Hem Müzisyen Hem Ressam Olan 7 Sanatçı

Baktığımız zaman “sanat” pek çok şey olabilir. Müzik, yazı, resim, heykel ya da çizim. Hepsi “sanat” çatısı altında toplanır. David Bowie, Paul McCartney, Joni Mitchell ve başka sanatçılar da müziğin yanı sıra pek çok resim, çizim ya da heykel yaptılar. Hatta bazıları kendi çalışmalarını albüm kapağı olarak bile kullanmışlardır. Hem müzisyen hem ressam olan sanatçıları derledik.

Bu oluşturduğumuz listedeki isimlerin bazıları yaşıyor bazılarına ise veda ettik. Bu isimler müzik kariyerlerinin en yoğun yıllarında bile başka zanaatlarla uğraşmışlardı. Eğer bu müzisyenlerin stili size hitap etmiyorsa bile belki resimlerinden hoşlanırsınız.

1.  David Bowie

Yüce David Bowie yaşlandıkça sadece bir süperstar değil, bunun yanı sıra hem ressam hem de aktördü. Yaptığı otoportrelerinden birini aşağıda görebilirisiniz.

David Bowie, Self-portre, 1996.

2. Marylin Manson

Müziği ve oluşturduğu estetik herkese hitap etmiyor olabilir ama sanatçının resme bakış açısı göz atmaya değer. Yaptığı sulu boya çalışmaları, Amerikan madeni paraların üstündeki yüze yani 16. yüzyıl Amerika başbakanı Abraham Lincoln’e benziyor.

Marilyn Manson, 500 cent, 2006.

3. Stevie Nicks

Stevie Nick, yakın arkadaşının lösemi tanısını duyduktan sonra aşağıdaki resmi yapıyor. Arkadaşının vefatından sonra bile Nicks, başkalarını görsel sanatıyla etkilemeye devam etti. Müzisyen, “Sadece melekleri çizdim. En yakın arkadaşımın lösemiye yakalanmasıyla çizmeye başladım. Bu, onun bana mirasıdır.” diyor.

Stevie Nicks, Rhiannon, 1982.

4. Sir Paul McCartney

Oldukça tanınan The Beatles grubunun Sir Paul McCartney’si şarkı sözleri ve sesiyle tanınıyor. Peki ya ayrıca üretken bir ressam olduğunu da biliyor muydunuz? Resim yapmaktan şöyle bahsetmiştir:

Resim yapmayı seveceğimi düşündüm, beni özgür kılacağını… Pek çok görsel fikrim vardı.

Paul McCartney, Kraliçe Espriyi Anlıyor, 1991.

The Beatles’in görsel sanatla ilgilenen tek üyesi, McCartney değildi. John Lennon, bütün zamanını müziğe adamadan kısa bir süre önce Liverpool Sanat Okulu’na kaydolmuştu. Buraya tıklayarak Lennon’ın bütün çizimlerine ulaşabilirsiniz.

John Lennon, Borrowed Time, 1990

“Bir şarkı oluştururken piyano kullanırım.” demişti bir keresinde John Lennon. Müziğin yüksek temposu yüzündeki ifadede belirgindir. Sanatçının aynı zamanda bu isimde bir şarkısı vardır.

5. Kurt Cobain

27 yaşındaki zamansız ölümünden önce Cobain, akıl sağlığını göstermek adına geniş bir seri oluşturmuştu. Aşağıdaki resim bu serinin bir parçasıydı. Kızı ve eşi Courtney Love; Cobain’in ölümünden 20 yıl sonra bu resmi, albüm kapağı olarak seçtiler.

Kurt Cobain, PKukla ve deniz atı, Orijinal resim 1993, Montage of Heck: The Home Recordings Albüm kapağı, 2015.

6. Joni Mitchell

Bu resim sanki Vincent van Gogh’un otoportesine selam veriyor. Dalgalı renkleriyle, kalın fırça darbeleriyle ve Mitchell’in donuk uzağa dalan bakışlarıyla neredeyse van Gogh’unkine benziyor.

“Sanırsam sevgilim Don Freed ile tanıştığım sıralar yapmıştım bu resmi. Bana ‘Nasılsın?’ diye sordu, bense ‘değersiz’ hissettiğimi söyledim. Açık ticaret spekülasyonları bir yönde ilerliyordu. Vasat çalışma, yeniliğe ve gençliğe dayalı olarak kabul ediliyor ve yükseltiliyorken benim çalışmalarım kabul edilmiyordu. Kulağımı gerçekten kesmek yerine ben de tasviri resimler yaptım. O kadar da aklımı kaçırmadım.” şeklinde bir açıklama yapmıştı.

Joni Mitchell, Trübülans Indigo, 1994.

7. Bob Dylan

Dylan, uzun zamandır yeri göğü inleten bir rock star olarak kabul edilir. Kendisi aynı zamanda görsel sanatçı. Pek çok farklı araç gereçle çalıştı. Dylan, tren yolunu resmettiği bir seri hazırladı. Bu seri, müziklerindeki tren motifine bir selam niteliğinde.

Bob Dylan, Raylar, 1964.

Müzik ve sanat arasında başka nasıl bağlar olabilir? Bazı insanlar, sanat konusunda o kadar marifetli ki dokundukları her şey altına dönüyor. Bir müzisyen bir sanat eseriyle ilgili bir şarkı yazabilir ya da tam tersi. Her zaman aralarında bir bağ var. Birbirlerine devamlı ilham veriyorlar ve bu reddedilemez.

Kaynakça:  https://www.dailyartmagazine.com/musicians-who-paint/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir