Havada Yüzen Köpek Balıklarının Gerçeküstü Resimleri

Gezegenin sularında dolaşan 450’den fazla köpek balığı türü vardır. Birçoğu kötü bir üne sahip olmasına rağmen sanatçı Chris Austin yeni resim serisinde okyanus avcısına farklı bir bakış açısı eklemeyi umuyor.


Çeviren: Simge Şahin

Toronto esaslı sanatçı hem resim hem de heykeli kapsayan çoklu yeteneklere sahiptir. Değişik çalışma portföyü çokça Kuzey Amerika’dan, özellikle Pasifik Kuzeybatısından esinlenilmiştir. Austin manzaranın değişkenliğini hem de onunla olan ince ilişkimizi araştırmaktadır.

Kanadalı sanatçı en sonki guaj serisinde ışığı okyanusun en korkunç yırtıcı hayvanlarından biri olan köpek balığına çeviriyor. Bu gerçeküstü resimler suyun üzerinde şehirsel ve kırsal manzaralarda gezinen büyük beyazlar ve katil balinaları anlatıyor. Austin ara sıra başka bir figür katmasına rağmen seri ağırlıklı olarak köpek balıklarının havada “yüzerken”ki sessiz gizemine odaklanıyor.

Ve Chris Austin ile bir röportaj:

Ressamlık geçmişiniz nedir?

Ben her zaman farklı ifade biçimleriyle takılan, kendi kendini eğitmiş bir ressamım.

Köpek balıkları ve deniz canlıları hakkında sizi büyüleyen bir şey var mı?

Okyanusun uçsuz bucaksız belirsizliğinden hep büyülendim.

Resimlerinizin her birinde ne başarmaya ya da ne ifade etmeye çalışıyorsunuz?

Son zamanlarda köpek balıkları gezegendeki en korkulan şeylerden biri ve işim vasıtası ile bu bakış açısını değiştirmeye yardımcı olmak istiyorum.

Sanatsal uygulamanız zamanla nasıl değişti? (Eğer değiştiyse)

Zamanla sürekli değişiyor. Nihayetinde memnun olduğum bir konsepte odaklanmaya çalışıyorum ama dürüst olmak gerekirse umarım bunu gerçekten hiçbir zaman bulamam ve her zaman aramaya devam ederim.

Stüdyonuzda olmadan yaşayamayacağınız bir şey var mı?

Stüdyomda olmadan yaşayamayacağım çok fazla parça var. Lakin eğer bir tane seçseydim, bu benim stüdyo köpeğim Winston olurdu.

Her iş için tipik çalışma süreciniz nedir?

Birçok örnek fotoğraf materyali araştırmasıyla başlıyorum, bunu dijital bir model takip ediyor. Ardından kağıt üzerine taslağını yapıyorum, sonra boyuyorum.

Bir işin bittiğini nasıl anlarsınız?

Resim bana söylediğinde… bazen asla söylemiyor.

Hangi sanatçılar veya özellikle sanat eserleri size ilham veriyor?

Sürekli olarak birçok akranımdan ilham alıyorum. Günlük ürettiklerine ilaveten gayret ve kararlılıklarını görmek beni motive ediyor… Listelenemeyecek kadar çok var.

Aldığınız en iyi sanatsal tavsiye nedir?

İyi olmasa bile çalışmaya devam et. Nihayetinde sıkı çalışma ve azim ile gelecektir. Asla bir dolar rakamı için çalışma, her zaman para kazanmanın bir yolunu bulacaksınız. Ancak yaratıcı enerjiniz her zaman olmayabilir.

Kaynakça: https://mymodernmet.com/chris-austin-interview/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir