Sanatta İz Bırakan Köpekler, Yavru Köpekler ve Puglar

Köpekler insanların en iyi dostudur, köpekleri çizen ressamlar ve resmi çizilenler de bu dostluğa dahil. Sanatla ölümsüzleştirilen köpeklerden birkaçıyla tanışalım:

1. William Hogarth ve Pug’ı

William Hogarth, Ressam ve Pug’ı, 1745, Tate Galerisi, Londra.

Hogarth köpeğine son derece bağlıydı. Gravürcülüğüne rağmen resimleri ile daha fazla tanındı. En tanınan eserlerinden biri köpeğiyle olan bu otoportresidir. Çağdaş gelenekleri incelemeğe yönelen çalışmalarında özgünlüğünü ortaya koydu ve eserlerini karikatür alanındaki ahlakçılığıyla bağdaştırdı. Estetik üstüne bir inceleme kitabı vardır. Bu eserde arabeskin güzelliğin temel unsuru olduğunu öne sürmektedir.

2. Jan van Eyck, Arnolfini’nin Evlenmesi

Jan van Eyck, Giovanni Arnolfini Ve Karısının Portresi ,1434, Ulusal Galeri, Londra.

Böyle ayrıntılı şekilde resmedilmiş yumuşak ve tüylü köpekler Hollanda resimlerinin sembolik dilinde köpekler sadakati temsil ediyordu. Panofsky’ye göre bu köpek Roma mitolojisindeki vefa ve sadakat tanrıçası Fides’tir. Köpek, evliliğe duyulan ve duyulması gerekli olan sadakatin bir temsili.

3. Edouard Manet’in Spaniel’ı

Édouard Manet, King Charles Spaniel, 1866, Ulusal Sanat Galerisi, Washington D.C.

Fransız ressam Édouard Manet (1832-1883), realizm ve empresyonizm akımları arasında adeta bir köprüdür. Gençlik yıllarında yaptığı dini, tarihi ya da mitolojik resimleri daha sonraki yıllarda çok az konu edindi. Daha sonraki yıllarda izlenimcilik akımına çalışmaları ile esin kaynağı olmuş ve desteklemişse de Manet izlenimci olarak anılmayı hayatı boyunca reddetmiştir.

4. Peter Paul Rubens, Herkül’ün Köpeği Mor Rengi Keşfediyor

Peter Paul Rubens, Herkül’ün Köpeği Mor Rengi Keşfediyor, 1636, Bonnat-Helleu Müzesi, Bayonne, Yeni Aquitaine, Fransa.

Herkül’ün köpeği, mor rengi keşfetmesiyle sanat tarihine büyük ölçüde katkıda bulunmuştur. Efsaneye göre, köpek sahilde koşarken bir deniz salyangozunu tarafından ısırıldı ve ağzı mora boyandı. Akıllı çocuk.

5. Thomas Gainsborough, Köpek ve Testi Taşıyan Köylü Kızı

Thomas Gainsborough, Köpek ve Testi Taşıyan Köylü Kızı, İrlanda Ulusal Galerisi, Dublin.

Çok şirin ancak bir o kadar da hüzünlü bir resim. Akıntının yanında kırık bir sürahiyle ayakta duran üstü başı yırtık pırtık çocuk, Gainsborough’un en ünlü “fantezi resimlerinden” biridir. Manzaraları, portre fonları için bile, uzun zamandır hayal gücünün yarattığı kırsal idilleri idealize etmişti ve 1780’lerde, dokunaklı duygularla bir grup taşra öznesini resmetmiştir. Bunlar, sanatçının doğal bir ortamda çocukların etkinliklerine ve kötü durumlarına karşı kendi gerçek tepkisiydi ve o sırada derin bir etki yarattılar. Bazı çağdaşlarının aksine, Gainsborough bu resimlerde ahlaki bir noktaya değinmiyor. 

6. Rembrandt van Rijn, Kucak Köpeği Olan Bir Kadın Portresi

Rembrandt van Rijn, Kucak Köpeği Olan Bir Kadın Portresi, 1665, Ontario Galerisi, Kanada.

Kucak köpekleri hiç de modern bir buluş gibi görünmüyor. 1665 yılına ait bu tablo bilinmeyen bir genç kadının tablosu. Ontario Sanat Galerisi’ne 1955 yılında hayırsever Frank Peter Wood tarafından miras bırakıldı. Daha önce Rembrandt’ın gelini Magdalena van Loo (1641-1669) olarak tanımlanmıştı, ancak doğruluğu hâlâ kanıtlanmış değil.

7. Anthony van Dyck, I. Charles’ın En Büyük Beş Çocuğu ve İki Köpek

Anthony van Dyck, I. Charles’ın En Büyük Beş Çocuğu ve İki Köpek, 1637.

Kraliyet mensubu olsun ya da olmasın, her aile köpekleri sever. En kalabalık aileler bile!

8. Gustave Courbet, Kara Köpekli Otoportre

Gustave Courbet, Kara Köpekli Otoportre, 1841 Petit Palais, Paris, Fransa.

Sanat tarihindeki en büyük hippi olan Gustave Courbet bile köpekleri severdi. Kim sevmez ki?

Kaynak: 1 2 346

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir