TATE MODERN’DE PICASSO HASARI

28 Aralık 2019’da halktan bir adam Picasso’nun Bir Kadının Büstü resmini gölgede bıraktı. Resim özel bir koleksiyoncuya uzun bir süre için ödünç verildi ve o zamandan beri restorasyon amacıyla gözlerden uzak kaldı. Resim ne anlatıyor? Tamir edilebilir mi edilemez mi? Resim değerini kaybedecek mi?

Resim hakkında

Picasso, Bir Kadının Büstü’nü 1944’te Rue des Grands-Augustins’deki stüdyosunda resmetmişti -Guernica’yı da burada yapmıştı. Resim Paris’teki Nazi işgalinin son haftalarında yapılmıştı ve Picasso’nun sevgilisi ve ilham perisi olan sürrealist fotoğrafçı Dora Maar’ı tasvir etmekte. Resimdeki Dora Maar siyah, metal bir sandalyenin üzerinde oturuyor, bir şapka takıyor ve açık yeşil bir giysi giyiyor.

Sanatçının savaş zamanı çalışmaları çoğunlukla tek renklidir ama o zamanda özgürlüğü vadettiği için renkli olduğu söyleniyor. Maar’ın burnu ve dudağı farklı yönlere bakıyor ve yüzünde de beyazın, pembenin, grinin farklı tonları var. Bu resim de Picasso’nun Dora Maar için yaptığı diğer resimler gibi yarı soyut.

Picasso bu resmi yaptığı gün adı yine bir Kadının Büstü (özel koleksiyon) adını taşıyan başka bir resim daha yaptı. Bu versiyondaki kadın figürü daha uzun bir şapka takıyor. İkisine birlikte bakıldığında Picasso’nun omuzların yapısını ve pazıları tekrar düşündüğünü gözlemleyebiliyoruz.

Resmin hasarı ve değeri

Bir Kadının Büstü tablosu 20 milyon £ değerinde -yaklaşık 26.3 milyon Amerikan doları. Bir Tate temsilcisi resmin şu anki durumuyla ilgili yorum yapmayı reddediyor ama iddialara göre resim yırtılmış bir vaziyette. Şimdi ise resim bir Tate Modern takımı tarafından restorasyona uğruyor.

Uzmanlar, resmin hasarsız hale geri getirildiği sürece değerinin azalmak zorunda olmadığını söylüyorlar. Julius Lowy Frame ve Restoring Co., New York başkan yardımcısı Brad Shar, hasar görmüş bir resmin öncekinden daha az değerli olmasına rağmen kaçınılmaz olarak daha azına satmayacağını söylüyor.

 

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/picasso-damaged-at-tate-modern/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir