600 Drone Gökyüzünde ‘Yıldızlı Gece’ Tablosunu Çizdi

Gece lacivert gökyüzünün karşısında sarı ve beyazın geçişleri her zaman kolayca fark edebileceğiniz bir şey. New York MoMa’da sergilenen aslını görmediyseniz bile en azından dünyadaki en ünlü tabloların birçok kopyasından birinde kesinlikle görmüşsünüzdür. Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece’si, binlerce postere, kahve bardağına, tişörtlere, kırlentlere ve daha fazlasına ev sahipliği yaptı. Lakin geçenlerde Çin’de yapılan gösteri gibisi görülmedi. Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece’si, yüzlerce drone’un, ikonik sanatçının en ünlü eserinin kopyasını yapmak için uçmasıyla, Çin’de gökyüzünü kelimenin tam anlamıyla aydınlattı. 


Çeviren: Simge Şahin

Drone yapım şirketi EFY Group, Çin’deki Tianjin Üniversitesiyle ortak olarak Van Gogh’a Bir Övgü adı verilen animasyonlu ışık gösterisiyle gökyüzüne Van Gogh’un en sevilen ve dünyaca saygı gösterilen bazı tablolarını çizdi. Animasyon Vincent’ın hikâyesini anlatmak için bir yoldu ve şovun anlatısına yardımcı olmak için birçok dikkatli planlama yapılmak zorunda kaldı. Gece gökyüzünü aydınlatmak için toplamda 600 drone harekete geçti ve Guinness Dünya Rekorlarına insansız hava araçlarıyla gerçekleştirilen en uzun animasyon olarak başarıyla yerleşti. 

Bu göz kamaştırıcı 3 boyutlu şov 26 dakika 19 saniye sürdü ve dronelarla düzenlenen ve senkronize edilen şaşırtıcı derecede yüksek hassasiyetli konumlama teknolojisine gerek duyuldu. 600 drone’un hepsi de aynı modeldi, Agile Bee II. Her biri 1.36 kg ağırlığında, saatte ortalama 32 km uçabiliyor ve havada 38 dakikaya kadar kalabiliyor. Bu gösterinin animasyon olarak nitelendirilebilmesi için rekorlar kılavuzu drone’ların saniyede 12 görüntü oluşturmasını gerektiriyordu. Guinness Dünya Rekorları hakemi Maggie Luo tüm şovu inceledi ve gereksinimleri karşılamada başarılı olduklarını ve rekor kırdıklarını açıkladı.

Dünya rekoru kırmalarının yanı sıra dronelu ışık gösterisi, van Gogh’un en ünlü resimlerini yeniden yaratırken, sanatına ışık tutarken ve büyüleyici bir şovla tüm dünyanın gözünü kamaştırırken, anlatısının gece gökyüzünde belirmesini sağladı. Dronelar, van Gogh’un hikâyesini anlatırken, sadece Yıldızlı Gece’ye değil aynı zamanda Selvili Buğday Tarlası’na, Ayçiçekler serisine ve Dut Ağacı’na da saygı gösterisinde bulundu.

Çin’de gece gökyüzünü aydınlatan göz kamaştırıcı drone gösterisinin videosunu yazının en aşağısında bulacaksınız.

Vincent van Gogh’un Yıldızlı Gece’si Çin’de 600 droneun havalanmasıyla kelimenin tam anlamıyla gökyüzünü aydınlattı.

Van Gogh’un ünlü sanat eserlerinden bazılarıyla gökyüzünü renklendiren bu 600 drone’u izleyin.

Kaynak: https://mymodernmet.com/600-drones-paint-van-gogh/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir