Louvre’un En Değerli Başyapıtlarından “Semadirek Kanatlı Zaferi” Hikâyesi

Louvre’un dünyanın en çarpıcı sanat koleksiyonlarından birine sahip olduğu bir sır değil. Mona Lisa’ya ve Michelangelo Galerisi’ne ek olarak; ana müze antikalarıyla, Büyük Sfenks’i içeren değerli taşlarıyla, Venus de Milo ve Semadirek Kanatlı Zaferi ile diğer müzeleri gölgede bırakmıştır.

Kanatlı Zafer Heykeli veya Kanatlı Zafer Anıtı, Yunan mitolojisi zafer tanrıçası Nike’nin MÖ 3. yüzyıldan kalma mermer heykelidir. Semadirek Kanatlı Zaferi veya Semadirekli Nike olarak anılan heykel 1884 yılından beri Paris’teki Louvre Müzesi’nde sergilenmektedir. Helen döneminin en önemli ve güzel örneklerinden biri olarak kabul edilen heykelin, heykel sanatı başta olmak üzere Batı sanatını önemli oranda etkilediği düşünülmektedir. Zamanında Semadirek Tapınak Kompleksinde yer alan ve bu kompleksin önemli bir parçasını oluşturan heykel 1863 yılında Ege Denizindeki Semadirek adasında heykelin parçaları keşfedilmiştir.

ORTAYA ÇIKIŞI

Semadirek Kanatlı Zaferi’nin kesin kökenleri bilinmiyor. Bununla birlikte arkeologlar ve sanat tarihçileri yaşını, amacını ve konusunu tahmin etmek için heykeli kapsamlı bir şekilde araştırmışlardır. Louvre’a göre, eser muhtemelen M.Ö. ikinci yüzyılın başlarında bir Yunan adası olan Rodos halkı tarafından yapıldı. Bu, yaratılışını Helenistik dönemin kalbine yerleştirir (M.ö 323 -31). Bu antik sanat hareketi, özellikle Kanatlı Zafer’in şekillendirdiği bir yaklaşım olan hareketli mitolojik konuların etkileyici heykelleri ile ünlüdür.

5.50 metrelik heykel, Yunan zafer tanrıçası Nike’yi tasvir ediyor. Islak ve rüzgârla savrulmuş kumaş vücuduna yapışırken kanatlı figür bir geminin önüne doğru adım atar ve tarihçilerin başarılı bir deniz savaşını anmak için yaratıldığına karar vermesinde öncü olur.

The Winged Victory of Samothrace Louvre Nike Statue

Heykel, Samothrace Adası’ndaki antik bir tapınak yerleşkesi olan Büyük Tanrıların Kutsal tapınağını süsleyen birçok mermer parçalarından biriydi. Bu sahil tapınağı, Büyük Annenin Gizemli dinine ya da gizli tarikatına ithaf edilmiştir.

The Winged Victory of Samothrace Louvre Nike Statue

Hem bu süre zarfında deniz savaşlarının yaygınlığı hem de Ege’nin yaygın olarak kullanılan deniz rotalarına yakınlığı göz önüne alındığında türbe denizden esinlenerek yapılmış çeşitli anıtların özelliklerine sahipti. Bunlar arasında adanmış sütunlar, önemli gemiler ve elbette tapınağın tiyatrosunu görmeyen bir kaya oyuğuna (muhtemelen mağara) yerleştirilmiş Kanatlı Zafer vardı.

KEŞİF

Fransız diplomat ve arkeolog Charles Champoiseau, 1863 yılının Nisan ayında Kanatlı Zaferi ortaya çıkardı. Gemiyi oluşturan 23 bloğu yeniden birleştirirken şekli aynı bulduğu gibi Paris’e geri gönderdi: üç parça halinde.

Temeli, gövdesi, bacakları ve sol kanadı sonunda klasik antikaların Carytid Room’da toplandıkları Louvre’a ulaştı. Müze ayrıca heykele alçı kanadı ekledi – bugün kalan bir ek – ama baş veya kolları yeniden yaratmayı tercih etmedi.

The Winged Victory of Samothrace Louvre Nike Statue

Bununla birlikte, Champoiseau’nun parçalanmış figürü keşfetmesinden yaklaşık 90 yıl sonra, Avusturya’dan gelen arkeologlar, Nike’nin sağ eli de dahil olmak üzere eksik parçaları ortaya çıkardılar. Maalesef, heykel kolsuz olduğundan bulunan elin heykele bağlanmasının bir yolu yoktu. Yine de, ortaya çıkan şey son derece önemliydi, çünkü elin açık olması, figürün aslen bir nesneyi kavradığına dair erken bir teoriyi ispatladı.

Louvre, “Zafer’in sağ elinde bir trompet, bir çelenk veya bir fileto tutması olasılığının öne sürüldüğünü” söyledi. Bununla birlikte, 1950’de Samothrace’te bulunan elin açık bir avuç içi ve iki adet uzanmış parmağı vardı, hiçbir şey tutmadığını ve sadece selamlama jestiyle elini tuttuğunu ileri sürdü.

winged victory hand ile ilgili görsel sonucu
Bugün, parçalanmış el 1883’ten bu yana Kanatlı Zaferin sergilendiği Louvre Daru Merdiveninin tepesinde görülebilir.

HELENİSTİK REALİZM

Diğer Helenistik heykeller gibi, Kanatlı Zafer de doğal anatomisi ve sonuç olarak gerçekçi hareket tasviri ile takdir edilmektedir.
Hareketli bir beden ortaya koymak için sanatçı, Nike’ı asimetrik bir duruşta konumlandırdı. Contrapposto (denge ağırlığı) olarak bilinen bu poz, gerçekçi ağırlık dağılımı ve bedeni S şeklinde şekillendirmesi ile hareketi ifade eder. İnsan vücudunu iletmek için bu klasik yaklaşımı gösteren diğer ünlü heykel ise Rodin ve Michelangelo’nun David’s The Walking Man’idir.
The Winged Victory of Samothrace Louvre Nike Statue

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir