Rijksmuseum 709,000 Sanat Eserini Ücretsiz Olarak Çevrimiçi Erişime Açtı

Rijksmuseum, Hollanda’nın Amsterdam şehrini ziyaret eden turistler için popüler bir duraktır. Ziyaretçiler, müzelerde hem Van Gogh gibi daha modern sanatçıların hem de eski Hollandalı üstatların sayısız eserini görebilirler. Müzede yer alan Vermeer, Rembrandt ve Van Dyck’in tabloları, dünya sanat tarihinin hazineleridir. Bu paha biçilemez eserler, şu an ücretsiz olarak çevrimiçi görüntülenebilen 709.000’in üzerindeki dijitalleştirilmiş eser arasındadır. Rijksmuseum, detaylı konu tasvirleriyle birlikte etkileyici ve kullanımı kolay bir çevrimiçi koleksiyon oluşturdu. Daha iyi bir haber ise, dijitalleştirilmiş eserlerin çoğu kamuya açık, yani indirilebilmekte ve hatta müzenin ücretsiz kaynaklarıyla özelleştirilebilmektedir.


Çeviren: Simge Şahin

Küçük Sokak‘ olarak bilinen Delfteki Evler, Johannes Vermeer, 1658 dolaylarında.

Rijks Studio olarak bilinen Rijksmuseum’un çevrimiçi koleksiyonunda eserler; sanatçıya, konu türüne, döneme ve yere göre kolayca aranabilir. Kullanıcılar; Frans Hals’dan görkemli 17. yüzyıl portrelerine, gerçekçi natürmort tablolara ve gösterişli bir oyuncak bebek evi dahil olmak üzere süslü mobilyalara rastlayacaklardır. Koleksiyonları incelemeye başlarsanız varlığını asla bilmediğiniz sanat eserleri ve sanatçılar bulacağınıza emin olabilirsiniz. 

Oranj Prensi 2. William ve eşi Mary Stuart, Anthony van Dyck, 1641.

Rijksmuseum, son 20 yılı aşkın süredir geniş koleksiyonlarını devamlı olarak dijitalleştiren birçok müzeden biridir. Bu süreç, Koronavirüs zamanında daha çok önem almıştır. Müzeler, sanatı erişilebilir kılmak ve görevleri olan kültürel hizmetleri sağlamaya devam etmek için yeni yollar aramaktadır. Bu amaçla Rijks Studio koleksiyonundaki binlerce resim yüksek kalitede indirilebilmektedir. Resimler, duvar kağıdı olarak etkileyicidir ancak daha yaratıcı kullanımlar arıyorsanız müzenin birkaç önerisi var. Ücretsiz olarak kaydolacağınız bir hesapla favori tablolarınızı kaydedebilir, gravür sipariş edebilir ve hatta en sevdiğiniz tabloları büyüterek detayları görüntüleyebilirsiniz. Müze; ister bir van Gogh telefon kabı olsun, ister baskılı bir alışveriş çantası, çevrimiçi ziyaretçilerinin kamuya açık sanat eserlerini günlük hayatlarına dahil etmek için bir şans sunmayı umuyor.

Vincent van Gogh, Otoportre, 1887

Amsterdam’daki Rijksmuseum 709,000 efsanevi sanat eserini çevrimiçi veri tabanında ücretsiz olarak erişime açtı.

Binlerce yüksek çözünürlüklü görsel indirilebilir böylece insanlar en sevdikleri sanatı, günlük yaşamlarına dahil ederek yaratıcı olabilirler.

Anna Roemers Visscher’den Constantijn Huygens’e şiirli özel şarap bardağı, anonim, 1619.

Mevcut çevrimiçi eserlerin arasında; Vermeer, Van Dyck ve Rembrandt’ın resim ve çizimleri bulunmaktadır.

Kutsal Akrabalık, Geertgen tot Sint Jans, 1495 dolaylarında.

Koleksiyona göz atmaya hemen şimdi başlayın. Müzenin eserlerine evinizden ulaşma fırsatı sizi memnun edecektir.

Mavi Giymiş Bir Kız Portresi, Johannes Cornelisz Verspronck, 1641.

Rijks Studio çevrimiçi erişim için buraya tıklayınız.

Kaynak: https://mymodernmet.com/rijksmuseum-free-online-art/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir