Mimari İnceleme: Louvre Müzesi, Paris

Louvre Müzesi, dünyanın en büyük ve önemli müzelerinden biridir. Paris’in kalbinde, 1. bölgede yer alan Louvre Sarayı’nda yer almaktadır.


Çeviren: Simge Şahin

LOUVRE MÜZESİ

Louvre Müzesi koleksiyonu ilk on altıncı yüzyılda Kral I. Francis’in özel koleksiyonu olarak kurulmuştur. Satın aldığı sanat eserlerinden biri, ünlü Mona Lisa tablosudur. Koleksiyon, bağışlar ve krallar tarafından satın almalar sayesinde istikrarlı bir şekilde büyümüştür. 1793’te Fransız Devrimi süresince Louvre ulusal bir sanat müzesi olmuş ve özel kraliyet koleksiyonu halka açılmıştır.

Tavan detayı, Louvre Müzesi.

Müze, eski sarayın üç kanadı üzerine yayılmış yaklaşık 35.000’i sergilenen bir milyondan fazla eserden oluşan bir koleksiyona sahiptir. Müze, Antik Çağ’dan on dokuzuncu yüzyılın ortasına kadar uzanan çok çeşitli bir koleksiyona sahiptir. Müzedeki en ünlü sanat eserlerinden bazıları Venus de Milo, Nike of Samothrace, the Dying Slave Michelangelo ve tabii ki Leonardo da Vinci Mona Lisa’dır.

Müzenin içi

Müze 3 kanada sahiptir: Sully, Richelieu ve Denon. Her kanadın özelliğini kısaca açıklayalım.

SULLY KANADI

Sully kanadı Louvre’un en eski kısmıdır. İkinci kat Fransız resim, çizim ve baskı koleksiyonuna sahiptir. Öne çıkan noktalardan biri on sekizinci yüzyılın sonlarında Jean-Auguste-Dominique Ingres tarafından boyanmış erotik Türk Hamamıdır.

Sully kanadının birinci ve zemin katında muazzam eski eserler sergilenir. Mısır eski eserlerine sahip otuz odada, ünlü Seated Scribe ve Pharaoh Ramesses II heykeli gibi Eski Mısır’ın eserlerini ve heykellerini bulabilirsiniz. Giriş katında, Louvre Yunan koleksiyonunun en önemlilerinden biri olan ”Milo de Venus” olarak bilinen Afrodit heykeli bulunmaktadır. Tamamen farklı bir şey için, Louvre Ortaçağ Kalesinin bazı kalıntılarını görebileceğiniz Sully kanadının alt katına gidebilirsiniz.

 

RICHELIEU KANADI

Rubens ve Rembrandt gibi usta ressamların birçok eseri dahil olmak üzere Avrupa’dan on dokuzuncu yüzyıla kadar Orta Çağ’dan kalma resimler Richelieu kanadının ikinci katındadır. En göze çarpan eserlerden bazıları, Lacemaker Jan Vermeer and Flaman ressam Jan van Eyck’in on beşinci yüzyıl eseri olan the Virgin of Chancellor Rolin’dir.

Marly Horse

Richelieu kanadının birinci katı saatler, mobilyalar gibi nesnelerle dekoratif sanatlar koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Aynı katta görkemli bir şekilde dekore edilmiş III. Napoleon Odası bulunmaktadır. Bu bize Louvre iç kısmının kraliyet sarayı olarak kullanıldığında nasıl göründüğü hakkında bir fikir vermektedir.

3. Napoleon Odası

Zemin ve alt kat, Louvre’nin geniş heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. İki camla kaplı avlu etrafında düzenlenmiştirler: Cour Puget ve Cour Marly. İkincisi, on sekizinci yüzyılda Guillaume Coustou tarafından yapılan Horses of Marly, büyük mermer heykellere ev sahipliği yapmaktadır. Zemin kat da Yakın Doğu’dan eski yapıtlar koleksiyonu barındırıyor.  Buradaki ana cazibe merkezi, M.Ö. 18. yüzyıla ait büyük bir bazalt dikilitaşı olan Hammurabi Yasası’dır.

DENON KANADI

Winged Victory

Denon Kanadı, Louvre Müzesi’nin üç kanadından en kalabalık olanıdır. Leonardo da Vinci’nin birinci kattaki bir kadın portresi Mona Lisa, kalabalığı çeken yerdir. Bununla birlikte, Wedding Feast at Cana Veronese and the Consecration of Emperor Napoleon I Jacques Louis David gibi başka başyapıtlar içerir. Müzenin bir diğer cazibe merkezi, Denon kanadıyla Sully kanadı bağlayan avluda öne çıkan bir noktada sergilenen bir Yunan mermer heykeli olan Winged Victory of Samothrace’dir.

Leonardo da Vinci, Mona Lisa

Denon kanadının zemin katı, müzenin geniş Roma ve Etrüsk eserleri koleksiyonu ile birlikte Rönesans’tan on dokuzuncu yüzyıla ait bir heykel koleksiyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Burada Antonio Canovan Psyche Revived Cupid’s Kiss mermer heykelini bulabilirsiniz. Daha ünlü olarak Michelangelo Dying Slave bulabilirsiniz. Aynı katta, Afrika, Asya, Okyanusya ve Amerika’dan gelen eserler için sekiz oda bulunmaktadır. Avrupa’dan gelen ortaçağ heykelleri Denon kanadının alt katında sergilenmektedir.

LOUVRE SARAYI TARİHİ

Louvre birkaç aşamada yapılmıştır. Aslen II. Kral Philip tarafından on ikinci yüzyılda bir kale olarak inşa edilmiş, on dördüncü yüzyılda V. Kral Charles döneminde büyük ölçüde genişletilmiştir. Şu anki görkemli görünüşü, orijinal kalenin yıkıldığı ve Seine Nehri boyunca kanat inşa edildiği on beşinci yüzyılın sonlarına kadar uzanır. Saray, on altıncı yüzyılda, sarayı iki avluya sahip bir komplekse genişleten Mimar Pierre Lescot tarafından genişletilmiştir. On yıl sonra Catharina de Medici, Tuileries Sarayı’nı Louvre’nin batısına ekledi. Louvre inşaatı, Kral Louis XIV. Versailles Sarayına taşınmaya karar verdiğinde bir süreliğine durdurulmuştu.

On dokuzuncu yüzyılda, İkinci İmparatorluk döneminde Louvre, Richelieu kanadının eklenmesiyle tekrar genişletildi. Kanatlar, Üçüncü İmparatorluk döneminde batıya doğru daha da genişletildi.

LOUVRE PİRAMİDİ

Louvre’ya en son eklenen, müzenin ana girişi olarak işlev gören Louvre piramidinin inşasıdır. Piramit 1989 yılında ünlü Amerikalı mimar I. M. Pei tarafından inşa edilmiştir. Cam piramit, güneş ışığının yeraltı katına girmesine izin verir.

Bu modern ek, kendisini çevreleyen binaların klasik tasarımı ile keskin bir zıtlık oluşturduğu için başlangıçta karışık eleştiriler almıştı ancak bugün müzeye, tarihi atalara dokunmaya gerek kalmadan ferah bir merkezi giriş sağlayan akıllıca bir çözüm olarak kabul ediliyor.

Kaynakça:http://www.aviewoncities.com/paris/louvre.htm

Mimari İnceleme: Louvre Müzesi, Paris” için 2 yorum

  1. mimari inceleme bu şekilde mi olur arkadaşım bu resmen ortamı anlatmak kullanılan malzemeler oda yapıları tavanın yüksekliği giriş çıkışların yerlerinin uygunluğu gibi hiçbir şey den bahsedilmemiş hayal kırıklığına uğradım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir