. Genelde fotoğraflarım filmden sahnelere benzesin istiyorum. Bu yüzden çoğu zaman önceden planladığım çekimler oluyor.

S.A: Sizden ilham alan kişiler için onlara verebileceğiniz bir tavsiye var mı?

Buğra Cihan, The end is nigh

B.C: Ellerindeki malzemeyi en iyi şekilde kullansınlar yeterli.

S.A: Instagram sayfandaki en eski gönderilerden birini bulduk. Bize bu fotoğrafın ortaya çıkış hikâyesini anlatabilir misiniz? İlk çalışmalarından mıydı?

Buğra Cihan, Metal Container

B.C: Fotoğrafın sade hali 2012 yılına ait. Yaşadığım ufak aydınlanma sonrası, deneme yapmaya karar verdim. Bu onlardan biri. Daha çok kullandığım nesne ve çektiğim fotoğrafın renk uyumunu denemeye yönelikti.

S.A: En çok ses getiren fotoğraflarınızdan birisi de buydu. Bunun hikâyesi nedir?

Buğra Cihan, Stranger Things Ankara

B.C: Bizim neden böyle şeylerimiz yok dediğim zamanlarda aniden ortaya çıkan bir fikirdi. Net bir fotoğraf bulmak zor oldu. Yaklaşık 45-50 dakika uğraştım yanlış hatırlamıyorsam. Büyük çaplı ilk çalışmam diyebilirim. MovieGraf desteğiyle birlikte beni en çok öne çıkartan fotoğraflardan biri oldu. Her şeyi değiştirdi diyebilirim.

S.A: Bir fotoğrafçı olarak İstanbul sizin için ne ifade ediyor?

Buğra Cihan, Galata

B.C: Küçük bir dünya İstanbul. Çok farklı. Binlerce içerik ve fotoğraf çıkartabilirim. Ayrıca bir pazar benim için.

S.A: Son olarak sizin favorinizi, bunun hikâyesi başka dediğiniz fotoğrafı nedeniyle beraber öğrenebilir miyiz?

Buğra Cihan, night crawler

B.C: Spontane gelişti. Bu fotoğrafı çekene kadar, bu tarzda fotoğraf efektleyebildiğimi bilmiyordum. O yüzden yeri çok ayrı. Tam istediğim gibi oldu renkleriyle.

S.A: Sizinle tanışmak büyük bir zevkti. Umarız hak ettiğiniz yere gelirsiniz. Son olarak eklemek istediğiniz, sormadınız ama söylemek isterim dediğiniz bir şey var mı?

Buğra Cihan, Storm is coming

B.C: Zack Snyder ile konuşuyorum.

S.A: Bu güzel sohbet için teşekkürler. Kendinize iyi bakın. Bizi takip etmeyi unutmayın!

Buğra Cihan, Beylikdüzü Zincilikuyu arası metrobüsle ulaşım buna benziyor
Buğra Cihan, kendi ölüm yıldızımızı inşa ediyoruz
Buğra Cihan, Speacial One

Buğra Cihan Instagram sayfası: https://instagram.com/xavieryesilcay?igshid=mzoeq68ixgjt

-MovieGraf: https://instagram.com/moviegraf?igshid=qdcs64ca84c5

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir