The Ocean Cleanup 2025 Yılına Kadar Dünyanın En Kirli Nehirlerini Plastikten Temizlemeyi Amaçlıyor

Su yollarımızı plastikten temizleme yolunda ileri adımlar atma girişiminde olan The Ocean Cleanup, yeni bir proje ortaya çıkardı. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, 2025 yılına kadar dünyanın en kirli 1000 nehrini temizleyerek okyanus plastiğini kaynağından kesmek istiyor. Aslında nehirlerin %1’inin okyanusta biten plastiğin %80’inden sorumlu olduğunu gösteren araştırmayla proje, okyanusları plastikten temizlemede kritik önem taşıyor. Bu amaçla The Ocean Cleanup, nehir plastiği ile mücadele etmek için yeni ölçeklenebilir bir çözüm olan The Interceptor’u duyurdu.


Çeviren: Simge Şahin


The Interceptor 2015’den beri çalışmalarda mevcut ve Endonezya ve Malezya’da çoktan faaliyete hazır. Sistemi Vietnam’ın Mekong Deltası ve Santo Domingo’ya kurma planları da yapım aşamasındadır. İnanılmaz bir şekilde, sistem günde 110.000 poundun üzerinde plastik çıkarabilir ve iyi günlerinde, uygun koşullarla bu sayıyı iki katına çıkarabilir. Bu heyecan verici planlar, The Ocean Cleanup’ın birkaç ilk aksilikten sonra Büyük Pasifik Çöp Alanından plastik toplamaya başarıyla başladığı haberinin üzerine gelmiştir.

The Ocean Cleanup’un Kurucusu ve CEO’su Boyan Slat, “Okyanuslari plastikten tamamen temizlemek için, hem mirası temizlemeli hem de musluğu kapatmamız gerekiyor, ilk olarak daha fazla plastiğin okyanuslara ulaşmasını önlemeliyiz” diyor. “The Ocean Cleanup teknolojimizi The Interceptor ile birleştirdiğimizde, denklemin her iki tarafına yönelik çözümler vardır.”

Peki Interceptor nasıl çalışır? Güneş enerjili sistem nehir yatağına demirlenir ve plastiği yakalamak için nehrin doğal akışını kullanır. Güvenlik gereğince The  Interceptor tamamen otonom kuruluma sahiptir. Bunun gün boyu çalışmasına izin vermenin çifte yararı vardır. Yüzen bir bariyer sayesinde çöp, nehre erişimi kapatmadan sisteme yönlendirilir. Bu, gemilerin su yolunu kullanmaya devam etmesini sağlar ve nehirde bulunan doğal yaban hayatı engellemez. Teknolojik bir dokunuşla, her sistemin performansı ve enerji kullanımını gözlemlemenize yardımcı olacak bir bilgisayara sahiptir.

Bu yeni başarılar, The Ocean Cleanup’ın nasıl başladığını hatırladığımızda inanılmaz. Slat, kar amacı gütmeyen bir kuruluş başlattığında, üniversiteyi aklındaki geleceğe yatırım yapmak için terk ettiğinde sadece 18 yaşındaydı. Şimdi, Slat 80’den fazla profesyonelden oluşan bir kadroyla birlikte, emeklerinin meyvelerini görüyor.

The Interceptor’un kirli nehirlerden plastiği nasıl temizlediğini öğrenmek için bu videoyu izleyebilirsiniz.

Kaynakça: https://mymodernmet.com/ocean-cleanup-river-interceptor/ Fotoğraflar: The Ocean Cleanup

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir