Haftanın Tablosu: Yaz Fırtınası, Winslow Homer, 1904

Çarpan dalgalar sağır edici bir gök gürültüsü gibi gürlüyor ve köpük şeklindeki su serpintileri hızlanarak havada hayat buluyor. Sert esen rüzgârın nefesi, suları kayalıklara ve deniz kıyısına fırlatıyor. Azman bir fırtına karaya vurmuş, insanlığı ve doğayı tahrip ediyor. İşte bütün bu drama ve gerçekçilik, Winslow Homer’ın Yaz Fırtınası adlı eserinde tasvir edilen bir sahnedir. 1904’te oluşturulan bu sert rüzgârlı resim, birçok koleksiyoncunun elinden geçmiş, şimdi ise Clark Sanat Enstitüsü’nde ikâmet etmektedir. Yaz Fırtınası, doğanın şiddetli öfkesinin yansıtılmasının ve Gerçekçiliğin başyapıtıdır.

Winslow Homer, Yaz Fırtınası, 1904, Clark Sanat Enstitüsü, Williamstown, ABD

Gerçekçilik; Courbet, 1855 yılında son eserlerini sergilemek için Paris’te kendi Gerçekçilik Pavyonu’nu (Pavillon du Réalisme) inşa ettiği zaman kurulmuştur. Courbet resimlerinin konularında modern konulara odaklanmış ve diğer sanatçılar tarafından yaygın olarak resmedilen tarihi veya kurmaca konuları reddetmiştir. Gustave Courbet ve Winslow Homer gibi Gerçekçi sanatçılar resimlerin, gözlem ve doğrudan deneyim yoluyla kazanılan çağdaş görüntüleri tasvir etmesi gerektiğine inanıyorlardı. Winslow Homer bu ilkeleri takip ederek bizzat deneyimlediği sahneleri resmetmiştir. Yaz Fırtınası, yaklaşmakta olan bir fırtına sırasında Maine’deki Proust Boğazı’nda, Homer’in en sevdiği balık tutma noktasını gösteren böyle bir örnektir.

Winslow Homer, Yaz Fırtınası, 1904, Clark Sanat Enstitüsü, Williamstown, ABD. detay

Winslow Homer Boston’da yaşamış, 19. ve 20. yüzyıllarının önde gelen Amerikan Gerçekçi ressamıydı. Amerikan İç Savaşı sırasında Harper’s Weekly dergisinde muhabir/sanatçı olarak yaşadığı deneyimler ressamlık kariyerini etkilemişti. Homer resimlerinde genellikle ölüm, kayıp ve doğanın değişkenliği temalarını işliyordu. Yaz Fırtınası, büyük bir fırtına yaklaştığı zaman, en sevilen balık tutma noktasının yaşadığı dönüşümü incelemektedir. Sakin bir yerden fırtınalı manzaraya dönüşen noktada konum aynı kalır ancak deneyim tamamen farklıdır. Bir taraf sakin ve nazik iken diğer taraf şiddetli ve vahşidir.

Winslow Homer, Yaz Fırtınası, 1904, Clark Sanat Enstitüsü, Williamstown, ABD. detay

Sahnenin şiddetli enerjisine rağmen Yaz Fırtınası, oldukça sınırlı bir renk düzenine sahiptir. Winslow Homer bu şiddeti, yalnızca dört rengin baskın kullanımı ile ifade eder: mavi, kahverengi, gri ve beyaz. Arka plandaki gri gökyüzü ön plandaki kahverengi kayaları, ön plandaki beyaz köpükler ise orta plandaki beyaz uçları tamamlamaktadır. Ufka yakın küçük bir tekne, mavi ve grilerden oluşan açık alana kahverengi ile bir renk katmaktadır. Ayrıca çalkantılı uzak sularda küçük ve çaresiz göründüğü için, sahneye bir ölçek ve drama duygusu katmaktadır.

Winslow Homer, Yaz Fırtınası, 1904, Clark Sanat Enstitüsü, Williamstown, ABD. genişletilmiş detay

Dalgalar, arka planda tekneyi sallarken ön planda da kayalara çarpmaktadır. Dalgaların katman katman tekrarlanması resme bir ritim ve zaman duygusu eklemektedir. Küçük dalgalar büyük dalgalara dönüşürken, teknenin ucundaki beyaz köpükler de zamanla kayaların üzerini örtecektir. Su ve rüzgar, türbülans ve ham enerji sahnesinde birleşir. Böylece Winslow Homer, Yaz Fırtınası‘nda doğanın dramını, yoğunluğunu ve öngörülemezliğini etkili bir şekilde ele almaktadır. Hem insanın doğaya karşı mücadelesini hem de insanın doğaya karşı olan minnetini ifade etmektedir. Yaz Fırtınası vahşi güzelliğin bir görüntüsüdür. 19. yüzyıl Amerikan Gerçekçiliği’nin bir başyapıtıdır.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/painting-of-the-week-winslow-homer-summer-squall/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir