Winslow Homer: Hayatına ve Tablolarına Yakından Bir Bakış

Winslow Homer; askerler, yaramaz çocuklar ve New England balıkçı toplulukları gibi Amerikan hayatına dair ögeleri resmetmiştir. Resimlerinde ideal olmayanı ve ülkenin İç Savaş sonrası manzarasını görsel bir çarpıcılıkla sunmuştur bizlere. Williamstown, Massachusett’deki Clark Sanat Enstitüsü, Homer’ın tablolarının büyük bir kısmının yanı sıra çalışmaları baz alınarak yapılmış gravürleri de bünyesinde barındırıyor. Bu yazımızda sizleri Clark Enstitüsünün koleksiyonu aracılığıyla Winslow Homer’ın hayatı ve tabloları hakkında bilgilendirmek istedik.


Çeviren: Ayşenur Depe

Çizer Homer

Boston doğumlu Homer (1836-1910) ilk başta Harper’s Weekly* gibi dergilerde çizer olarak çalışmıştır. Çizerlik kariyeri boyunca sonrasında çoğu Harper’ın gravürü olacak Amerikan İç Savaşındaki askerleri ve olayları konu alan bir dizi resim çizmiştir. Savaş sonrasında New York’ta yaşarken okul eğitimi olmamasına rağmen ressamlığı çizerliğe yeğlemeye başlamıştır. Lakin çizerlik geçmişi gerek çizgileri gerek okuması kolay tabloları dolayısıyla ressamlık çalışmalarında belirginliğini sürdürmüştür.

Winslow Homer, The Army of the Potomac—A Sharp-Shooter on Picket Duty, November 15, 1862.

Ressam Homer

Homer tablolarında Amerikalıları göz alıcı bir tarzda işte ve eğlencede yansıtmıştır. Genellikle çiftçi ve balıkçı gibi köy kesimine mensup kişileri resmetmiştir. Homer bu çalışkan adamlara ve kadınlara saygı duyuyor bu yüzden de onların zor yaşamlarını tablolarına aktarmaya çalışıyordu. Tabloları asla hassas ya da ideal değil incelemesi oldukça zevkli eserler olmuştur. Tablolarının kimisi pastoral kimisi ise oldukça çarpıcı özellikler barındırmaktadır.

Winslow Homer, Two Guides, 1877. The Clark Art Institute,

Homer, tablolarında aynı zamanda üst kesim insanları da yüzme ve at binme gibi boş zaman aktiviteleri yaparken resmetmiştir. İlk olarak özellikle New England, New York’un kuzey dağlarında Kuzeydoğu Amerika’da çalışmıştır. Sonrasında Florida, Kanada, Bermuda ve Karayipler’e de gitmiş ve buralarda da çalışmıştır. Ayrıca İngiltere ve Fransa’da da bulunmuştur.

Winslow Homer, The Bridle Path, White Mountains, 1868. The Clark Art Institute

Homer ve Prouts Neck

İngiltere kıyısındaki Tynemouth’da geçirdiği vakitten zevk alan Winslow Homer 1883 senesinde Maine’deki Prouts Neck’e taşınmıştır. 1910 senesindeki ölümüne kadar burada yaşamış ve çalışmıştır. Homer’ın bariz bir okyanus tutkunu olduğu söylenebilir. Öyle ki birçok güzel tablosunda Prouts Neck denizini ve kıyısını resmetmiştir. Sayısız denizci ve balıkçı resimleri sessiz anları içinde barındırırken aynı zamanda tablolarında amansız fırtınalara ve yürek gerektiren kurtarma operasyonlarına da rastlarız.

Winslow Homer, Saco Bay, 1896. The Clark Art Institute

Homer birçok deniz resmi de yapmıştır. Yaşamının son zamanlarında yaptığı tablolar suyun kendisine odaklanırken insani etkenleri de kısmen ya da tamamıyla göz ardı etmektedir. Bulutları, dalgaları ve deniz suyunun püskürmüş halini şiddetlerinin kuvvetini hissettirecek düzeyde kalın, resimsel fırça darbeleriyle resmetmiştir. Belki de bu yüzden bazıları Homer’ın Yaz Fırtınası gibi Prouts Neck’te son zamanlarda yaptığı tabloları haşin ve soğuk bulmuştur.

Winslow Homer, Summer Squall, 1904. The Clark Art Institute

Winslow Homer hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz müzenin yayımladığı Homer’ın en önemli on altı tablosunun bulunduğu aşağıdaki video serisini izleyebilirsiniz.

*Harper’s Weekly: Merkezi New York’ta olan bir Amerikan siyasi dergisidir. Harper & Brothers tarafından 1857’den 1916’ya kadar yayınlanan dergide, yabancı ve yerli haberler, birçok konuda deneme ve güldürülerin yanı sıra illüstrasyonlar yer aldı.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/winslow-homer-america/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir