Keyifli Bir Akşam için Tablolarda Sıcak Çikolata

Aralık ayı bu yıl aşırı derecede sıcak olmasına rağmen hâlâ güzel bir sıcak çikolataya ve battaniyenin altında sıcacık bir akşama hasret duyuyoruz. Oldukça acı bir geçmişi olan bu tatlı içeceğin kısa bir hikâyesini sizlere sunuyoruz. Tablolarda sıcak çikolata sizlerle!

How Liotard's Chocolate Girl charmed the city of Dresden | Apollo Magazine
Jean-Etienne Liotard, Çikolatacı Kız (Chocolate Girl), 1754, Gemäldegalerie Alte Meister, Dresden, Almanya. Detay.)

Çikolatanın tarihi 4000 yıl önce Mezoamerika’da (Meksika ve Orta Amerika) başladı. Latin Amerika’nın ilk uygarlıkları kakao çekirdeklerini ritüellerde veya ilaç olarak kullanılan içeceğe dönüştürdü.

Yabancılar için Hediye

Salvador Dalí, Casanova, Cup of hot Chocolate
Salvador Dalí, Casanova, Çikolata Kupası (Cup of Chocolate), 1967, Özel Koleksiyon. Dali Paris.

Maya halkı için çikolata ‘Tanrıların Yemeği’ anlamına geliyordu ve antik Maya uygarlığının tüm toplumsal sınıfları sıcak çikolatayı içebilmesi de çoğunlukla yalnızca rahipler ve toplumlarının seçkinleri için ayrılmıştı. Bu nedenle Kolomb, 1502’de dördüncü yolculuğunda Guanaja adasına geldiğinde, kendisine kokoa (kakao) çekirdekleri teklif edildi. Bu yabancıların elinde başlarına ne geleceğini çok az biliyorlardı. 16. yüzyılda İspanyollar Maya halklarına ait Mezoamerikan bölgesini sömürgeleştirdiler ve Maya uygarlığının kayıtlı tarihini ve bilgisini içeren kodekslerle birlikte kültürel miraslarını yok ettiler.

Krallar için Moda

File:Maria Josefa by Bonito.jpg - Wikimedia Commons
Giuseppe Bonito, Infanta Maria Josefa of Spain, 1759, Galeria Caylus, Madrid, İspanya.

Kolomb’un çağdaşları kakaonun acı tadına karşı oldukça temkinliydi. İspanyolların ve Portekizlilerin ve daha sonra Hollandalıların sömürgeci genişlemesi nedeniyle, çikolata Avrupa kıtasına ulaştı. İlk olarak şeker, bal ve vanilya ile karıştırıldığı İspanyol sarayına tanıtıldı, Bu karışım içeceği aristokrat aileler için moda haline getirdi ancak İspanyollar bir süre Avrupa’nın geri kalanından sakladı. Yine de, bir şey popüler hale geldiğinde belgelenmesi zorunludur; sıcak çikolata ilk kez 17. yüzyılda bir resimde ortaya çıktı.

Yukarıdaki resimde İspanya Kralı III. Charles’ın kızı İspanya’dan Infanta Maria Josefa’yı en sevdiği iki şeyle resmedilmiş olarak görüyoruz: Yavru köpeğini ve bir fincan sıcak çikolata.

Günaydın Tatlım

Early Morning Chocolate - Pietro Longhi - WikiArt.org
Pietro Longhi, Sabah Çikolatası (Morning Chocolate,) 18. yüzyıl ortası, Ca’ Rezzonico (Museo del Settecento), Venedik, Italya.

Sıcak çikolata, güçlü ve enerjik bir içecek olduğu için kısa sürede aristokratların tipik kahvaltısı haline geldi Bir bardak su ve tatlı bir hamur işi eşliğinde, sosyalleşme ve iletişim kurmak için yorucu olan bir günü olumlu hale getirmek için olumlu destek sağlardı.

Breakfast - Jean Étienne Liotard | WikiOO.org - Güzel Sanatlar Ansiklopedisi
Jean-Etienne Liotard, Kahvaltı,(Breakfast), 1754, Alte Pinakothek, Munih, Almanya.

Sıcak Çikolata Banyosu?

Banyoda Sıcak Çikolatalı Kadın (Lady with Hot Chocolate in a Bath), 18. yüzyıl. Pittura Omnia.

Sıcak çikolata rutini genellikle Pietro Longhi’nin Venedik sosyetesi tasvirinin gösterdiği gibi yatakta başlar. Ancak bu isimsiz eser, insanın her yerde, hatta banyoda bile çikolata içebileceğini kanıtlıyor. Tam bir düşkünlük gösterisi!

Resimden Reklamcılığa

File:A Dutch girl at breakfast, by Jean-Etienne Liotard.jpg - Wikimedia Commons
Jean-Etienne Liotard, Hollandalı Kız Kahvaltıda (A Lady Pouring Chocolate or A Dutch Girl at Breakfast), c. 1744, Rijksmuseum, Amsterdam, Hollanda.
İsviçreli ressam Jean-Etienne Liotard, sıcak çikolata içen veya sunan kadınlara adanmış bir seri yarattı. Örneğin, bir hizmetçinin bir fincan sıcak çikolata ve bir bardak su servis ettiğini gösteren aşağıdaki resim, Liotard’ın çağdaşları tarafından bir başyapıt olarak kabul edildi ve birçok kopyacıya replikalarını yapmaları için ilham verdi. Daha sonra, sıcak çikolata daha da popüler hale geldiğinde, Tablo, Droste’nin (Hollandalı bir çikolata üreticisi) kakao kutularındaki reklamlara ilham verdi.
The Chocolate Girl, c.1744 - c.1745 - Jean-Étienne Liotard - WikiArt.org
Jean-Etienne Liotard, Çikolatacı Kız (Chocolate Girl), 1754, Gemäldegalerie Alte Meister, Dresden, Almanya. Detay.)
Çeviri kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/hot-chocolate-paintings-for-a-cozy-evening/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir