Stephen Hawking’in Yaptığı En Komik 10 Espri

Ünlü fizikçi Stephen Hawking, teorilerinin yanı sıra yaptığı ince esprileriyle de tanınıyor. Stephen Hawking, Amyotrofik Lateral Skleroz hastalığı yavaş ve amansızca yayılırken dahi seçkin bir yaşam sürebilmesinin yanı sıra kara delikler hakkında çığır açan keşifleriyle de tüm dünyada adını duyurmuştur.


Çeviren: Ayşenur Depe

Daha 20’li yaşlarının başlarındayken ciddi bir yüz ifadesi olsa da Hawking, hem kendine hem de diğer insanlara gülme kabiliyetini hiçbir zaman yitirmedi. Hatta muzip espri anlayışı kitaplarda, röportajlarda ve televizyonda ilgi odağı olmasına ve şaşırtıcı biçimde popüler kültürün bir simgesi haline gelmesine zemin hazırlamıştır.

Stephen Hawking on ‘Last Week Tonight with John Oliver’ in 2014

Aşağıya sizler için Stephen Hawking’in en iyi 10 esprisini derledik. Keyifli okumalar.

Hawking’in Theresa May’e Brexit Hakkında Espri Yapması

2016 Pride of Britain Awards töreninde; İngiltere Başbakanı Theresa May, Hawking’i Yaşam Boyu Başarı Ödülünü almak üzere sahneye takdim etmeden önce kendisini coşkulu sözlerle methettiği bir konuşma yapmıştı.

Ödülün sahibi Hawking, Başbakanı zayıf yerinden vurmadan önce kendisine teşekkür etmiş ve ‘’Her gün zorlu matematik problemleriyle uğraşıyorum fakat lütfen benden Brexit hakkında yardım etmemi istemeyin.’’ diyerek salonu güldürmeyi başarmıştır.

Hawking’in Zayn Malik Konusunda Yorum Yapması

2015 senesinde Sidney Opera Binasında (Sydney Opera House) hologram aracılığıyla katıldığı bir etkinlikte, Stephen Hawking’e Zayn Malik’in One Direction grubundan ayrılmasının ve bu olayın sonucunda genç kızların kalplerinin kırılmasının kozmolojik etkilerinin ne olduğu sorulmuştu.

Ünlü fizikçi soruya akıllıca bir cevap vermişti: ‘’Sonunda cevap verilmesi önem arz eden bir soru geldi. Kalbi kırılan genç kızlara tavsiyem, kuramsal fizik çalışmalarını yakından takip etmeleridir. Yaşadığımız evren dışında bir başka evrenin olması ihtimaller dahilindedir. Ve o evrende, Zayn Malik hâlâ One Direction’da olabilir.’’

Hawking’in John Oliver’a Laf Sokması

2014’ün Haziran ayında Hawking, komedyen John Oliver’ın Last Week Tonight with John Oliver programına katılarak röportaj serisi ‘’People Who Think Good’’un açılışını yapmıştı. Tüm röportaj izlemeye değer olsa da asıl vurucu kısım John Oliver’ın şu sorusuyla gerçekleşiyor: ’’Sonsuz sayıda paralel evren olabileceğine inandığınızı daha önce belirtmiştiniz. Yani buradan benim sizden daha akıllı olduğum bir evrenin var olduğu sonucunu çıkarabilir miyiz?’’

Hawking lafı gediğine koyarak ‘’Evet. Aynı zamanda daha komik olduğun bir evren.’’ yanıtını vermiştir.

Hawking’in Havaalanı Kitapçılarının Gücünün Farkına Varması

2004’te The New York Times dergisi, Hawking’le kitabı hakkında röportaj yaparken ‘’Tüm bu bilginliğinize rağmen neden evren hakkında popüler bilim kitapları yazmaya çalışıyorsunuz?’’ diye soru yöneltmişti.

Hawking’in basit ama mantıklı bir cevabı vardı: “Çünkü kitaplarımın havaalanlarındaki kitapçılarda satılmasını istiyorum.’’

Hawking’in Eddie Redmayne’in Görüntüsü Hakkında Espri Yapması

Eddie Redmayne as Stephen Hawking in ‘The Theory of Everything’

2015 Akademi Ödülleri öncesinde Hawking; birçok adaylığı bulunan, kendi biyografisinin anlatıldığı Her Şeyin Teorisi filminin başrolü Eddie Redmayne’in, filmde kendi bilgisayar işlemciliği sesini kullanmasından ötürü mutlu olduğunu söylemiş fakat şunları da eklemeyi unutmamıştı: “Ne yazık ki Eddie yakışıklılığını benden almamış.”

Hawking’in Kendi Teorileriyle Dalga Geçmesi

Teorik kavramları, eğlenceye dönüştürme kabiliyetini bizlere kanıtlayan Hawking 2009 senesinde zaman yolcuları için bir parti düzenlediği fakat suare bitmeden de kimseye davetiye vermediği bir videoda görüntülenmişti. Her ne kadar zaman yolculuğunun olup olamayacağına dair şüphelerini dile getirmiş olsa da şampanyasını tokuşturacağı birinin gelmemesi, ünlü profesörü hayal kırıklığına uğratmamıştı diyemeyiz. Kendisi bu hayal kırıklığını “Ne yazık, bir kainat güzelinin kapıdan içeri gireceğini düşünüyordum.” sözleriyle açıklamıştı.

Hawking’in Engeli Hakkında Nükteli Espri Yapması

2006 yılı Kasım ayında Kudüs’e yaptığı gezide Hawking, fiziksel engelinin artılarını ve eksilerini dile getirmiş: “Engelimin tek olumlu yanı sıkıcı komitelerde görev almak zorunda kalmamam. Peki olumsuz tarafı ne? Dünyada herhangi bir yere tanınmadan gidemiyorum. Siyah güneş gözlükleri ve peruk takmak benim için yeterli değil. Tekerlekli sandalyem beni ele veriyor.” diyerek de yakınmıştı.

Hawking’in Gordon Ramsey’nin Sesiyle Dalga Geçmesi

Stephen Hawking during Red Nose Day 2017

2017 senesinin Mayıs ayında Comic Relief kurumunun hayata geçirdiği Kırmızı Burun Günü( Red Nose Day) isimli yardım organizasyonunda Hawking, kendisinin sesi olmak isteyen ünlüleri “ses” sınavından geçirdiği bir parodide yer almıştı. Liam Neeson, Simon Cowell ve Lin-Manuel Miranda gibi ünlülerin videolarını baştan sona izledikten sonra Hawking, şef Gordon Ramsey’nin kulağa hayli kötü gelen sesine sinirlenmiş ve “Sesim böyle olsaydı insanlar beni kâle almazdı.” demişti.

Hawking’in Ölü Taklidi Yapması

Hawking’in 2018 yılının Mayıs ayında hayata gözlerini yummasının ardından BBC bilim muhabiri Pallab Ghosh, 2004 senesi Cambridge Üniversitesinde bilge fizikçi ile ilk röportajını yaptığı günden bir anısını paylaştı.

Hawking’in ışığını ayarlamaya uğraşırken kamera operatörü prizden kabloyu hızlıca çekince alarmlar çalmaya başlamış ve Hawking sanki yaşam destek ünitesinin fişi çıkmışçasına ileriye doğru gitmiştir. Ziyaretçiler hızlıca Hawking’in etrafına doluşmuş lakin kendisini sapasağlam ve şakasının zevkini çıkarırken bulmuşlardır. İşin sonunda; alarmın, ofisteki bilgisayarların elektriklerinin kesilmesi sonucu çaldığı ortaya çıkmıştır.

Hawking’in Kadere İtiraz Etmesi

1993’te çıkardığı Kara Delikler ve Bebek Evrenler (In Black Holes and Baby Universes and Other Essays) kitabında Hawking, kader kavramına dair kafa kurcalayan bir argüman ortaya atmış ve: “Her şeyin önceden belirlendiğini ve bunu değiştirmek için hiçbir şey yapamayacağımızı iddia eden insanların dahi karşıdan karşıya geçmeden önce yolu kontrol ettiklerini fark ettim.” demiştir.

Kaynak: https://www.biography.com/news/stephen-hawking-zingers

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir