Tarihin En Güzel Kraliyet Düğünleri-Kraliçe Victoria Tarafından Yaptırılan Eserler

Alexandrina Victoria henüz 18 yaşındayken tahta çıkmış ve yaklaşık 63 yıl boyunca Birleşik Krallık, Büyük Britanya, İrlanda Kraliçesi ve Hindistan İmparatoriçesi Victoria olarak hüküm sürmüştür. 2016 yılında Kraliçe II. Elizabeth’in devam eden hükümdarlığı, Kraliçe Victoria’nın tahtta kalan süresini geride bıraktığı için Victoria, en uzun süre hüküm süren ikinci İngiliz hükümdarı olmuştur. Kraliçe Victoria beyaz gelinlik geleneğini başlatan kişi olarak kabul edilmiştir. Bunun nedeni Saxe-Coburg ve Gotha Prensi Albert’la kendi düğününden önce, gelinliklerin çeşitli renklerde olmasıydı. Bu yazımızda, Kraliçe Victoria tarafından yaptırılan kraliyet düğünü resimlerine göz atacağız.


Çeviren: Gülnihal Kara

Laurits Regner Tuxen, York Dükü George ve Teck Prensesi Mary’nin Evliliği, 1894 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Hem Victoria hem de Albert son derece eğitimli ve bilgili sanat hamilleri oldukları kadar aynı zamanda hevesli birer sanat koleksiyoncularıydı. Kraliyet Koleksiyon Vakfı’na ait aşağıdaki resimler kraliyet çiftlerinin ve büyük ailelerinin üyelerine ait bazı önemli eserleri içerir.

Victoria & Albert

Sör George Hayter, Kraliçe Victoria’nın Evliliği, 1840-42 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu resim Victoria ve Albert’in 10 Şubat 1840’ta gerçekleşen kraliyet düğününü tasvir ediyor. Tören, Aziz James Sarayı’ndaki Kraliyet Şapeli’nde gerçekleşmiş ve Canterbury Başpiskoposu tarafından yönetilmiştir. Kraliçe bu önemli sanat eserini yapma görevini 1838’deki taç giyme törenini resmetmesinden memnun kaldığı saygın Sör George Hayter’e vermiştir.

Hayter eskizler hazırlamak için günümüze kadar korunmuş olan mekanda çeşitli turlar yapmıştır. İlginç bir şekilde sanatçı, resminde Gotik tarzda gölgelik ve kaplama kullanarak yaratıcı lisansı almıştır. Hayter’in daha önce taç giyme töreni için yaptığı dramatik değişikliklerden dolayı bu duruma Kraliçe tarafından izin verildiği varsayılmaktadır. Ressam ayrıca kendisini de eskiz defteri ve kalemiyle birlikte resmin sağ alt köşesinde göstermiştir.

Alexandra & Edward

William Powell Frith, Galler Prensi’nin Danimarka Prensesi Alexandra ile Evliliği, 1863-65 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu resim Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in en büyük oğulları Edward’ın Danimarka Prensesi Alexandra ile olan düğününü tasvir ediyor. Düğün, Edward’ın sorumsuz davranışlarından dolayı endişe duyan ve evliliğin oğluna istikrar getireceğini uman Kraliçe’yi rahatlatmıştır. Prens Albert’in yakın zamanda meydana gelen ölümü sebebiyle kraliyet hanesinin yasta oluşu düğünün başkent yerine Windsor’daki Aziz George Şapeli’nde gerçekleşmesine neden olmuştur.

Frith, tabloyu tamamlamak için hem düğün fotoğraflarını hem de canlı olarak yaptığı eskizleri kullanmıştır. Bunların yanı sıra düğüne katılan bazı konukların oturdukları yerlere geçerek onların perspektifinden yararlanmıştır. Fotoğraflardan çalışmanın son derece yetersiz bir süreç olduğunu belirten sanatçı ayrıca resmin detayları için konukların kıyafetlerini almakta bazı engellerle karşılaşmıştır. Kraliçe’nin başlangıçta resimle ilgili kaygıları olsa da sonuçtan memnun olmuştur. Tablo 1865 yılında Kraliyet Akademisi’nde sergilenmiştir.

Helena & Christian

Christian Karl Magnussen, Prenses Helena’nın Evliliği, 1866-1869, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu tablo, Prenses Helena’nın Schleswig-Holstein Prensi Christian ile evliliğini göstermektedir. Kraliyet düğünü, 5 Temmuz 1866 yılında Windsor Kalesi’nin Özel Şapeli’nde gerçekleşti. Lenchen ismiyle de bilinen Prenses Helena, hayat dolu bir kişiliğin yanı sıra, bilime, müziğe ve sanata karşı tutkulu bir ilgiye sahipti. Prens Christian ile nişanı, Prensin ailesinin Schleswig ve Holstein bölgeleri üzerinde hak iddia etmesi nedeniyle tartışmalı olmuştur. Bu, Helena’nın yengesi Galler Prensesi Alexandra’nın anavatanı olan Danimarka ile Helena’nın kız kardeşi Victoria’nın Veliaht Prenses olduğu Almanya arasında geçen hararetli bir meseleydi.

Veliaht Prenses Victoria, bu eser için sanatçı Christian Karl Magnussen’i tavsiye etmiştir. Ne yazık ki sanatçı, sonuçtan etkilenmeyen Kraliçe’nin onayından zevk almamıştır.

Maria & Alfred

Nicholas Chevalier, Edinburgh Dükü Prens Alfred’in Evliliği, 1874-75 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu tabloda Edinburgh Prensi Alfred ile II. Alexander ve Maria Alexandrovna’nın tek kızı Grandüşes Maria’nın evlilikleri resmedilmiştir. İki genç kraliyet üyesi, Almanya’da bir araya gelerek birbirlerine âşık olmuşlardır.

Kraliçe Victoria, Saint Petersburg’a seyahat etmesi ve 23 Ocak 1874’de Alexander Salonu’nda gerçekleşecek olan Ortodoks törenini resmetmesi için sanatçı Nicholas Chevalier’i seçmiştir. Chevalier, büyük pencerelerden içeri sızan yumuşak ışıkla aydınlanan zengin mimari detayların bütün karmaşık görkemini sunmuştur.

Kraliçe’nin kendisi törene katılmasa da törende Prens Alfred tarafından temsil edilmiştir. Prens kırmızı askeri ceketiyle belirgin bir şekilde resimde göze çarpmaktadır. Ne yazık ki, bu birliktelik Alfred’in çapkın olması ve Romanov gelininin yeni evinden veya yeni akrabalarından hoşlanmaması nedeniyle istikrarsız bir hâle gelmiştir.

Louise & Arthur

Kraliyet Düğünü: Sydney Prior Hall, Connaught Dükü’nün Evliliği, 1881 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

1879 yılında Connaught Dükü Prens Arthur, Prusya Prensesi Louise ile Windsor’daki Aziz George Şapeli’nde evlenmiştir. Burada görüldüğü üzere geline babası, Prusya Prensi Frederick Charles ve Veliaht Prens Frederick William eşlik etmektedir. Prens Arthur, Kraliçe Victoria’nın yedinci çocuğuydu.

Kraliçe bu tabloyu yapma görevini ünlü İngiliz sanatçı Sydney Prior Hall’a vermiştir. Resim Kraliçe’nin onayını kazanmamakla birlikte tamamlanmasındaki gecikmelerden dolayı da Kraliçe, hayal kırıklığına uğramıştır. Tablo 1882 yılında Kraliyet Akademisi’nde sergilenmiştir.

Helen & Leopold

Kraliyet Düğünü: Sör James Dromgole Linton, Albany Dükü’nün Evliliği, 1885 dolaylarında, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu resim, Albany Dükü Leopold’un Waldeck ve Pyrmont Prensesi Helen’le evliliğini tasvir ediyor. Leopold Kraliçe Victoria ve Prens Albert’in sekizinci çocuğuydu. Çift, 27 Nisan 1882 yılında Windsor’daki Aziz George Şapeli’nde evlenmiştir. Bu resimde Kraliçe Victoria, sunakta yeni evli çiftin yanında yer almıştır. Kraliçe’nin günlük kayıtlarına göre, 1840’taki kendi düğününden bu yana ilk kez düğün dantellerini giymiştir.

Kraliçe Victoria, bu eseri yapması için yükselen genç bir sanatçı olan Sör James Dromgole Linton’ı görevlendirmiştir. Linton’ın bu resimdeki yavaş ilerleyişi Kraliçe’nin canını sıkmasına rağmen bu karardan tamamen pişmanlık duymamıştır. Ne yazık ki, sanatçı 1884’te eserini tamamladığı sırada, Leopold beyin kanamasına yenik düşmüştür. Tablo 1885 yılında Kraliyet Akademisi’nde Albany Dükü’nün anısına sergilenmiştir.

Maud & Charles

Laurits Regner Tuxen, Galler Prensesi Maud’un Evliliği, 1896’dan 1897’ye kadar, Kraliyet Koleksiyon Vakfı, Londra, Birleşik Krallık.

Bu tablo, Kraliçe Victoria’nın torunu Prenses Maud’un 22 Temmuz 1896’daki Danimarka Prensi Charles ile olan düğününü betimliyor. Çift Buckingham Sarayındaki Özel Şapel’de evlenmiştir. Resim, düğünden sonra naibin gelinin elini sıkmasını, güçlü büyükanne ve torunu arasındaki hassas bir anı tasvir ediyor.

Bu tablo, tamamlanması için hem düğün fotoğraflarını hem de portreleri kullanan Laurits Regner Tuxen’nin eseridir. Kraliçe Victoria bu resmi Maud’un ebeveynlerine sunmuştur.

Çeviri Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/queen-victoria-weddings/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir