Müzikal Bir Dahi: Freddie Mercury

1946 yılında Farrokh Bulsara adıyla doğan Freddie Mercury, Queen müzik grubunun ikonik lideriydi. Onun eşsiz sesi ve gösterişli sahnesi, 1991’de AIDS’ten kaynaklanan trajik ölümünden önce onu rock tarihinde unutulmaz bir konuma getirdi. Şarkıcı ve şarkı yazarı Freddie Mercury’nin çocukken yaptığı pul koleksiyonu karakteri hakkında bakış açısı sunuyor.


Çeviren: Şevval Yalçın

mercury.jpg

Ölümünden bu yana ortaya çıkan şeylerden biri de çocukluğundan kalan birkaç kişisel şeyden biri olan bir pul koleksiyonudur.

Mercury’nin pul koleksiyonu albümü Londra’daki Posta Müzesi’nde görülebilir.1993 yılında satışları, Mercury’nin anısına kurulan HIV / AIDS organizasyonu Mercury Phoenix Trust’a giden bir müzeye satılmıştır. Albüm, Büyük Britanya, Monaco, Aden (şimdi Yemen’in bir parçası) ve Merkür’ün büyüdüğü Zanzibar (Tanzanya’nın bir parçası) dan toplanmış pulları içeriyor. Pulları çoğunlukla 9 ve 12 yaşları arasında topladı.

Ä°lgili resim

“Freddie” onun çocukluk takma adıydı, Queen kurulduğunda ”Mercury” de eklendi. Rock müzik kariyerinde, Mercury’nin sanatsal ilgili alanlarını hit parçaları olan ”Bohemian Rhapsody” ve ”Somebody to Love” da sergiliyordu. Mercury pul toplamayı ünlü olmadan önce bıraktı. Ama babası Bomi Bulsara oğlunun tembel gençlik yıllarında topladığı pulların kanıtlarını sakladı.

1991 yılında Merkür’ün AIDS’den kaynaklanan komplikasyonlar yüzünden ölüümünden sonra, geriye kalan eşyaları yakıldı. Mercury ve ailesi zerdüştilerdi ve inançlarının gereklerinden biri de ölmüş kişinin geriye kalan eşyalarını yakmaktı. Bomi Bulsara, Mercury’nin pul albümünü tutmaya devam etti ve 1993’te açık artırmaya çıkardı. Pul albümü yakın zamanda Beatles’in lideri John Lennon’un çocukluk pul albümü ile birlikte büyük bir İngiliz Pul sergisinin parçası oldu ve hakkında manşetler yazıldı.

Müziği bugün hala müzisyenleri etkilemeye devam ediyor ve pul albümü yaşam tarihinin değerli bir parçası olmaya devam ediyor.

İngiliz Posta Müzesi “Bir pop hatıra eşyası ve kültürel referans olarak Freddie Mercury’nin koleksiyonu paha biçilemez” diyor.

Kaynak: https://www.smithsonianmag.com/smart-news/freddie-mercury-musical-genius-and-stamp-collector-180964702/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir