Paskalya Adası Heykelleri Altındaki Gerçek

Paskalya Adası Kafalarının gövdeleri olduğunu biliyor muydunuz?

Eğer Paskalya Adası’na aşina iseniz, hiç kuşkusuz ünlü Paskalya Adası kafalarını duymuşsunuzdur. Bu kocaman tek parça heykeller dünyanın en ünlü heykelleri arasında yer alırken ünü herkesçe bilinen isimleri, aslında her figür veya moai’nin gizli bir bedeni olduğu gibi bir yanlış isimdir.


Çeviren: Simge Şahin

Rapa Nui veya Paskalya Adası, Okyanusya’nın Polinezya Üçgeninde bulunan uzak volkanik bir adadır. Bu ada özellikle neredeyse 1000 taneyi bulan taş heykel koleksiyonuyla ünlüdür. Rapa Nui halkı tarafından 1250 ile 1500 yılları arasında yapılan bu devasa heykeller, yüzyıllardır gizem içinde örtülmüştür. Bununla birlikte son zamanlarda araştırmacılar ikonik Paskalya Adası kafaları hakkında aslında tam uzunlukta figürler oldukları şaşırtıcı gerçeği de dahil olmak üzere yeni bilgiler ortaya çıkarmışlardır.

O zaman bu heykeller neden ”Paskalya Adası Kafaları” olarak biliniyor? Bu adada duran heykeller arasında yaklaşık 150 tanesi toprak ve tortuyu kaydırılarak gömülmüş ve her heykelin boyunda bittiği illüzyonu yaratılmıştır. Tablo gibi bir volkan tarafında yer alan bu heykeller adada en çok fotoğraflanan ve haliyle en ünlü olanıdır. Birçok insanın tüm moai’nin yalnızca kafalar olduğuna inanmasına yol açmaktadır.

UCLA’daki bir arkeolog ekibi tarafından ortaya çıkarıldığı gibi, bu heykeller büstlerden çok daha fazlasıdır. Paskalya Adası Heykeli projesinin bir parçası olarak ekip iki moai kazıp her birinin bir vücuda sahip olduğunu keşfetmiştir. Ekibin heyecanla bir mektupta açıkladığı gibi, “bu yamaçtaki kafalar aslında tam ama tamamlanmamış heykellerdir.” yazmaktadır.

Kaynakça: https://mymodernmet.com/easter-island-heads-have-bodies/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir