Mimari İnceleme: Rembrandt Meydanı, Amsterdam

Rembrandtplein olarak da bilinen Amsterdam’ın merkezi meydanı, her zaman etkinliklerle doludur; hem ziyaretçiler hem de yerli halk için alışveriş, yemek ve eğlence imkanı sağlamaktadır.

Meydanın Tarihçesi

Aslen Tereyağ Panayırı olarak bilinen Rembrandtplein veya Rembrandt Meydanı, 1668 yılında kurulmuş ve eski şehir limanının kalıntılarından inşa edilmiştir. İlk adından da anlaşılacağı gibi, Rembrandt Meydanı, süt ürünlerinin pazarlanması için kullanılıyordu. Zaman zaman, yerel halk bu mekanda sokak fuarlarının veya başka bir küçük eğlence etkinliğinin de tadını çıkarabilir. Bölge neredeyse iki yüzyıl boyunca aynı kaldı, ancak yirminci yüzyıl yaklaştığında, ünlü Hollandalı ressamın adını taşıyan bu meydanın etrafında oteller, restoranlar ve mağazalar açıldı. Büyüyen nüfus burada toplanmaya başladı ve özellikle gençler için popüler bir buluşma noktası haline geldi.

 

Hollandalılar, kendilerinin gibi benimsedikleri, özellikle Belçika’nın Hollanda’dan ayrılıp Rubens’in kendi ulusal ressamları olduğunu öne sürdükten sonra, Rembrandt’ın heykelini meydanın ortasına yerleştirmişlerdir. Dökme demirden biçimlendirilmiş, ondokuzuncu yüzyılın başlarındaki sanatçıyı rahat bir pozla tasvir etmekte ve eğlenmek ya da rahatlamak için meydana gelen birçok ziyaretçiyi karşılamaktadır.

Rembrandtplein’i Ziyaret Etme

Rembrandtplein’de yıllar boyunca işler pek değişmedi. Meydan hâlâ birçok mağaza ve restoranın yanı sıra çok sayıda bar ve gece kulübü ile çevrilidir. Özellikle genç insanlar arasında hala popülerdir. Ayrıca, Amsterdam’ın elmas fabrikalarını meydanın çevresinde bulabilirsiniz.

Bazı mükemmel lokantalar, bir zamanlar bölgeyi işgal eden daha köklü işletmelerin yerini almıştır artık. Grand Café l’Opera, Art Nouveau cephesi ve Art Deco iç tasarımı ile ünlüdür. Café Schiller ve Royal Café de Kroon, çeşitli uluslararası menüleri için popülerdir. Brasserie Schiller, (kafenin bitişiğinde) yöresel Hollanda yemekleri sunan ve kesinlikle görülmeye değer geleneksel vitray tavanlarıyla dekore edilmiş 100 yıllık bir Art Nouveau tarzında bir yapıdır.

Rembrandtplein, 19. yüzyıl

Kaynakça:http://www.aviewoncities.com/amsterdam/rembrandtsquare.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir