Van Gogh’un 1.000’den Fazla Sanat Eserinden Oluşan Ücretsiz Dijital Koleksiyon

Avrupa çapında yeni karantinalar uygulandığından ve vakalar Birleşik Devletlerde roket gibi fırladığından dolayı, kültür ve güzelliğin tadını güvenli yollarla çıkarmak içimizi rahatlatıyor. Hollanda’nın karantinaya dönmesiyle beraber bir müzeler birliği, dünyanın en ünlü sanatçılarından birinin eserlerini küresel kitlelere ulaştırmak için üzerine düşeni yapıyor. Van Gogh Worldwide, sanatçının 1000’den fazla eserinin dijital koleksiyonunu sergileyen bir grup Hollanda müzesinin yeni projesidir. Birkaç yıl önce Amsterdam’daki Van Gogh Müzesi tarafından başlatılan dijitalleştirilmiş koleksiyonun oluşturulmasıyla, bu üretken sanatçının post-empresyonist eserlerinin neredeyse yarısı şu an (açıklamalarla birlikte) evinizden görüntülenebilir.


Çeviren: Simge Şahin

“Gece Beyaz Ev” Vincent Van Gogh, Haziran 1890, Ermitaj Müzesi.(Fotoğraf: Wikimedia Commons)

Van Gogh, 1853’den 1890’a kadar yaşadı fakat ünlü tablolarının çoğu yaşamının son iki yılında tamamlandı. Bu 860 yağlı boya tablosunun çoğu şu an Van Gogh Worldwide vasıtasıyla görüntülenebilir. Van Gogh, Yıldızlı Gece gibi yağlı boya eserleriyle bilinmesine rağmen, ayrıca bir eskiz sanatçısıydı. Kalem ve kağıt çizimleri de incelemeye değerdir, Van Gogh, günlük yaşamından duygusal figürlerin yanı sıra manzaralar da resmetmektedir. Van Gogh Worldwide, bu sanat eserlerinin iç yüzünün ve arkasındaki sanatçının anlaşılmasını sağlamaktadır.

Van Gogh Worldwide şu an sadece Hollanda müzelerinde bulunan eserleri içermekedir. Bu müzeler Van Gogh Müzesi, Kröller-Müller Müzesi, Rijksmuseum, Hollanda Sanat Tarihi Enstitüsü ve Boijmans Van Beuningen Müzesi’ni kapsar. Van Gogh’un diğer eserlerin çoğu dünyanın her yerine dağılmış müzelerin web sitelerinden çevrimiçi  bir şekilde görüntülenebilir. Bu eserleri veri tabanına eklemek projenin gelecek hedefidir. Van Gogh’un büyüleyiciliği  projeyi devam ettirmektedir. Şu an küresel çaptaki sanat tutkunları, Vincent Van Gogh’u içeren Hollanda ulusal hazinesinin tadını çıkarabilirler.

Hollanda müzeleri, 1000’den fazla Vincent van Gogh eserini barındıran bir veri tabanını, Van Gogh Worlwide olarak bilinen yeni bir çevrimiçi projeyi başlattı.

“Otoportre” Vincent van Gogh, 1887, Chicago Sanat Enstitüsü. (Fotoğraf: Wikimedia Commons)

Bir önceki Amsterdam Van Gogh Müzesi çevrimiçi koleksiyonundan başlayarak diğer Hollanda müzeleri de van Gogh’un eserlerini tarihi ve sanatsal yorumların yanı sıra çevrimiçi de bulunabilir hale getirmek için bir araya geldi.

“Auvers’deki Kilise” Vincent van Gogh, Haziran 1890, Orsay Müzesi. (Fotoğraf: Wikimedia Commons)

Post-empresyonist Van Gogh, Yıldızlı Gece gibi tablolarıyla bilinmesine rağmen, ayrıca bir eskiz sanatçısıydı.

“Bitkin” Vincent Van Gogh, Kasım 1882, Van Gogh Müzesi. (Fotoğraf: Wikimedia Commons)

Van Gogh Worldwide, dünya çapında tırmanan vakalar ve yenilenen karantinaların olduğu bir dönemde, evinizden sanatın küresel deneyimine imkân sağlıyor.

“Zeytin Ağaçları” Vincent van Gogh, Haziran 1889, Modern Sanat Müzesi. (Fotoğraf: Wikimedia Commons)
Van Gogh Worldwide internet sitesi: https://vangoghworldwide.org/
Kaynak: https://mymodernmet.com/van-gogh-worldwide/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir