Shakespeare’i Ne Kadar İyi Tanıyorsun? Kendini Test Et!

Muhtemelen bütün Shakespeare hayranlarının da farkında olduğu gibi, günümüzde bütün dünya (mecazen) bu yaratıcı yazar, şair ve oyuncuyu anıyor. Bu vesileyle, biz de partiye katılmayı ve size Henry Fuseli’nin Shakespeare’in piyeslerinden tasvir ettiği beş çarpıcı çalışmayı sunmak istiyoruz. Fakat… Bunu sizin için daha eğlenceli hale getirmek amacıyla bir oyuna çevirdik; ilk önce görselleri göreceksiniz ve ardından tahmin etme şansınız olacak. Hazır mısınız?

Bulmaca 1

Bulmaca 2

Bulmaca 3

Bulmaca 4

Bulmaca 5

Cevaplar:

  1. Fuseli, Bir Yaz Gecesi Rüyasından (oyun IV, sahne 1) bir kesit gösteriyor bize. Oberon, Kraliçe Titinia’yı gururu yüzünden cezalandırmak için üstüne efsun dökerek büyülüyor. Sonuç olarak Titinia, kafası bir eşeğe dönüşmüş olan Bottom’a âşık oluyor.
  2. Ah evet, bu trajik sahne Romeo’nun Paris’i Juliet’in tabutunun yanında öldürdüğü sahne. “ROMEO: Beni kışkırtacak mısın? O zaman önden buyur, koçum!
  3. Tabii ki Macbeth’ten! 1793’lere dayanıyor bu eser ve bir deri bir kemik elleriyle miğferli kafanın görüntüsünü gösterip “Macbeth! Macbeth! Macbeht! Macduff’a dikkat et!” diyerek uyaran Üç Cadı’yı tasvir ediyor.
  4. Yine Macbeth’ten. Bu sefer ise tamamen çıldırmış olan karısı. Uyurgezer ve bir şeyler görüyor. 1784’ten leydi Macbeht’i Louvre Müzesi koridorlarında yürürken bulabilirsiniz.
  5. Bu 1780-85’lerden Hamlet, Horatio, Marcellus ve Hamlet’in Babasının Hayaleti. Hayalet Hamlet’e Claudius’un onu öldürdüğünü ve Hamlet’i intikamını alması için çağırdığını söyler. Oyunda, Horatio ve Marcellus hayaletten sonra o kadar da dramatik olmayan bir giriş yapıyor, yani Fuseli sahneyi birazcık değiştirmiş.

Herkesten yoruma sonuçlarını yazmasını bekliyoruz.

Kaynakça: http://www.dailyartmagazine.com/how-well-do-you-know-shakespeare/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir