Mimari İnceleme: Big Ben, Londra

Aslında Aziz Stephen’ın Kulesi diye adlandırılan Westminster Sarayı’nın saat kulesi yaygın olarak Big Ben olarak bilinmektedir. Kule Londra’nın en ünlü tarihi sembollerinden biridir.

Kulenin içindeki saat, 19. yüzyılın ortasında kurulduğunda dünyanın en büyük saatiydi. Big Ben ismi aslında saatin çanına gönderme yapmaktadır. Saatin en büyük beş çanını belirtir. Diğer dördü çeyrek çanlar olarak kullanılır.

Big Ben

Kulesinin saat çanına tasarlanmış iki tane çan vardı. İlki, 1856 yılında 16 ton ağırlığında John Warner ve Sons tarafından tasarlanan çandı. Saat Kulesi daha bitmediği için geçici olarak Saray avlusuna asılmıştı. Kısa zaman sonra kırıldığı için 1858’de 13.5 ton ağırlığında yeniden tasarlanmıştı. Ne yazık ki çan kulesine yerleştirildikten kısa süre sonra o da kırılmıştı. Bu sefer çanı yeniden tasarlamak yerine kırık onarılmış ve bir daha kırılmaması için önlemler alınmıştı.

Büyük ihtimalle saat çanına ilk Baron Müdürü Benjamın Hall’un adı verilmiştir. Bazı kaynaklar ise ağırsiklet boks şampiyonu Benjamin Caunt’un verdiğini iddia ediyor.

Saat

Saat, dünyanın en büyüğü idi ve hâlâ Büyük Britanya’daki en büyük saattir. Saat yüzleri yaklaşık 7.5 metre çapındadır. Saat ibresi 2,7 metre uzunluğundadır ve dakika ibresi 4,25 metre uzunluğundadır.

Saat, güvenilirliği ile bilinmektedir. Varlığını sürdürdüğünden beri çok nadir yanlışı göstermiştir. Yanındaki Avam Kamarası, İkinci Dünya Savaşı sırasında tahrip edildikten sonra bile çan çalmaya devam etmişti. Saatin mekanizması Edmund Beckett Denison tarafından planlanan saatin mekanizmasının fevkalade bir doğruluğu vardır.

Kule

Kule, 1843 ve 1858 yılları arasında Westminster Sarayı’nın saat kulesi olarak inşa edildi. Bu saray şu anda Parlamento Binası olarak bilinmektedir. Saat kulesi 96 metre yüksekliktedir ve bir dökme demir çerçeveli sivri ile tepelenmiş 61 metre yüksekliğindeki tuğladan oluşur. Saat yüzleri yer seviyesinden 55 metre yüksektir.

Ziyaret

Malesef saat kulesi halka açık değildir ancak Londra manzarasını görmek istiyorsanız London Eye, The Shard ya da Monument en iyi seçenekler arasındadır.

Kaynak: http://www.aviewoncities.com/london/bigben.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir