Müzik Türleri: Country

Kapsamlı bir şekilde müzik türlerini arşivlemeyi amaçladığımız yazı dizimizde sırada Country yani Amerikan folk müziği var. Country müziğin alt kategorileri şunlardır:

  • Alternatif Country
  • Americana
  • Bluregrass
  • Çağdaş Bluegrass
  • Çağdaş Country
  • Country Gospel
  • Honky Tonk
  • Outlaw Country
  • Geleneksel Bluegrass
  • Urban Cowboy

Country müzik dendiğinde aklınıza ilk ne geliyor? Kamyonetler ve kovboy şapkaları mı? Garth Brooks ve Patsy Cline mı geliyor? Yoksa Batı Afrika telli entrümanlar ve Atlanta hip-hop’ı mı? Geçmiş, günümüz, country müzik… İşte tahmin edeceğinizden daha karışık olan country müzik ile karşınızdayız.

Country Müzik Nedir?

Country müziği Güneydoğu halk müziğinde ve Batı’nın kovboy müziğinde kök salmış, genellikle vokal yapılan, biçim ve uyum olarak basit ve romantik veya melankoliyle yazılmış akustik veya elektro gitar, banjo, keman ve armonika eşliğinde söylenen Amerikan müziklerinin bir tarzı ve türü olarak tanımlanır.

Johnny Cash at his home in California, 1960.
Credit: Sony Music Archives

Country müziği 1920’lerde gelişmeye başladığında, işçi sınıfı Amerikalılar tarafından benimsendi. Popüler şarkıları geleneksel İngiliz halk şarkılarıyla, İrlanda keman ezgileri, kovboy şarkıları ve Avrupalı göçmenlerin müzikal gelenekleriyle karıştırdılar.

Country kelimesi eskidir ancak 1200’lerde İngilizce olarak kaydedilmiştir. 1500’lerin başında, “country” kırsal alanları ve kentsel alanlara göre farklı şeyleri belirtmek için kullanılıyordu. Modern müzik türünün adı 1940’lara kadar kaydedilmemiş olsa da, 1500’lerin sonunda country müziği ifadesinin bile kanıtları var.

İlk nesil country müzik sanatçıları 1920’lerin başında ortaya çıkmış ve Jimmie Rodgers ve The Carter Family gibi öncüler içeriyordu.

1930-1950

Ve country müziği ikinci nesle geçti. Bob Wills ve Gene Autry gibi şarkı söyleyen kovboylar Hollywood’a kadar gittiler ve büyük ekranlarda country müziklerini yaparak popüler hale getirdiler. Bob Wills, country müziği ile cazı birleştirmiştir ve country grubuna elektro gitarı ekleyen ilk sanatçı olmuştur.

1950-1970

Üçüncü nesil country müzik sanatçıları, 1950’lerde ve 60’larda Lester Flatt, Earl Scruggs ve Bill Monroe gibi Bluegrass türünde beğenilerini gördü. Gospel, bu kuşak boyunca country müziğinin popüler bir bileşeni olarak kaldı.

1970-1990

1970’lerde ve 1980’lerde dördüncü kuşak country müziği, John Denver, Buck Owens gibi country-pop yıldızlarını, Willie Nelson ve Waylon Jennings gibi haydutları içeriyordu.

1990’lar

1990’lardaki beşinci kuşak country müziği, Alan Jackson gibi neo-gelenekçilerle dünya çapında başarı gördü. 1990’lı yıllarda Reba McEntire, Faith Hill, Patty Loveless, Martina McBride, LeAnn Rimes, Shania Twain, Deanna Carter, Dixie Chicks ve diğerleri gibi kadın country müzik sanatçılarında bir büyüme görüldü.

2000’den Günümüze

Şimdi altıncı nesil country sanatçıları ile bir aradayız. Lady Antebellum, Taylor Swift ve Florida Georgia Line gibi sanatçılarda da görüldüğü gibi rock, pop ve hip hop gibi birçok dış etki hâlâ var. Ve country müziği gelişmeye devam etmektedir.

Florida Georgia Line ve Taylor Swift gibi sanatçıların pop, hip-hop ve R&B unsurlarını tür birleştirme şarkılarına dahil ettikleri için sıklıkla övüldüğü bir dönemde, “Old Town Road” şarkısını resmen olarak “country değil” diye ilan edildiği görünüyor. Tuhaf — çünkü şarkı hem hip-hop hem de country hayranları arasında çok popüler. Müziği türlere göre sınıflandırmak elbette, özellikle de ödüller ve radyoda çalma söz konusu olduğunda önemlidir.

Müzik türlerini incelediğimiz bu yazıların devamı gelecek. Beklemede kalın!

Kaynakça: 1 – 2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir