Haftanın Tablosu: Sabine Kadınlarının Müdahalesi, Jacques-Louis David, 1799

Sabine kadınlarının, Roma’nın kurucu kuşağı tarafından kaçırılmasını konu edinen Sabine Kadınlarının Müdahalesi, Jacques-Louis David tarafından 1795-1799 yılları arasında yapılmış yaygın olarak bir Neo-Klasik eser olarak kabul edilen tuval üzerine yağlı boya tablodur.

Jacques-Louis David, Sabine Kadınlarının Müdahalesi, 1799, Louvre Müzesi.

1795, Jaques-Louis David için karanlık bir dönemdi. Fransız Devrimi tüm hızıyla devam ediyordu ve onu güvende tutan siyasi bağlılıkları hakkında çok fazla konuşan David, sonunda çok ileri gitmişti. Devrimin gaddar polis gücü Genel Güvenlik Komitesi’nin bir üyesi olarak David, binlerce Fransız vatandaşının infazına doğrudan katılmıştı. David’in ellerinde kan vardı ve rüzgar tersine döndüğünde ve Robespierre giyotinle idam edildiğinde o da hapse atıldı. Jaques-Louis David Lüksemburg Sarayı’nda hapis edildiği sırada Sabine Kadınlarının Müdahalesi‘ni tasarladı.

İlham, David’in kendisini hapishanede ziyaret eden, boşanmış olduğu karısı Marguerite Charlotte Pécoul şeklinde geldi. Tablo, Madam David’e bir övgü ve kadınların barışçıl güçlerinin tanınmasıydı. O zamanlar, tarih resminin popüler bir teması, Roma’nın erkeklerinin komşu kasabalardan kaçırdığı “sabine kadınının tecavüzü” idi. Görünen o ki şiddet, medyada her zaman popüler olmuştur. Hikâyeler, Sabine erkeklerinin ve Romalıların çarpıştığı Roma’nın kapılarındaki bir savaştan bahsediyordu. Bir Sabine kızı olan Hersilia (Romalı imparator Romulus’un karısı), barış için kendisini savaşçıların arasında atar ve çatışma sırasında bir şefkat ânı oluşturur.

Resim, Romulus’un karısı ve Sabinlerin lideri Titus Tatius’un kızı olan Hersilia’nın, kocası ve babası arasında koşuşturup bebeklerini onların aralarına koyduğunu göstermektedir. Güçlü Romulus, yarı geri çekilen Tatius’a mızrağıyla vurmaya hazırlanır, ancak tereddüt eder. Arkadaki kayalık çıkıntı, Roma’nın vatana ihanet cezasının kayadan atılmak olmasından dolayı, sivil çatışmalara bir gönderme olan Tarpeian Kayasıdır.

Jaques-Louis David daha sonraları, serbest bırakılmasının üzerine, Fransa’nın İlk Konsolosu olan Napolyon’un siyasi rejimi ile ittifak kurdu. Bu sırada sıcak Venedik renklerinin kullanımıyla dikkat çeken Empire stilini geliştirdi. Napolyon’un İmparatorluk gücünden düşmesi ve Bourbon’un yeniden canlanmasından sonra David, kendisini Brüksel’e, ardından ölümüne kadar kalacağı Hollanda Birleşik Krallığı’na sürgün etti.

Kaynaklar: 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir