Macera Dolu Kız Kardeşler: 6 Kadın Korsan

Karasakal, Kızılsakak ve Mavisakal’ı duydunuz, peki sakalsız korsanlar? Kadın korsanlar, korsanlığın doruğunda bile bir düzine kadar olmasa da, yedi denizi gezen şaşırtıcı sayıda korkusuz kadın vardı.

6) JEANNE DE CLISSON

İyi bir hikaye, genellikle yeniden anlatıldığında daha iyi bir hikaye olur. Jeanne de Clisson (née Jeanne-Louise de Belleville) efsaneye göre, kötü bir anneymiş. Hem de harfi harfine. Jeanne de Clisson, terör saltanatına başladığında 7 çocuğun annesiymiş. Yüzyıl Savaşı sırasında, 14. yüzyılda, Brittany Dükü ölmüş ve Fransa ile İngiltere arasındaki bölge hakkında bir toprak anlaşmazlığı başlamıştı. Jeanne’nin ikinci kocası Lord Olivier de Clisson, bu kavgaya karışmış ve Fransız Kralı VI.  Philip tarafından hain olarak idam edilmişti. Öfkeli, Jeanne denize açılmış (iki oğlunun hikayelerine göre) ve Fransız kuvvetlerine saldırmaya başlamış. Ailesinin mal varlığını satarak, siyaha boyadığı ve kırmızı yelkenlerle donattığı üç gemi satın almış. Acımasızlığının bir kısmı belirsiz olsa da, karşılaştığı her Fransız asilinin kafasını şahsen kestiği söyleniyor.
Jeanne de Clisson tasviri

5)GRACE O’MALLEY

İrlandalı “Korsan Kraliçe” Grace O’Malley, herhangi bir cinsiyetin en rezil korsanlarından biriydi. 1530 doğumlu Grace, babasının lideri olduğu denizci bir klanda büyümüş. Evlenmiş (iki kez) ve vaktini mülklerini savunmak için harcamış. Başkalarının mülklerine ise iyi önlemler almak için el koymuş. Acımasız ve korkusuz olan Grace, efsaneye göre bir gemide oğullarından birini doğurmuş ve ertesi gün sonra gemiyi savunmak için savaşa girmiş. Bu yetmezmiş gibi Grace, Kraliçe Elizabeth dışında kimseyi izleyici kitlesi olarak istemediğini söyleyebilecek kadar cesaretli olduğunu kanıtlamış. Yakalanan erkek kardeşi ve oğullarının serbest bırakılmasını talep etmiş ve kraliçeyi buna mecbur bırakmış.
Grace O’Malley tasviri

4)CHING SHIH

Son derece ünlü bir korsan olmanın yanı sıra, Ching Shih tartışmasız en başarılı olanıydı. Bir hayat kadını olması dışında yaşamının erken dönemleri hakkında çok az şey biliniyordu, ancak 1801’de Cheng Yi adında bir korsan tarafından yakalanmış ve ardından karısı olmuştu. Birlikte denizlere yelken açmışlar ve Kızıl Bayrak Filosu olarak bilinen korsan ordusunu bir araya getirmişlerdi. Cheng Yi’nin 1807’de ölmesi üzerine, Ching Shih, yüzlerce gemi ve yaklaşık 50.000 korsandan oluşan filoya komutanlık etmişti. Gemidekileri sıkı eğitimle hizaya getirmiş ve suç işleyenlerin kellesini almış. Filo o kadar durduralamazmış ki bazen deniz kıyısında olmayan kasabalara bile küçük botlarla saldırıyorlarmış. Çin donanmasının amiralinin Shih tarafından yakalanmak yerine intiharı tercih ettiği söylenir. Sonunda Çin hükümeti ona af teklif etmiş ve Ching Shih ganimetiyle birlikte emekli olmuş.
Ching Shih tasviri

3)ANNE BONNY

 Anne Bonny bir öncüydü. İrlanda’da doğmuş, ancak daha sonra gençken ailesiyle birlikte ABD’ye göç etmiş. Babasının isteklerine karşı gelerek bir denizci olan John Bonny ile evlenmiş ve gün batımına doğru yola çıkmışlar. Evliliği kötüye gitmeye başladığında, kötülüğü ile meşhur olan korsan John (“Calico Jack”) Rackham’ı yanına almış. Birlikte bir gemiyi yöneterek Jamaika kıyıları boyunca bulunan yerleri yağmalamaya başlamışlar.
Her ne kadar kadınlar gemide kötü şans olarak görülse de, mürettebattaki Mary Read’in aksine, Anne cinsiyetini gizlemek için çok çaba göstermemiştir. 1720’de Rackham ve ekibi ele geçirilmiş. Erkek mürettebat üyeleri korsanlık suçundan asılmış, ancak Anne Bonny ve Mary Read bir şekilde idamdan kurtulmuş – hamilelik! Bonny daha sonra serbest bırakılmış ve hayatının geri kalanını daha sessiz bir şekilde yaşamış.
Anne Bonny Tasviri

2)MARY READ

Mary Read, bir kız olarak doğmuş fakat bir oğul gibi büyümüş.
Babası denizde öldükten kısa bir süre sonra annesi bir erkek çocuğuna hamile kalmış. Bu erkek çocuk öldükten sonra Mary’e hamile kalmış ve onu ölmüş oğlunun yerine koymuş. Mary’yi çalıştırmak için erkek kıyafetleri giydirmeye devam etmiş. Gemilerde çalışmış ve erkek olarak askere bile gitmiş. Hollandalı bir gemide, Mary, “Calico Jack” Rackham ve ekibi tarafından yakalanmış. Kısa bir süre sonra, Rackham’ın sevgilisi olan ve sırrını keşfeden Anne Bonny ile arkadaş olmuş. Sonunda yakalanmaları üzerine, “hamile” olmaları sebebiyle infazcılarına yalvarmışlar ve ölümden kaçmışlar, ancak sonraki yıllarda Mary hapiste ölmüştür.
Mary Read tasviri

1)RACHEL WALL

Rachel Wall’un, 1760 yılında Pennsylvania’da doğan ilk Amerikan kadın korsan olduğu düşünülüyor. On altı yaşındayken George Wall ile evlenmiş. Rachel Boston’da bir hizmetçi olarak, Georga da bir balıkçı olarak çalışmış. Meslekleri onlara çok para vermemesi sebebiyle George korsanlık yapmak için bir program geliştirmiş. Küçük bir mürettebatla birlikte denize açılmış ve güzel havalarda avlanmışlar. Fırtınalardan sonra sıkıntıda gibi davranarak kurtarma ekiplerini arayarak gelenleri yağmalamışlar. Bu planları, bir fırtınaya kapılıp, gemileri onarılamaz bir zarar görene kadar yaklaşık bir yıl işe yaradı. Rachel kurtulmuş, ama George zamansız bir sona yakalanmıştı. Kocasının ölümünden sonra bile, yaşamını suçla sürdürmüş, hırsızlık ve muhtemelen fuhuşla uğraşmış. Sonunda genç bir kadına saldırdığı için tutuklanmış ve korsanlığı dahil bütün suçlarını itiraf ettikten sonra ölüm cezasına çarptırılmıştır. Massachusetts’te idam edilen son kadındı.
Rachel Wall tasviri
Kaynakça:https://www.britannica.com/list/6-lady-pirates

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir