Gerçekten Gidip Ziyaret Edebileceğiniz 8 Çekim Yeri

Pek çok film yeri sadece bir stüdyo arka planında veya sabit diskteki bir veri topluluğu olarak mevcut olsa da, sinema perdesinde en çok tanınan sahnelerin bazıları yalnızca bir durak, bir şeyden başka bir yere geçiş yeri ve bir okyanusötesi uçak yolculuğudur aslında.

Yavin 4 (Star Wars)

Bir isyancı nöbetçi, Yavin 4’ün yemyeşil orman örtüsüne uzaktan bakarken Millennium Falcon’un yaklaştığını gözlemler. “Yıldız Savaşları sahnesi: Bölüm IV — Yeni Bir Umut” sadece 10 saniye sürüyor, ancak fütüristik bir uzay gemisinin ve Kolomb öncesi mimarinin yan yana olması filmdeki en kalıcı görüntülerinden birini sunuyor. Hayranlar, Maya uygarlığının ana kent merkezlerinden birinin kalıntıları olan Tikal’i ziyaret ederek sahneyi yeniden canlandırmış oluyorlar. UNESCO Dünya Mirası, kuzey Guatemala’nın Petén bölgesinde yer almaktadır.

Mars (The Martian)

Başka bir dünyanın yüzeyinde duracak bir yer ararken, Ay Vadisi olarak bilinen bu yeri seçmek iyi bir tercihtir. Uzak Güney Ürdün’deki Wadi Rum Koruma Alanı, Matt Damon’ın The Martian’daki kırmızı gezegen üzerindeki 18 aylık iklimi için bir zemin oluşturdu. Heybetli manzara T.E. Lawrence tarafından “geniş, eko yapan ve Tanrı-vari yer” olarak tanımlandı ve Wadi Rum, I. Dünya Savaşı sırasında Lawrence’ın gerilla kampanyasının ana operasyonu olarak kullanıldı.

Camelot

Monty Python ve Kutsal Kase’deki her kale sahnesini bir yerde yeniden canlandırmak mümkün. “Yuvarlak Masa Şövalyeleri” adlı müzikalden Fransız Taunter’a, Swamp Şatosu’ndaki düğünden, Anthrax Kalesi’ndeki Galahad’ın cazibesine kadar – hemen hemen hepsi, İskoçya’nın merkezindeki Doune Kalesi’nde çekildi. 1388’den 1420’ye kadar kale, “İskoçya’nın taçsız kralı” Robert Albay, Albany’nin birinci dramı olan Robert Stewart’ın de facto kraliyet koltuğu olarak hizmet etti, ancak 21. yüzyılda, Kutsal Kase ile olan ilişkisi ve Diana Gabaldon’un zaman yolculuğu romantizm dizisi Outlander’ın ekran uyarlamasıyla daha iyi tanındı.

Jurassic Park

Hawaii adaları, Jurassic Park’ın en unutulmaz sahnelerine ait yerlerdi. Kauai, Oahu’daki Kualoa Çiftliği’ndeki inişli çıkışlı tepeler, Gallimimus damgası için bir fon görevi görürken, sivri uçlu sahil şeridi ve kurgusal Isla Nublar’ın en nefes kesici topoğrafyasından bazılarını sunmaktadır. Film yapımcıları, Kualoa’yı, Gyrosphere sergisi olarak görüneceği Jurassic World için tekrar ziyaret edeceklerdi. (Lost’un TV şovunun hayranları, mekanı Hurley’in golf sahası olarak tanıyabilir).

King’s Landing

HBO serisi Game of Thrones, George R.R.’nin fantazi dünyasının birçok yerini hayata geçirir, ancak seks, kılıç ve hileler çatışması Kralın Topraklarının başkentindeki zirvesine ulaşır. Westeros’un “gerçek” başkenti Dubrovnik, Hırvatistan’da bulunabilir. Şehrin 16. yüzyıldan kalma sur duvarları Blackwater Koyu’na (Adriyatik Denizi) bakmaktadır. Eski şehirdeki parklar, caddeler ve sokaklar ise House Lannister’in zafer ve trajedilerine şahit olmuştur.

Downtown Abbey

 

Altı sezon boyunca, dünyanın dört bir yanındaki izleyicilere Crawley ailesi ve kulları, talipleri ve skandalları nakledildi. Ancak, Julian Fellowes dönemindeki dramada belki de en tutarlı şekilde büyüleyici (ve en az çaresiz) “karakter”, Downton Abbey’in kendisiydi. “Gerçek” Downton, Carnarvon’un (Tutankhamun mezarı keşfinde oldukça önemli bir role sahip olanların) atalarının ana vatanı olan Highclere Kalesi’dir. George ve Fiona Herbert, Carnarvon’un 8. başı ve kontuarı, ziyaretçileri kaleye ve araziye tur atmaya davet ediyor (Konuklara, efsanevi peyzaj mimarı Brown tarafından tasarlanan parklar, çimler ve bahçeler hakkında özel bir not almaları tavsiye edilir).

Hobbiton

Bu listede yer alan diğer yerlerden farklı olarak Shire, Yeni Zelanda’nın Kuzey Adası’ndaki Matamata’nın dışındaki Alexander ailesinin koyun çiftliğinin 12 dönümünden oluşan tamamen yapay setidir. Ama ne settir… Peter Jackson’ın J.R.R.’nin büyük ekran uyarlaması için kurulmuştur. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Hobbiton’un orijinal enkarnasyonu, dizideki ilk filmin yayınlanmasından kısa bir süre sonra meraklı hayranları çekmeye başladı. Zamanla, turlar daha resmi hale geldi ve Jackson, 2011 yılında Hobbit’i çekmek için Alexander çiftliğine döndüğünde, Hobbiton daha kalıcı bir şekilde yeniden inşa edildi. Üç aylık bir film çekimlerine ev sahipliği yapmak için tasarlanan geçici bir mekan olarak başlayan şey, 44 benzersiz Hobbit deliği, bir kafe, Orta Dünya temalı bir pub ve bir hediyelik eşya dükkanı ile bir Tolkienesque tema parkına dönüştü. Hobbiton Film Setini yılda 350.000’den fazla kişi ziyaret ederek, onu Yeni Zelanda’nın en popüler turistik mekanlarından biri haline getiriyor.

Luke Skywalker’ın Evi

Yıldız Savaşları: IV. Bölüm – Yeni Bir Umut’un ilk sahnesinde, Luke Skywalker, Tatooine’nin ev dünyası hakkında akıl almaz bir şekilde şöyle diyor: “Eğer evrene parlak bir merkez varsa, gezegenin en uzağındasınız demektir.” Adil olun, Matmata, Tunus kenti, dövülmüş pistten biraz uzakta. Tunus’un yaklaşık 230 mil (370 km) güneyinde ve en yakın büyük şehir olan Gabès’in 30 mil (48 km) güneybatısında yer alan küçük Berberi topluluğu, “Yıldız Savaşları Oteli” olarak da bilinen Hotel Sidi Driss’in yeridir. Geleneksel Berberi “troglodyte” yeraltı mağarası konutu, Owen ve Beru Lars’in çiftliği için ana çekim yeri olarak kullanılmıştı ve 1970’lerin ortalarında filme alınan ilk film çekimlerinden sonra zamanın azalıyor olmasına rağmen, bir Fransız hayranı kısmen 1990’larda freskler ve set tamamen Star Wars: Bölüm II – Klonların Saldırısı (2002) için yeniden inşa edildi. Sadece 25 dinar için (yaklaşık 11 $), ziyaretçiler Luke Skywalker’in çocukluk evinde (mavi süt dahil değildir) kahvaltı yapabilir ve kahvaltı yapabilirler.

Kaynakça: https://www.britannica.com/list/you-ought-to-be-in-pictures-8-filming-locations-you-can-actually-visit

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir