Haftanın Tablosu: Claude Monet, Bahar zamanı, 1872

Claude Monet’nin Bahar Zamanı eseri, ilk karısı Camille Doncieux’ı, leylakların gölgesinin altına otumuş bir şekilde tasvir ediyor. Resim şu an Walters Sanat Müzesi sorumluluğu altındadır. Claude Monet, Empresyonist tarzda yaptığı Bahar Zamanı adlı tablosunu 1872 yılında açık havada resmederek tamamlamıştır. Tablo, gerek renkleri gerekse baharı anımsatan kompozisyonları ile bizlere tam bir ilkbahar eseri sunuyor. Hadi gelin, hep beraber bu haftanın tablosu olarak seçtiğimiz Bahar Zamanı‘nı inceleyelim.


Çeviren: Şevval Yalçın

Camille ve Claude Monet 1870 yılında evlenmişti, bundan önce ise onun başkasıyla evliyken görüştüğü kişiydi ve Monet’nin 1860 ve 1870’lerin figüratif resimlerine modellik yapmıştı. Güzel bir kadın olan Camille, Auguste Renoir ve Édouard Manet tarafından da model olarak kullanılıyordu. Resim, Monet’nin erken dönem tabloları için tipik olan, ev hayatının büyüleyici bir görüntüsünü temsil ediyor.

1871’in sonlarında Monet, Camille ve çocukları Paris’in kuzey batısındaki Argenteuil’e yerleşti. Argenteuil, kentsel zevk arayanlar için popüler bir yerleşim yeriydi. Monet’nin meslektaşları ona sık sık katıldı ve köy empresyonizm ile ilişkilendirilmeye başladı.

Bahar Zamanı, 30 Mart – 30 Nisan 1876 tarihleri arasında Durand Ruel’in Paris Galerisi’nde düzenlenen ilk Empresyonist sergisinde sergilendi. Monet orada altı tanesini Camille’in yaptığı 18 eser sergiliyordu.

Camille Monet 1789’da hayatını kaybetmiştir. Monet’in ikinci eşi Alice Hoschedé, Camille’in Monet ile tüm resimlerini ve hatıralarını yok edilmesini emretmişti. Bu nedenle Camille’in imajı, Monet’nin tablolarına dayanarak sağ kalabildi. İyi ki onlardan hâlâ çok var.

Kaynak: http://www.dailyartmagazine.com/claude-monet-springtime-painting-week/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir