Haftanın Tablosu: Pontoise’da Gökkuşağı, Camille Pissarro, 1877

Camille Pissarro’nun oldukça ilginç resim portföyü bulunmaktadır. Pissarro çalışmaları, Paris’in kozmopolit görüntüsü ile Pontoise’ın kırsal manzarası arasında bölünmüştür. Hem şatafatlı salonlara hem de güneşli parklara kolayca uyan bir sanatçıdır. Pontoise’da Gökkuşağı, Fransız kırsalının cazibesini sergileyen bir resimdir. Eser, şimdi Kröller-Müller Müzesi’ne ait koleksiyonda sergilenmektedir.

Camille Pissarro, Pontoise’da Gökkuşağı, 1877, Kröller-Müller Müzesi, Otterlo, Hollanda.

Camille Pissarro, kendi zamanının en önemli Empresyonist ressamlarından biriydi. Birçok ünlü sanatçının hem arkadaşı hem de akıl hocasıydı. Paul Cézanne, düzenli olarak Pissarro’yu Pontoise’da ziyaret ediyordu ve Vincent van Gogh ise Pissarro’nun akıl hocalığının peşinde koşuyordu. Van Gogh‘u daha parlak renkler ve daha cesur fırça darbeleri kullanmaya teşvik eden Pissarro’ydu. Aynı zamanda Van Gogh‘un eserlerinin ilk hayranlarından biriydi.

Camille Pissarro, Pontoise’da Gökkuşağı, 1877, Kröller-Müller Müzesi, Otterlo, Hollanda. Detay

Pissarro, Monet ile birlikte İzlenimci akımın kurulmasına yardımcı oldu. Günlük modern hayatın içindeki geçici anları yakalamaya inanıyordu. Sanayileşmenin artan yoğunluğu ile yaşam daha hızlı adımlarla ilerliyordu. İnsanlar artık binek araçlar yerine tren ile seyahat ediyordu. Daha önce birkaç gün süren yolculuklar şimdi birkaç saate kadar düşmüştü. Kırsal yerleri ziyaret etmek her zamankinden daha kolay, daha ekonomik ve daha popüler hale gelmişti. Camille Pissarro, kırsal bölgenin zevklerine karşı duyarsız değildi, hatta o kadar etkilendi ki sonunda 1872 yılında Pontoise köyüne taşındı. Oise Nehri üzerindeki ve Paris’in kuzeybatısındaki bu küçük topluluk, Pontoise’da Gökkuşağı eserinin sahnesidir.

Camille Pissarro, Pontoise’da Gökkuşağı, 1877, Kröller-Müller Müzesi, Otterlo, Hollanda. Detay

Camille Pissarro, Pontoise’ı çevreleyen manzarayı, gerçek bir Empresyonist sanatçının çabukluğu, doğallığı, kısalık ve özlülüğü ile ele almıştır. Fırça darbeleri, saf renklerle cesurca tuvale uygulanmıştır. Tabiatın geçiciliği gökkuşağının titreşen ışıklarında, hareket halindeki bulutlarda ve geçip giden gölgelerde yakalanmıştır.

Pontoise’da Gökkuşağı‘nda izleyicinin üzerinden bir fırtına geçiyor. Ön planda, kara bulutlar gökyüzünü kaplayarak yakındaki çimlerin ve bitkilerin gölgede kalmasına neden oluyor. Daha ileride bulutlar ayrılıyor ve evler mutluluk verici ışık ile yıkanıyor. Ufukta beliren gökkuşağı ise beyaz bulutlara canlı bir kontrast ekliyor. Pontoise’da Gökkuşağı, değişen ışık ve gölgenin oluşturduğu bir manzara resmidir.

Camille Pissarro, Pontoise’da Gökkuşağı, 1877, Kröller-Müller Müzesi, Otterlo, Hollanda. Detay

Camille Pissarro, günlük hayatın içindeki sıradan konuların olağanüstü güzelliklerini ortaya çıkarmak için bu konuları gerçeklik ve aşk ile ele alıyor. Hayat tecrübelerini, yaşadıklarını hissettikleri ile harmanlayarak resimleri aracılığı ile paylaşıyor. Pissarro, görsel nesnelliği duygusal öznellik ile harmanlıyor. Çok sevdiği Pontoise’daki evini resmettiği için açıkça mutlu olduğunu söyleyebiliriz. Resmin; ışık saçan renklerinin zenginliği, canlandırıcı fırça darbeleri ve keyif veren enerjisi Pontoise’da Gökkuşağı’nı resmeden Pissarro’nun mutluluğunu çağrıştırıyor. Resim, Pontoise ile Pissarro’yu, köy manzarası ile sanatçının bakış açısını muhteşem bir görkem ile birleştirerek kaynaştırıyor.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/camille-pissarro-rainbo/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir