Amazon Prime Dizileri: En Dikkat Çekici 20 Dizi

Netflix’ten sonra en çok kullanıcıya, yaklaşık 150 milyon aboneye sahip olan Amazon Prime Video, sonunda Türkiye’de de kullanıma sunuldu. 30 gün deneme imkânı da sunan plartformun aylık ücreti ise 7.90 TL olarak belirlendi. Gelin hep beraber Amazon Prime dizileri nelerdir, en iyi dizilerin konuları nelerdir göz atalım. İşte en dikkat çekici 20 Amazon Prime dizi öneri listesi.


Yazan: Kayhan Oğuzhan Bali

1- The Marvelous Mrs. Maisel (Amazon Prime Orijinal)

IMDb: 8,7/10 – Rottentomatoes: 89%


Konusu:

The Marvelous Mrs. Maisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Fakat bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve hayatı ona göre şekillenmeye başlar. Başrolleri Rachel Brosnahan ve Tony Shalhoub paylaşmaktadır.

2-The Man in the High Castle (Amazon Prime Orijinal)

IMDb: 8/10 – Rottentomatoes: 84%


Konusu:

Ya Almanya İkinci Dünya Savaşını kazansaydı, Amerika nasıl bir yer olurdu? Söyleyeceklerim bu kadar.

3-The Boys (Amazon Orijinal)

IMDb: 8,7/10 – Rottentomatoes: 91%


Konusu:

Bu bir süper kahraman dizisi. Ama bildiğiniz süper kahraman dizilerini unutun. Ya bu kahramanlar aslında göründükleri kadar ‘kahraman’ değillerse? Çok seveceğinize inandığım bir dizi. Dizi Supernatural‘ın yaratıcısı, Eric Kripke’nin imzasını taşıyor.

4-The Expanse (Amazon Orijinal)

IMDb: 8,5/10 – Rottentomatoes: 93%


Konusu:

Günümüzden 200 yıl sonrası… Deneyimli dedektif Miller, oldukça zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için bir uzay gemisi kaptanıyla iş birliği yapar. Olayı araştırdıkça kahramanlarımız, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını fark ederler.

5-Jack Ryan (Amazon Orijinal)

IMDb: 8,1/10 – Rottentomatoes: 71%


Konusu:

Jack Ryan karakterini duymayanın pek olmadığını sanıyorum. Kendisi sinemanın popüler ajanlarından biri. Başrolde, The Office‘ten hatırlayabileceğimiz John Krasinski, CIA analisti olan Jack Ryan’ı canlandırıyor. CIA analisti olarak görevini sürdüren Jack kendini bir anda saha operasyonlarında bulur. Her bölümünde gerilim ve aksiyon yüksek. Beğeneceğinizi düşünüyorum, şimdiden iyi seyirler.

6-Tales From the Loop (Amazon Orijinal)

IMDb: 7,5/10 – Rottentomatoes: 84%


Konusu:

Tales From the Loop, evrenin sırrını keşfetmek ve saklı kalmış gerçekleri ortaya çıkarmak için geliştirilen bir makinenin üzerine kurulan kasabanın ve kasabada yaşayan insanların hikâyesini konu ediyor.

7-Good Omens (Amazon Orijinal)

IMDb: 8,1/10 – Rottentomatoes: 84%


Good Omens’ın konusu, Yahudi kültüründe gelişen ve Hristiyanlarda da popülaritesi gittikçe artan Cennet ile Cehennem arasındaki son savaşa dayanıyor. Bizzat dizideki Tanrı’dan dinlediğimiz hikâyenin başrolünde Crowley adında bir iblisle Aziraphale adında bir melek bulunuyor.

8-Carnival Row (Amazon Orijinal)

IMDb: 7,9/10 – Rottentomatoes: 55%


Konusu:

Zaman olarak gelecekte geçen dizi, insanların ve diğer her türlü yaratığın bir arada yaşadığı Burgue isimli şehirdeki seri katil terörünü konu alıyor.

9-Goliath (Amazon Orijinal)

IMDb: 8,2/10 – Rottentomatoes: 82%


Konusu:

Yoldan çıkan bir avukat, kendisini ihraç eden eski firmasından intikam alma fırsatı veren bir dava bulur.

10-This is Us (Lisanslı)

IMDb: 8,7/10 – Rottentomatoes: 92%


Konusu:

Aksiyon yok, gürültü yok, entrika yok. This Is Us, aynı gün doğan bir grup insanın hayat hikâyelerini ekrana taşıyor. Seveceğinizi düşüyorum.

11-The Office (Lisanslı)

IMDb: 8,9/10 – Rottentomatoes: 81%


Konusu:

Emmy ve Altın Küre gibi 2 önemli ödüle sahip bir dizi. Steve Carell’in yanı sıra dizide Rainn Wilson, John Krasinski, Jenna Fisher gibi önemli oyuncular rol alıyor. Dunder Mifflin Scranton ofisi sıradan bir ofis gibi görünüyor olabilir ama emin olun burada hiçbir şey sıradan değil. İyi bir komedi dizisine ihtiyacınız varsa inanıyorum ki bu, doğru tercih olacak. Kendi adıma geç başladığım ve geç başladığım için çok pişman olduğum bir dizi. Benim yaptığım hatayı yapmayın. Yazar tavsiyesi, lütfen ilk bölümden dizi hakkında kesin bir yargıya varmayın.

12-Mad Men (Lisanslı)

IMDb: 8,6/10 – Rottentomatoes: 94%


Konusu:

Madison Avenue, New York’taki kurgusal Sterling Cooper adlı reklam şirketinde yaşananları yansıtan dizi, 1960’lar Amerikası’nda geçmektedir. Dizide, üst düzey reklam şirketi yöneticisi Don Draper (Jon Hamm) ve hayatındaki insanlar konu edilmektedir. Ayrıca 1960’lar Amerikası’ndan günümüze kadar meydana gelen sosyal değişiklikler gözler önüne serilmektedir. The Sopranos’un ödüllü yapımcı ve yazarı Matthew Weiner’ın yaratıcısı olduğu Mad Men, En İyi Dizi dalında üç yıl üst üste Emmy ve Altın Küre ödülünü kazandı.

13-Fleabag (Lisanslı)

IMDb: 8,7/10 – Rottentomatoes: 100%


Konusu:

Fleabag, Londra’da tek başına ayakları üzerinde durmaya çalışan bir kadının hikâyesini konu ediyor. Dizide, 30’lu yaşlarındaki kadının aşk, aile ve iş hayatında yaşadığı gündelik olaylar ele alınıyor. Kadroda, Phoebe Waller-Bridge, Andrew Scoot ve Olivia Colman gibi isimler bulunuyor.

14-Prison Break (Lisanslı)

IMDb: 8,3/10 – Rottentomatoes: 60%


Konusu:

Bir bölüm dahi olsa Prison Break izlememiş veya karakterleri az çok tanımayan biri yoktur diye düşünüyorum. Kısaca özetlemem gerekirse dizi, abisinin haksız yere hapse atıldığını düşünen Michael Scofield’in abisini hapisten kurtarmak istemesidir ve tek yol hapishaneden kaçış gibi gözükmektedir.

15-House M.D (Lisanslı)

IMDb: 8,7/10 – Rottentomatoes: 90%


Konusu:

Doktor Gregory House, New Jersey’deki Princeton-Plainsboro Hastanesi’nin Tıbbi Tanı Uzmanlığı Departmanının başındaki doktordur. Kendini aşırı beğenmesi, takıntılı davranışları, insanları önemsememesi ve boş vermişlik gibi özelliklerine rağmen ünü dört bir yana yayılmış biridir.

16-Mr. Robot (Lisanslı)

IMDb: 8,5/10 – Rottentomatoes: 94%


Konusu:

Elliot, gündüzleri bir siber güvenlik şirketinde çalışan bir programcı, boş zamanlarında ise hacker. Bu asosyal ve sorunlu görünen gencin yolu bir gün bir yeraltı hack grubunun gizemli lideri ile kesişir. Her şeyin gözüktüğü gibi olmadığı bir dizi daha.

17-Parks and Recreation (Lisanslı)

IMDb: 8,6/10 – Rottentomatoes: 93%


Konusu:

Başrolünü Amy Poehler’ın oynadığı, NBC’de yayınlanan bir komedi dizisidir. Amy Poehler’ın Indiana eyaletinin gerçekte var olmayan Pawnee kasabasında Park ve Bahçeler Departmanında orta seviye bir bürokratı oynadığı, ofiste ve kasabada geçen olayları konu almaktadır.

18-Seinfeld (Lisanslı)

IMDb: 8,8/10 – Rottentomatoes: 88%


Konusu:

Emmy Ödülü kazanmış, NBC televizyonunda 5 Temmuz 1989, 14 Mayıs 1998 tarihleri arasında yayımlanmış bir Amerikan sitkom. Toplamda 9 sezon yayımlanmıştır. Dizi, Jerry Seinfeld ve arkadaşları George Costanza, Elaine Benes ve Cosmo Kramer’ın günlük hayatta ki komik maceralarını konu alıyor.

19-American Gods (Lisanslı)

IMDb: 7,8/10 – Rottentomatoes: 76%
Amazon Prime dizileri: American Gods

Konusu:

Neil Gaiman’ın aynı isimli romanından uyarlanan American Gods, Shadow Moon karakterinin bir banka soygunundan dolayı 3 yıl hapis cezası verilen fakat gerçekleşen bir olaydan dolayı erken tahliye edilmesinden yola çıkıyor. Evine dönmek için havalimanına gittiğinde orada adı Mr. Wednesday olan yaşlı ve garip bir adam ile tanışır. Shadow’un nasıl bir belaya bulaştığına dair hiçbir fikri yoktur. (Son cümle çok mu klişe oldu? Pardon)

20-Star Trek: Picard (Lisanslı)

IMDb: 7,6/10 – Rottentomatoes: 86%
Amazon Prime dizileri: Stark Trek

Konusu:

Star Trek: The Next Generation‘ın yedi sezonunda karşımıza çıkan meşhur Captain Jean-Luc Picard karakteri, bu dizi ile yeniden karşımıza çıkıyor. Karaktere, orijinalinde olduğu gibi usta oyuncu Patrick Stewart hayat veriyor.

Amazon Prime dizileri yazımızı beğendiyseniz, sinema üzerine diğer yazılar için buraya tıklayabilirsiniz.

Kaynakça: 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir