Haftanın Tablosu: Egon Schiele, Edith Çizgili Elbisesi İle Otururken

Egon Schiele’nin gelecekteki eşi olacak Edith Harms, kız kardeşi Adele ve ebeveynleri ile birlikte, Schiele’nin Viyana Hietzinger Hauptstrasse’deki stüdyosunun karşı sokağında yaşıyorlardı. 1914 yılında Schiele, model Wally Neuzil ile hâlâ bir ilişki içindeydi. Ancak genç Edith, Schiele’nin dikkatini çekti ve ikisi arasında romantizm gelişmeye başladı.

Egon Schiele, Edith Çizgili Elbisesi İle, Otururken, 1815, Leopold Müzesi, Viyana

Edith, Egon’un Wally ile olan ilişkisinin sonlanmasını ısrarla savunsa da bu durum Egon için kolay değildi. İki kadın arasında da büyük bir fark vardı. Wally; Yahudiydi ve yoksul, eski bir hayat kadınıydı. Edith ise “iyi aile kızı” idi. Harms ailesinin bazı itirazlarına rağmen, 17 Haziran 1915’te, Schiele’nin ebeveynlerinin evlilik yıl dönümü olan bu tarihte evlendiler. Schiele, dört gün sonra askerlik görevini yapması için Prag’a çağrıldı ve Edith de onunla birlikte Prag’a gitti.

Egon Schiele ve eşi Edith Harms

Egon, Edith’e evlilik teklif ettikten sonra bile, Wally’ye en azından yılda bir kere birlikte tatil yapmalarını önerdi ancak bu durum Wally için kabul edilemezdi. Böylece onların romantizmi son bulmuştu.

Savaş yıllarında Egon, birçok kez Edith’in eskizini çizdi ve resmini yaptı. Bunlardan bir tanesi ise –Edith Çizgili Elbisesi İle, Otururken– Edith’in meşhur çizgili elbisesi ile olan resimdir. Eserde Edith, tam istenildiği gibidir, renkler ise canlıdır. Yüzü saflık, tatlılık ve masumiyet ile doludur.

Egon Schiele, Edith Çizgili Elbisesi İle Otururken, Detay, 1815, Leopold Müzesi, Viyana
Schiele’nin karısı Edith’in bu portresi, onu nazik bir güzellik olarak tasvir ediyor – ağırbaşlı, elleri kucağında kenetlenmiş oturmuş pozuyla karakterize edilmiş. Çarpıcı siyah ve beyaz çizgili elbisesi, yan yana gelen çizgileriyle vücudunun büyük bir bölümünü gizlerken, zeytin süveteri saçının rengini andırıyor. Yakasındaki kırmızılık, dudaklarının ve yanaklarının kızarıklığını vurguluyor ve gözlerinin soluk mavisiyle, izleyiciye yumuşak ve masum bakışlarını sunuyor. Schiele incelik, yüzüğünde ve kolyesindeki zümrüt ile turkuaz rengini bir araya getiriyor – aynı zamanda Edith’in burnunun ve gözlerinin kenarını vurgulayan tonlar.
Egon Schiele, Edith Çizgili Elbisesi İle, Otururken, Detay, 1815, Leopold Müzesi, Viyana

1918 yılının sonbaharında, Avrupa’da 20 milyondan daha fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan İspanyol gribi salgını, Viyana’ya ulaşmıştı. Bu sırada 6 aylık hamile olan Edith, 28 Ekim’de bu hastalığa yenik düştü. Schiele’de karısından yalnızca 3 gün sonra öldü. Schiele öldüğünde 28 yaşındaydı.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/egon-schiele-edith-with-striped-dress/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir