Sanatta Semboller: Natürmort

16. ve 17. yüzyılda yapılan harikulade Hollanda natürmortlarının rastgele seçilmiş meyveler, sebzeler ve kuru kafalar olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak hepsinin gizlenmiş bir manası var! Natürmort resimler, yıllarca semboller kullanılarak daha fazla mesaj gönderilmesini sağlamıştır.

Willem Claesz. Heda, Tatlı: Kek, Şarap, Bira ve Kuruyemişle Natürmort, 1637, Ulusal Varşova Müzesi, Varşova, Polonya.

Çoğu alegori, hayatın cesaretini, çürümeyi ve son olarak ölümü temsil ettiler. Şimdi bu sembolleri inceleyelim.

Elma

Floris van Dijck, Peynir ile Natürmort, c. 1615, Rijks Müzesi, Amsterdam, Hollanda.

Elmanın pek çok anlamı var. Daha önceki semboller yazılarımızdan birinde elma için ayrıca bir başlık açmıştık. Elma; aşkı, bilgiyi, bilgeliği, neşeyi ve ölümü temsil edebilir. Dinî eserlerde genelde baştan çıkarıcılığı ve ilk günahı temsil eder. Elma aynı zamanda bir kadının vücuduyla, özellikle göğüsleriyle, son olarak da ikiye bölünmüş bir elmanın ortasının kadının cinsiyetiyle bağdaştırılır.

Lucas Cranach the Elder, Âdem ve Havva, 1526, Courtauld Sanat Enstitüsü, Londra, BK.

Meyveler ve Sebzeler

Osias Beert, Enginar Natürmort, ca. 1598-1623, Grenoble Müzesi, Grenoble, Fransa.

Enginar, kuşkonmaz ve çilekler cennet meyveleri olarak düşünülürdü.

Adriaen Coorte, Kuşkonmaz Natürmort, 1697, Rijks Müzesi, Amsterdam, Hollanda.

Kuşlar

Jan Davidsz. de Heem, Papağan ile Bolluk içinde bir Natürmort, 1655, Gemäldegalerie der Akademie der bildenden Künste, Viyena, Avusturya.

Kuşlar ya da kuş sürüleri, ölümden sonra bir ruhun yeniden dirilmesinin sembolüdür. Bunun yanı sıra renkli papağanlar, kompozisyonlarda egzotik dekorasyonlar olarak kullanılırdı. Bununla birlikte, resme bakanlar Hollanda Cumhuriyeti’nin sahip olduğu geniş sömürge alanları hakkında bilgilendirdi.

Kitaplar

Evert Collier, Şamdan ile Vanitas Natürmort, Müzik Enstrümanları, Hollanda Kitapları, Yazma Seti, Astrolojik ve Dünya Küresi, Kum Saati, Hepsi Drapeli Masada, 1662, özel koleksiyon.

Kitaplar basittir. Öğrenme ya da bilgi aktarımı için kullanılır. Bunun yanı sıra, tabloda da görebileceğiniz gibi var olan yazıları belgeleyebilir ve ipuçları gösterebilirler.

Mumlar

Pieter Claesz, Yanan Mum ile Natürmort, 1627, Mauritshuis, The Hague, Hollanda.

Mumun da pek çok anlamı var. Zamanın geçmesinin ya da eğer yanıyorsa Tanrıya olan inancın göstergesi olabilir. Tükendiği zaman ölümü, bekaretin kaybını ya da bir durumun ahlaksızlığını temsil eder. Yalnız biri için karanlıkta bir ışığı ya da İsa’nın ışığı adı altında saflığı ve temizlenmeyi simgeler.

Kediler

Samuel van Hoogstraten, Asılmış Horoz ve Sinsi Kedi Natürmortu, 1669.

Kedi, genel olarak yasadışı aşkın anlamına gelirdi. Orta Çağ zamanlarında kediler şehveti ve fuhuşu temsil etti. Ancak ilerleyen dönemlerdeki tablolarda huzur dolu ve neşeli bir yoldaşı simgeledi. Yüzyıllar boyunca gizemli, güzel ve egzotik oldukları düşünüldü. Yukarıdaki tabloda ölü horozu avlarken tasvir edilmiş.

Çiçekler

Rachel Ruysch, Çiçek Natürmort, 1726, Toledo Sanat Müzesi, Toledo, ABD.

Çiçekler pek çok Hollandalı ve Flaman ressamların natürmortlarının ana konusudur. Farklı çiçekler farklı anlamlar içerir. Masumiyeti, dört mevsimi ya da dini sembolleri olabilir. Mesela, gülün anlamı aşktır; zambağın anlamı saflık; günebakanın anlamı ise adamaktır.

Çiçeklerin dilini öğrenmek isterseniz Çiçekler Ne Anlatır yazımıza göz atabilirsiniz.

Limon

Limonlar o zamanlarda epey pahalıydı. Haliyle, özellikle soyulmuş halinin tasvirini yapmak pek popülerdi. Limonlar ekşi ve acıdır. Bu nedenle, aldatıcı cazibeyi ya da dünyevi güzellikleri simgelerdi.

Deniz Kabukları

Adriaen Coorte, Deniz Kabuğu Koleksiyonu, 1698, özel koleksiyon.

Dinî eserlerde deniz kabukları, kutsal yolculukları ya da azizleri temsil ederdi. Deniz tarağı Meryem Ana’yı simgeler.

Kafatası

Kafatasları ya da kemikler faniliği temsil eder. Momento mori! Kafatası aynı zamanda iç tefekkürü ve sonsuzluğu da simgeler.

Pieter Claesz, Kafatası ve Tüylü Kalem ile Natürmort, 1628, The Metropolitan Sanat Müzesi, New York, ABD.

Bugünlük bu kadar! Artık Hollanda natürmortlarına bakarken sırları çözmek ve iletilen mesajı anlamak için temel bilgilere sahipsiniz.

Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/small-guide-still-life-symbols-part-1/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir