RENE MAGRITTE KİMDİR?

Bulutlar, pipolar, melon şapkalar, yeşil elmalar: İşte sürrealizmin bilinen isimlerinden Rene Magritte’in en ünlü simgelerinden bazıları.


Çeviren: Betül Kap

Magritte, resimsel ve dilbilimsel bulmacalarıyla imge ve gerçekliğin doğasına dair tuhaf ve kimilerine göre rahatsız edici sorular sorar. Bu bulmacalar aslında sanatçının vizyonuna, politik ilişkilerine ve 20. yüzyıl sanat hareketleriyle ilgili önemli bağlantılara dayanır.

1898 yılında üç erkek çocuktan en küçüğü olarak dünyaya gelen Belçikalı ressam Magritte, sürrealistlerin çoğu gibi iki dünya savaşını da görmüş ve hayatında büyük çalkantılar yaşamıştı. Fakat asıl trajedi Magritte 13 yaşındayken meydana gelmiş, annesi Regina, Sambre Nehri’nde boğularak intihar etmişti. Söylentiye göre bulunduğunda geceliği kafasının etrafına sarılıydı. Bu olay, Magritte’in tablolarında rastlanan yüzü kıyafetle sarılı insanların açıklaması olarak sıkça karşımıza çıkmaktadır.

Magritte sanat eğitimine küçük yaşta başladı. 1910’da resim dersleri almaya başlayan sanatçı, henüz ergenliğindeyken ilk resimlerini yaptı ve 1916 yılında Brüksel’deki Académie Royale des Beaux-Arts’a kaydoldu. Kariyerine soyut resimlerle başlayan Magritte’in hayatında 1922 yılında üç önemli olay yaşandı: Georgette Berger ile evlendi, Antwerp Modern Sanat Kongresi sergisinde altı tablosu sergilendi ve Giorgio de Chirico’nun çalışmalarını ilk kez inceledi. İtalyan ressamın ıssız, gölgeli, sembol yüklü sahneleri Magritte’i kendi psikolojik manzaralarını yaratmaya yönlendirdi.

Giorgio de Chirico, Piazza d’italia

Eylül 1927’de Magritte, Fransız sürrealist grubuna daha yakın olmak için Paris’e taşındı. Oradaki üç yılı hayatının en üretken yılları olacaktı. André Breton’ın önderlik ettiği sürrealizm, akılcı düşünceyi yıkarak ve bilinçaltını serbest bırakarak zihni özgürleştirmeye çalışıyordu.

Magritte, başlarda Andre Breton’ın fikirlerine heyecan duymasına rağmen zaman geçtikçe bu fikirleri çok dogmatik bulmaya başladı. Sürrealizmin dine karşı mesafesine rağmen Georgette, bir partide altından bir haç kolyesi takınca Magritte ile Breton anlaşmazlığa düştüler. Nihayetinde Magritte ve eşi 1930 yılında Brüksel’e döndü.

René Magritte, İmgelerin İhaneti

Magritte ve Georgette hiçbir zaman boşanmadı ancak iki tarafın da birbirini aldatması Magritte için işleri iyice karıştırdı. İddialara göre Magritte, 1930’ların sonunda dostlarını ziyaret için gittiği Londra’da kendisi gibi sürrealist bir ressam olan Sheila Legge ile ilişkiye başlamıştı.
Eşinin yalnız kalmasını istemeyen Magritte, Georgette ile vakit geçirmesi ve onu koruması için için arkadaşı sürrealist şair Paul Colinet’tan yardım istedi. Ne var ki bu arkadaşlık da bir ilişkiye dönüştü. The Economist dergisine göre Magritte sonunda eşinin yanına dönüp arasını düzeltti fakat arkadaşı Paul Colinet ile araları açıldı.

Georgette Magritte Portresi, 1934

Magritte, 1945’te Belçika Komünist Partisine katıldı. Siyasi görüşleri onu diğer sürrealistlerden ayırıyordu. Sanat tarihçisi Michel Draguet, ressam için şunları söylecekti: “Magritte ‘hemen’ ve ‘burada’ bir devrim istiyordu. Sürrealizmin ve Breton’ın sert bir şekilde sırt çevirdiği komünizmin iç içe olmasını arzu ediyordu.” Magritte’in komünizme verdiği destek, tablolarında sık sık kullandığı melon şapkasına olan sevgisini de açıklıyor. Bu melon şapkalar aynı zamanda kendi gardırobunun da vazgeçilmez bir parçasıydı.

Magritte’in ressamlık dışında birçok ilgi alanı ve mesleği oldu. Edebiyatla yakından ilgiliydi, reklamcılık, tasarımcılık gibi meslekleri de icra etti. Belçika Komünist Partisi için posterler hazırladı. 2. Dünya Savaşı esnasında fotoğraflar ve kısa filmler çekti.

Magritte’in çektiği kısa filmlerden biri: https://www.youtube.com/watch?v=KClP7NNH6sk

Filmde Magritte’in kendisini de görebilirsiniz (0:43 ve sonrası)

Magritte’e 1963 yılında pankreas kanseri tanısı kondu. Ressam, hastalığı ilerleyince 15 Ağustos 1967 yılında, 68 yaşındayken öldü.

Eserleri birçok sanatçıya ilham oldu. 2009 yılında Brüksel’de kendi adına bir müze açıldı.

Paul Simon, René Magritte ve eşi Georgette Magritte için “René and Georgette Magritte with Their Dog After the War” adlı bir şarkı yazdı. Şarkıya buradan ulaşabillirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=bVLLhXjN7ak

Magritte Müzesi, Belçika

ESERLERİ

Magritte’in eserleriyle ilgili hazırladığımız diğer yazılar için:

René Magritte’nin En Tuhaf 13 Resmi

 

Haftanın Tablosu: René Magritte, İmgelerin İhaneti (1929)

KAYNAKLAR:

https://www.artsy.net/article/artsy-editorial-rene-magritte

https://www.moma.org/artists/3692

https://www.biography.com/artist/rene-magritte

https://www.musee-magritte-museum.be/en

https://www.renemagritte.org/homesickness.jsp

RENE MAGRITTE KİMDİR?” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir