Yunan Mitolojisinin En Güçlü 5 Kadını

Çoğu insan en ünlü Yunan tanrıları ve kahramanlarının hikayelerini duymuştur; Zeus, Poseidon, Herkül, Hades, vb. Peki ya efsanevi kadınların hikayeleri ve kederleri? Bu yazı, zeki kraliçelerden katil cadılara kadar uzanan  Yunan mitolojisindeki en ilginç ve güçlü beş kadına bir bakış.

     HERA

Badass Women of Greek Mythology: Andrea Appiani, Juno Dressed by the Graces, 1811, Civic Museum of Brescia, Brescia, Italy. Wikimedia Commons.

                                                                                                                           YUNAN MİTOLOJİSİNİN EN GÜÇLÜ KADINLARI: Andrea Appiani, Juno Dressed by the Graces, 1811, Civic Museum of Brescia, Brescia, Italya. Wikimedia Commons.

Zeus’un karısı Hera, tanrıların kraliçesi olarak hüküm sürdü. Evlilik, doğum ve aile tanrıçası olmasına rağmen, bunun sizi aldatmasına izin vermeyin; kocasına karşı amansız kıskançlığı ve intikam dolu entrikalarıyla ünlendi ve iyi bir nedeni vardı. Zeus, Hera’nın onaylamamasına rağmen sürekli başka kadınlarla birlikte olup birçok başka çocuk babası oldu.

Hera’nın Zeus’tan veya metreslerinden intikam aldığına dair sayısız hikaye varken, Hera’nın en cüretkar anlarından biri Zeus’a karşı bir isyan başlatmasıyla geldi. Hera, kocasının sürekli olarak sadakatsiz olmasına üzülmekle kalmadı, aynı zamanda Zeus’un onunla evlenmesi için onu kandırmasına da üzüldü. Bir gün, Zeus özellikle diğer tanrılara karşı sert davrandığında, Hera bu anı yakaladı ve Olympus’un geri kalanını kocasına, krallarına karşı isyan etmeye korkusuzca ikna etti ve onları korkuttu, başlı başına oldukça etkileyici bir başarıdır. Efsane, kimin söylediğine bağlı olarak biraz değişir, ancak Hera, bilincini kaybedene kadar Zeus’a ilaç bile vermiş olabilir.

Ne yazık ki, Hera ve diğerleri, şimşeği çalıp onu kanepeye bağlamayı planlayarak horlayan krala gizlice yaklaşırken, Aşil’in (Achilles) annesi Thetis, Zeus’un yüz elli korumasını darbelerine son vermek için çağırdı.

Karısının kendisine karşı bir isyan çıkaracak kadar cesur olmasına öfkelenen Zeus, Hera’nın onun arkasından iş çevirmeyeceğine yemin edene kadar altın bileziklerle gökyüzüne zincirledi. Çabucak bozduğu bir söz, ama bu başka bir hikaye.

                                                                             MEDEA

Badass Women of Greek Mythology: Giaquinto di Corrado Bottega, Medea, 1752, Hinton Ampner National Trust, Bramdean, England, UK. Art UK.

                                                                                                               YUNAN MİTOLOJİSİNİN EN GÜÇLÜ KADINLARI : Giaquinto di Corrado Bottega, Medea, 1752, Hinton Ampner National Trust, Bramdean, İNGİLTERE, BİRLEŞİK KRALLIK.

Medea, Jason ve Argonautların Altın Post’u babası Kral Aeetus’tan çalmalarına yardım etmesiyle ünlü güçlü bir cadıydı. Jason’ı gördüğü anda aşık oldu, bu yüzden Aeetus, Jason’a Altın Post karşılığında tamamlaması imkansız bir dizi görev verdiğinde, Medea ona yardım etmeye karar verdi. Onu boyunduruk altına almak zorunda olduğu iki boğanın alevli nefesine karşı korumak için özel bir merhem ve birkaç hayat kurtaran ipucu verdi ve bu sayede zorlukları yara almadan tamamlamasını sağladı. Babası sözünü tutmayınca ve Altın Postu teslim edince, Medea onu koruyan ejderhayı tek başına öldürdü. Medea tüm zor işi yaptığında Jason’ın tüm krediyi alması biraz garip görünüyor.

Babasına ve krallığına ihanet ettikten sonra, Medea evini geride bırakmaya karar verdi ve Jason’la birlikte yelken açtı. Öfkeli babası ve adamları, onları okyanus boyunca kovaladılar ve tam arkalarında kalmayı başardılar. Onları yavaşlatmak için Medea, küçük kardeşini parçalara ayırdı ve dalgalara yaydı. Babasının kedere yenik düştüğünü, onları durdurmak ve dışarı çıkarmak zorunda kalacağını biliyordu.

On yıllık bir evlilikten ve Medea’dan hayat kurtaran birkaç mucizeden sonra, Jason onu başka bir prenses için terk etti. Keder ve intikam arzusuyla yenilen Medea, geline zehirli bir elbise verdi. Jason’ın müstakbel eşi onu giydiğinde öldü. Medea daha sonra onu ve Jason’ın çocuklarını diri diri gömdü, sevdiği her şeyi ve aile soyunu devam ettirme şansını yok etti. Sonra bir ejderhanın üzerinde uçup gitti.

Yani Medea biraz aşırıydı… Bu onun aynı zamanda belalı olmadığı anlamına gelmez.

                                                                          CLYTEMNESTRA

Badass Women of Greek Mythology:John Collier, Clyntemestra, 1882, Guildhall Art Gallery, London, England, UK. Wikimedia Commons.

                                                                                                                                                 YUNAN MİTOLOJİSİNİN EN GÜÇLÜ KADINLARI: John Collier, Clyntemestra, 1882, Guildhall Sanat Galerisi, Londra, İngiltere, Birleşik Krallık. Wikimedia Commons.

İlyada’nın ünlü komutanı Agamemnon, Yunanlılarla birlikte Truva’ya yelken açmaya ve Helen’in kaçırılmasının intikamını almaya kararlıydı. Ancak tanrılar buna oldukça karşı çıktılar ve Yunan gemileri için rüzgar üretmeyi reddettiler. Agamemnon Truva’ya ulaşma şansları olacaksa etkili bir şey yapması gerektiğini fark etti. Sonunda kızı Iphigenia’yı Athena tapınağında buluşması için kandırdı ve ona Akhilleus ile evlenmek için oraya gideceğini söyledi. Iphigenia oraya vardığında onu öldürdü ve güçlü rüzgarlar karşılığında kızını tanrılara kurban etti.

Agamemnon’un karısı Clytemnestra, ne kızının öldürülmesini ne de kocasının yıllarca süren terk etmesini asla unutmadı. Agamemnon’un Truva’da savaştığı on yıl boyunca Aegisthus ile birlikte olmaya başladı. Yıllar geçtikçe, Clytemnestra ve Aegisthus krallığı sessizce devraldı. Agamemnon karısı tarafından kutlanmayı ve ona tapılmayı umarak neşeyle eve döndüğünde, Clytemnestra gururunu yuttu, soğukkanlı davrandı ve sinsi bir şekilde Agamemnon’u içeride bir ziyafete davet etti. Kutlamadan önce temizlenmesi için küveti doldurdu. Suya adımını attığı anda, üzerine bir battaniye attı ve onu bıçaklayarak öldürdü.

Biraz tüyler ürpertici cinayetten sonra, Clytemnestra ve Aegisthus krallığı yedi yıl daha yönetti.

                                                                                ATALANTA

Badass Women of Greek Mythology:Guido Reni, Atalanta and Hippomenes, 1620-1625, Prado, Madrid, Spain.

                                                                                                                                                                             Yunan Mitolojisinin En Güçlü Kadınları: Guido Reni, Atalanta and Hippomenes, 1620-1625, Prado, Madrid, İspanya.

Atalanta’nın babası bir oğlan çocuğu hayali kurarken annesi bir kız evlat dünyaya getirdiği için o kadar üzüldü ki bebeği ormana bıraktı. Atalanta bir dişi ayı tarafından kurtarıldı ve Dişi ayı onu kendi kızıymış gibi sahiplendi. Atalanta vahşi bir avcıya dönüştü ve bir kaç destansı macera yaşadı.

Yakındaki bir kral, Artemins’i önemli bir kurbana dahil etmeyi ihmal ettiğinde, tanrıça küçümsendiğini hissetti ve krallığı alt üst etmesi için bir Kalendonya Domuzu gönderdi. Atalanta, canavarı öldürmekle görevlendirilen bir grup ünlü kahramana katıldı, çoğunun bir kadının böyle tehlikeli bir göreve katılmaya cesaret etmesinden gerçekten rahatsız olsa dahi.  Adamların çoğu öldürüldükten sonra, Atalanta bir avcı olarak değerini kanıtladı ve canavardan başarılı bir şekilde kan akıtan ilk kişi oldu.

Atalanta’nın belki de en ünlü hikayesi onun koşu yarışıdır. Atalanta’nın babası yaban domuzu yarışından sonra onu yeniden keşfetti ve evlenmesi gerektiğine karar verdi. Kimseyle evlenmek istemeyen Atalanta, tüm taliplerini bir koşu yarışına davet etti. Onu döven herhangi bir adam onunla evlenebilirdi. Kaybeden herkes öldürülecekti. Artan ceset sayısına bakarak Poseidon’un torunu Hippomenes, Afrodit’ten yardım istedi. Afrodit, Hippomenes’e karşı konulmaz üç altın elma verdi. Atalanta yarışta Hippomenes’i her geçmeye başladığında arkasına bir altın elma attı. Onlara dokunma arzusuyla yanıp tutuşan Atalanta, her birinin arkasından koşmak zorunda kaldı. Böylece Hippomenes Atalanta’yı geçebilen tek adam oldu hatta neredeyse kaybediyordu.

                                                                            KİRKE ( CIRCE)

Badass Women of Greek Mythology:John William Waterhouse, Circe offering the cup to Ulysses, 1909, Oldham Art Gallery, Oldham, England, UK. Wikimedia Commons.

                                                                                             Yunan Mitolojisinin En Güçlü Kadınları : John William Waterhouse, Kirke Büyülü Kupayı Sunarken (Circe offering the cup to Ulysses), 1909, Oldham Sanat Galerisi, Oldham, İngiltere, Birleşik Krallık. Wikimedia Commons.

Kirke, Odysseus ve adamları kıyıya çıktıklarında ona aşık olan güzel ve güçlü bir büyücüydü. Onu ve arkadaşlarını evinde ağırladı ve muhteşem bir ziyafet verdi. Sarayına girmeden hemen önce, Hermes, Odysseus’a geldi ve ona özel bir bitki verdi ve Kirke’nin herhangi bir yemeğine dokunmadan önce onu yemesini tavsiye etti.

Odysseus yediği bitki sayesinde Kirke’nin akşam yemeğine koyduğu büyüye karşı bağışıklık kazanmış oldu. Ne yazık ki, adamlarının geri kalanı o kadar şanslı değildi ve Kirke’nin iksiri onları hemen hayvanlara dönüştürdü. Hermes’in tavsiyesi üzerine Odysseus Kirke’ye doğru kılıcını çekerek adamlarını eski haline döndürmesi için hayatıyla tehdit etti. Kirke etkilenmişti, onu kendisine saldırmamaya ikna etmişti. Adamlarını lanette kurtardıktan sonra, Odysseus ve Kirke neredeyse 1 yıl birlikte yaşadılar.

Aradan çok zaman geçmesine rağmen adamları Odysseus’u Kirke’den ayrılmaya ikna etmek için mücadele ettiler. İsteksizce veda ettikten sonra, Kirke yolculuğunda ona yardım etmek için elinden gelen her şeyi yaptı. Hatta ona yeraltına dünyasına nasıl gideceğini ve geri döneceğini bile söyledi. Bu daha önce başka hiçbir ölümlünün yapmadığı bir şeydi.

Bu nedenle, erkekleri hayvana döndürme alışkanlığı olan bir büyücü olmasına rağmen Odysseus ve adamlarına karşı inanılmaz derecede cömertti ve ve Yunanistan’a dönme arayışlarında önemli bir müttefikti.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/most-badass-women-greek-mythology/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir