Japonya’nın Cyberpunk Fotoğrafları Gerçek Hayat ‘Blade Runner’ı Gibi Görünüyor!

Cyberpunk kültürü, bir fotoğrafçının fotoğraflarında hayat buluyor.


Çeviren: Elif Dağatar

Blade Runner ve Akira gibi filmlerden esinlenen fotoğrafçı Stefano Gardel, nostaljik ve distopik dünyaların hikâyesini oluşturmak için Osaka ve Tokyo sokaklarında bir gezintiye çıktı.

“Neon Gelecek” isimli seriyi çekmek için geceleri kendini bu metropollerin sokaklarını gezerken buldu, geleceğin saf görüntüsünü oluşturmak için de kamerasına sarıldı. Çatıların üzerinden çekilen fotoğraflarla sokaklarda çekilen görüntüleri birleştiren Gardel, insanların kendilerini küçük ve yalnız hissettikleri bir hikâye inşa ediyor.

Gökdelenleri ve neon ışıklarıyla Japonya, bu cyberpunk görüntüler için kusursuz bir yuva. Gardel’in çektiği bu insansız fotoğrafların her biri sanki bir film setinden aksiyon bekleyen sahnelermiş gibi görünüyor. Şehrin bu yalın görüntüsü, tam da fotoğrafçının peşinde olduğu uğursuz ve meşum hissi uyandırıyor.

“Doğa unsurlarıyla bağlantısı kopmuş fütüristik bir distopyanın özlem ve boşluk hissini canlandırmak istedim.” diyor Gardel.

“Kendi çöküşünün farkına varmış, canlı ama nostaljik bir ruh hâli.”

İtalyan fotoğrafçı için bu yolculuk, vizyonunu gerçekleştirmek ve cyberpunk kültürüne selam çakmak için bir şanstı. Belli bir ruh hali yaratmak için ışık ve renkleri kullanarak estetik bakımdan hoş, dengeli ve bütünüyle uyumlu kompozisyonları kolaylıkla oluşturmayı başarabildi.

İtalyan Fotoğrafçı Stefano Gardel, Geceleri Osaka ve Tokyo’yu fotoğraflayarak Cyberpunk Kültürüne Selamda Bulunuyor

Kaynak:
https://mymodernmet.com/stefano-gardel-cyberpunk-japan/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir