Sanatta En Ünlü Babil Kulesi

Babil Kulesi, Eski Ahit’in Yaratılış’ında kayıtlara geçmiş bir Yakın Doğu efsanesidir ve farklı dillerin kökenlerini açıklamayı amaçlamaktadır. Hikâyeye göre Büyük Tufan’dan sonraki nesillerden, tek bir dil konuşan ve doğuya göç eden bir insan topluluğu Shinar adlı ülkeye geldi. Orada bir şehir kurup, cennete götüreceği varsayılan bir kule inşa etmeye karar verdiler. Tanrı, bu fikirden ve onların kibirli tutumlarından hoşlanmayıp tüm kelimeleri birbirine karıştırdı böylece birbirlerini artık anlamamaya başladılar ve dünyanın dört bir yanına dağıldılar.

Pieter Brueghel, Babil Kulesi (1), yaklaşık 1563 , Sanat Tarihi Müzesi, Viyana

Bu, sanatta tasviri çok popüler olan bir konu değildi. En önemli tasvirleri tabii ki Pieter Brueghel’e aittir. Serinin ilki olan fildişi üzerine çizilmiş bir minyatür, Brueghel Roma’dayken yapılmış ve sonra kaybolmuştur. Kalan ikisi varlığını sürdürmektedir.

1. Peter Brueghel,  Babil Kulesi x2

Brueghel’in anıtsal kompozisyonunun Hollanda resminde birkaç öncüsü olmuştu. Flaman tarzı liman kentine kıyasla kulenin ne kadar büyük olduğunu görebiliyorsunuz. Brueghel, titiz çalışmaları ve ansiklopedik ilgisiyle ünlüydü – yoğun şekilde işleyen limandaki inşaat malzemelerinin tedarikinden tutun çeşitli vinçlere ve bitmemiş tuğladan bir temel üzerindeki iskeleye kadar teknik ve mekanik ayrıntıları çalışmalarında tasvir etmiştir.

Pieter Brueghel, Babil Kulesi (2), 1563-1565 civarı, Boijmans Van Beuningen Müzesi, Rotterdam

2. Bedford Hours

Bedford Hours, saatlerle ilgili bir Fransız Geç Ortaçağ kitabıdır. Bedford Dükü ve Düşesi, kitabı 1430’da yeğenleri Henry VI’ya verdiler. El yazmasından sorumlu sanatçılar kesin olarak bilinmiyor ancak eser genel anlamda “Bedford Atölyesi” olarak geçiyor ve baş sanatçı da bir “Bedford Ustası”.

Bedford Saatleri, Babil Kulesi’nin yapısını gösteriyor, yaklaşık 1410–30, British Museum

3. Lucas van Valckenborch

Lucas van Valckenborch, genellikle manzaralarıyla bilinen Flaman bir ressamdı. Portre resmine, alegorik ve pazar sahnelerine de katkıda bulundu. Brüksel’deki İspanya Hollandası valisi Arşidük Matthias’ın saray ressamlığını yapmış, daha sonra Avusturya’ya ve ardından Almanya’ya göç edip burada, dinî nedenlerle oraya taşınan geniş sanatçı ailelerine katılmıştır.

Lucas van Valckenborch, Babil Kulesi, Louvre Museum, 1594

4. Hendrick van Cleve

Hendrick III, gençken İtalya’ya gitmiş ve ülkesine iyi bir manzara ressamı olarak dönmüştür. Resimleri alışılmadık hafif dokunuşlar ve renk tonlamalarının mükemmelliği ile kendini belli eder. Hendrick van Cleve bir gravürcüydü.

Hendrik van Cleve III, Babil Kulesi Binası, 16. yüzyıl, özel koleksiyon. Sanatta Babil Kulesi

5. Küçük bir şakayla bitirelim:

Şişman Kedi Sanatı, kedisi Zarathustra’yı alıp ünlü klasik sanat eserlerine yapıştıran Svetlana Petrova’nın bir projesidir.

Telif hakları: Svetlana Petrova ve Kedi Zarathustra, kaynak: https://fatcatart.com Sanatta Babil Kulesi
Çeviri kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/famous-babel-towers-art/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir