Haftanın Tablosu: Auvers’deki Kilise, Vincent van Gogh

Vincent, Doktor Gachet tarafından tedavi görürken Paris’in dolaylarında bulunan Auvers- sur-Oise köyünde iki aydan biraz fazlaca durmuştu. Buraya geldiği 21 Mayıs 1890’dan yaşamını yitirdiği 29 Temmuz’a kadar deliler gibi tablo yaptı. Auvers’teyken yaklaşık 70 tablo (günlük birden fazla) ve çok sayıda çizim yapmıştı. Bunlardan biri de Auvers’deki Kilise.


Çeviren: Ayşenur Depe

Vincent van Gogh, Auvers’deki Kilise, 1890Auvers’deki kilise, Chevet’ten görünüm Auvers’deki kilisenin tamamının gösterildiği tek tablodur, ancak silueti tüm köyün peyzaj manzarasından da ayırt edilebilir. Vincent’ın bu sanat eserini köye vardıktan kısa bir süre sonra oluşturduğunu kız kardeşi Willemien van Gogh’a 5 Haziran Perşembe günü yazdığı aşağıdaki mektupta değinmesinden anlıyoruz:

‘’Köy kilisesinin daha büyük bir tablosunu yaptım- binanın basit koyu mavi, pür kobalt gökyüzüne karşı morumsu renkli, vitraylarda deniz mavisi lekeler varmış gibi, çatının ise menekşe rengi ve yer yer turuncu göründüğü bir efekt. Kilise’nin önünde ufak çiçeklerden oluşmuş yeşillik ve pembe gün ışığı rengindeki kum. Ve bu yeniden, Nuenen’deki eski kule ve mezarlığa dair yaptığım çalışmalarımın neredeyse aynısı. Fakat bu sefer renkler muhtemelen daha canlı, daha ihtişamlı.’’

Auvers’deki Kilise detay

13. yüzyıl’da inşa edilen Erken Gotik Dönemi stilini yansıtan bu kilise, günümüzde hâlen Auvers’de Vincent van Gogh’un ayak bastığı yerleri gezerken görülebilir. Düz gri bina ressamın fırçasıyla bambaşka bir görünüme dönüşmüş, sanki lav ya da çamurla yeniden şekillendirilmiştir.

Auvers’deki Kilise detay

Bütünüyle bakıldığında tablo dayanılmaz bir sıcaklığın kiliseyi erittiği izlenimini yaratır ve tablo da eriyip su olacakmış gibi görünür. Peyzajın tümü güneş tarafından pırıl pırıl aydınlatılmış olmasına rağmen kilise kendi gölgesinde resmedilmiş ve tamamıyla ışıktan mahrum bırakılmıştır. Daha öncesinde başarısızlıkla sonuçlanan dinî tecrübeye sahip olan Vincent, kardeşi Theo’ya yazdığı mektuplarından birinde ‘’boş ve bilgisizce vaaz vermeyi’’ Shakespeare’in IV.Henry eserinde yer alan kilisenin içindeki karanlık boşluk görüntüsü ile mukayese ederek simgelemiştir.

Bu tablo dizilere de konu olmuştur. Doctor Who 5. sezon 10. bölümde karşımıza çıkmaktadır. Fakat bu sefer pencerede bir siyahlık var. Bunun ne olduğunu çözmek için zamanda yolculuk yaparak van Gogh’un yanına giderler. Bu çok güzel bölümü izlemenizi tavsiye ederiz.

Kaynakça: https://arthive.com/vincentvangogh/works/5023~The_Church_in_AuverssurOise

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir