Evren Nasıl Son Bulacak?

Çok uzun zaman önce, ilk yıldızların da ortaya çıkmasından önce bir zaman vardı. Evren o zamanlar gençti ve varlığı bir milyar yıldan daha azdı. Ama ışığın düşüşü evrenin sonu mu olacak?

Video: The making of the largest 3-D map of the universe

Evrenin Sonu: Işığın Düşüşü

Büyük patlamadan arta kalan ilkel elementler – örneğin hidrojen ve helyum – yıldız oluşumunu tetiklemek için gereken yoğunluklara konsantre olamayacak kadar sıcak ve çok ince yayılmıştı.

Ancak yeterli zaman verildiğinde (ve evrenin ayıracak çok fazla zamanı var) yer çekiminin ısrarcı bir şekilde dürttüğü ilk yıldızlar alevlendi ve kozmosumuzu bugünkü ışıkla dolu ihtişamına dönüştürdü.

Ne yazık ki bu ışıkla dolu ihtişam uzun sürmeyecek.

Güncel Çağımız

Milky Way, How Do You Zip Through the Universe Like That? | HowStuffWorks

Şu anda kozmologların, yıldızların ışığının egemen olduğu bir evren çağı olan Stelliferous Era dedikleri bir dönemde yaşıyoruz. Şu anda Samanyolu galaksimizde, kozmosun gözlemlenebilir hacmine yayılmış trilyonlarca galaksi ile yüz milyarlarca yıldız ışıldamaktadır. Her yıldız, hafif öğeleri daha ağır olanlara dönüştüren, bu süreçte enerjiyi serbest bırakan, gezegenler ve yaşam için evler yapan bir füzyon fabrikasıdır.

Ancak bu dönem sonsuza kadar sürmeyecek. Aslında, yıldız oluşum çağının en parlak dönemini çoktan geride bıraktık bile.

Sorun şu ki evrenimiz genişliyor. Her gün, tüm evrenimiz bir önceki günden daha büyük hâle geliyor. Hâlâ aynı miktarda malzeme içeriyor ancak bu malzeme zaman geçtikçe daha da inceliyor.

Bir yıldız yapmak için nükleer füzyonun kritik noktalarına ulaşacak kadar küçük olan çok küçük bir alana, çok fazla madde sığdırmanız gerekir. Ancak genişleyen bir evrenle bunu gerçekleştirme fırsatları daha nadir hâle geliyor.

Yavaş, Yumuşak ve Nazik Bir Düşüş

The Decline Of Earth Is Inevitable Due To Global Warming, And We Should Accept Our Destiny - Upload Comet

Evrenimiz 13,8 milyar yaşında olmasına rağmen yıldız oluşumu yaklaşık 10 milyar yıl önce nispeten erken bir zamanda zirveye ulaştı. O zamandan beri yavaş ve hafif bir düşüş yaşıyoruz ve her yıl daha da az sayıda yeni yıldız çevrimiçi oluyor.

Öyleyse, evren ilk yıldızların doğumuyla kendini dönüştürdüğü gibi yaşlanmaya ve genişlemeye devam edeceği ve yeniden dönüşeceği düşünülüyor.

Ancak bu sefer ıstırap verici bir şekilde yavaşlayacak.

Güneşimizin, yaklaşık 5 milyar yıl içinde sonu gelecek ve beyaz cüce olarak bilinen bir kalıntıya dönüşecek. Gezegenimiz, güneşimizin ölüm sancıları içinde ne kadar şiddetli hale geldiğine bağlı olarak bu geçişte hayatta kalabilir veya kalmayabilir de.

Bundan uzun bir süre sonra pek bir şey değişmeyecek. Zaman geçtikçe, en büyük (ve dolayısıyla en kısa ömürlü) yıldızlar patlayacak. Ancak daha fazla üretime hazır yeni büyük gaz cepleri olmadığından, patlayan yıldızların yerine başka yıldız gelemeyecek. Büyük yıldızlar mavi olma eğiliminde olduklarından, yüz milyarlarca yıl sonra bu renk sahneden kaybolacaktır.

Zaman geçtikçe, orta dereceli güneş benzeri yıldızlar bile oluşamayacak.

Bundan yüz milyarlarca yıl sonra geriye kalan, kırmızı cüceler – güneşin kütlesinin onda biri kadar küçük, mümkün olan en küçük yıldızlar – beyaz cüceler ve kara delikler gibi çürüyen ve yıpranmış artıklar olacak.

Gökbilimciler, yaklaşık 100 trilyon yıl içinde son yıldızın (zayıf, küçük bir kırmızı cüce) doğacağını tahmin ediyor.

Bundan 10 ila 20 trilyon yıl sonra, tüm arkadaşları ile birlikte son yıldız da ölecek. Son nükleer yangın sönecek ve evreni büyük ölçüde soğuk, karanlık ve boş bırakacak.

Yaşam devam ediyorken tadını çıkarmalıyız. Geri dönüşüme önem vermeli ve plastik kullanımını azaltmalıyız. Sağlıkla kalın!

Çeviri kaynaği: https://www.discovery.com/space/the-end-of-the-universe–the-fall-of-light

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir