Beatles’ın Ünlü ‘Abbey Road’ Albüm Kapağındaki Tuhaf Sembolizm

Arkadaşlarınıza 1969’un en büyük dedikodusunu sorun ve “Paul Öldü” cevabını duymaya hazır olun. 1960’ların sonlarında, The Beatles ile ilgili söylenti hızla yayılmaya devam ediyordu, ta ki garip bir görsel tüm gazetelere damga vurana kadar.

1966 yılında Paul McCartney’in Aston Martin’i ile ölümcül bir kaza yapması ve yerine yenisinin gelmesi. Komplocular iddialarını McCartney’in arabalarından birini içeren bir araba kazası raporuna dayandırdılar. Ayrıca Sgt. Pepper’s Lonely Hearts Club Band’den The Magic Mystery Tour’a kadarki albüm kapaklarını ve şarkı sözlerini inceleyerek yıllar içinde bulunan ipuçlarını da not ediyorlar.

McCartney’nin ölümüyle ilgili spekülasyon, grubun Abbey Road albüm kapağı Eylül 1969’da piyasaya sürüldüğünde tüm zamanların en yüksek seviyesindeydi. Birçoğu için, kapak yalnızca grubun Londra’da bulunan Abbey Road’da zararsız bir şekilde yürüdüğünü düşündürebilir. Ancak bazı Beatlemaniac‘lar için görüntüler sembolizm adına acayip bir tezdi. Büyük bir komplo muydu yoksa detaylı bir pazarlama planı mıydı? İşte yıllar boyu belirli bir doğruluk payı olmadan dikkat toplayan sekiz sembol!

Cenaze alayı

Kuramcıların bir Kuzey Londra Caddesi’nden geçmekte olan grubun fotoğrafını benzettikleri şey buydu. John Lennon’un beyaz takımı bazı Doğu dinlerinde yası sembolize ederken, Ringo Starr’ın ise daha geleneksel siyah renge büründüğünü belirtiyorlar. Ancak belirtmeyi ihmal ettikleri bir şey daha var- George Harrison Kanada’da yasın rengi olan kot pantolon giyiyor.

McCartney’nin sağ elinde tuttuğu sigarası

Paul, solak olmasına rağmen sigarasını sağ elinde tutuyordu.

McCartney’in çıplak ayakları

Neden mi? Kuramcılar, bazı kültürlerde ölülerin ayakkabısız gömüldüğünü hatırlatmaktır.

Plaka

Arka planda “LMW 28IF” plakalı bir Volkswagen Beetle görüyoruz. Komplocular, bunun McCartney’nin hayatta olsaydı 28 yaşında olacağı anlamına geldiğini iddia ediyorlar. (Söylenti doğru olsaydı aslında 27 yaşında olacağı gerçeğini boşverin.)

Polis minibüsü

Yolun kenarına park edilmiş siyah polis minibüsünün, McCartney’nin ölümcül kazası hakkında sessiz kalan yetkilileri sembolize ettiği söyleniyor.

Mavi elbiseli kız

Abbey Road arka kapak

McCartney’in araba kazasının olduğu düşünülen gece, Rita adlı bir hayranıyla birlikte araba kullandığına inanılıyordu. Teorisyenler, arka kapakta yer alan elbiseli kızın, araba kazasından kaçan kız olduğunu söylüyor.

Noktaları birleştir

Ayrıca arka kapakta bir dizi nokta var. Bazılarını bir araya getirin ve üç rakamını oluşturun- hayatta kalan Beatles sayısı.

Kırık Beatles işareti

Arka kapakta, grubun adının duvarda fayanslarla yazıldığını görüyoruz ve yazı boyunca belirgin bir çatlak mevcut. Tüm semboller arasında bu, en anlamlı ve üzücü olanı oldu. Abbey Road‘un yayınlanmasının ardından McCartney’nin hayatta ve iyi durumda olduğuna dair bol miktarda kanıt sunulmasına rağmen, halkın bilmediği şey Beatles’ın gizlice dağılmış olduğuydu. Abbey Road, grubun sondan bir önceki stüdyo albümü olacaktı ve grup bu defteri yalnızca bir yıl sonra kapatacaktı.

Kaynak:
https://www.biography.com/news/beatles-abbey-road-album-cover-anniversary

Beatles’ın Ünlü ‘Abbey Road’ Albüm Kapağındaki Tuhaf Sembolizm” için 2 yorum

  1. Ne yazik ki, anlatici sanki paul gercekten olmus ve beatles sona erdi gibi bir anlam icerecek sekilde yaziyi sunmus. Evet belki gercekten olmustu ama kisaca paul olmustu ama grubun devami icin yerine bir benzeri bulundu diyerek yazidaki anlamsizligi gidercek sekilde sunabilrdi.

    1. Merhaba, yazı zaten genel olarak Paul öldü teorisini destekleyenlerin görselde yakaladıkları ayrıntılarla ilgili yani kimilerine göre Paul’un ölmüş olabileceği ihtimali gerçek. Bunun yanı sıra, durumun bir dedikodu olduğundan ve belli bir doğruluk payı olmadığından da bahsediliyor, dolayısıyla Paul kesinlikle öldü diyerek yazıyı bağlamak doğru olmazdı. Yorumunuz için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir