Ünlü Sanatçılar Tarafından Oluşturulmuş 14 Ünlü “Vogue” Kapağı

Vogue dergisinin geçtiğimiz yüzyılda en itibarlı dergilerden biri olduğunu söylemek yalan olmaz. Bu sebeple Vogue kapağının bazı büyük modern sanatçılar tarafından tasarlandığını söylersek şaşırmazsınız. Hatta en son, Jennifer Lawrance’ın modellik ettiği 2017 Eylül sayısının kapağı John Currin tarafından tasarlanmıştır.


Çeviren: Elif Dağatar

Aşağıda Salvador Dali, Andy Warhol ve diğer güzel sanatlar sanatçılarının magazin kapaklarına bir göz atacağız. Matisse bile arka planı ile kendini göstermiş, Machel Duchamp’ın Büyük Cam’ı da aksesuar olarak kullanılmıştır.

1. Ethel Wright, Kasım 1902

vogue covers artists, Ethel Wright, Vogue cover, November 1902 issue, 1902
Ethel Wright, Vogue kapağı, Kasım 1902 sayısı.

Ethel Wright, Victorian döneminden İngiliz bir ressamdı. Modern sanat süreli yayınları, Wright’ın 1880’ler ve 1990’ların modaya uygun ‘hanımefendi sanatçıları’nın başarılarından keyif aldığını söylemişlerdir. Ethel aynı zamanda Pierrot resimleriyle de ünlüdür. Wright’ın çalışmaları çoğunlukla ‘kadın işi’ olarak sunulmuş ve eleştirilmiştir. Kadınların artistik çıkış ve amaçları üzerine getirilen sınırlamalar Wrigth’ı süfrajet* hareketine yönlendirmiş olabilir.

(*süfrajet hareketi: kadınların eşit haklar edinme üzerine başlattıkları direniş)

2. J. Allen St. John, Mart 1909

J. Allen St. John, Vogue cover, March 1909 issue, 1909. The Pictorial Arts.
J. Allen St. John, Vogue cover, Mart 1909 sayısı.

James Allen St. John, Amerikalı illüstratör, ressam ve yazardı. Çoğu kitabın illüstrasyonlarını yapmakla ünlü olan sanatçı, ‘Modern Fantezi Sanatının Babası’ olarak değerlendirilirdi.

3. Eduardo García Benito, Eylül 1926

Eduardo García Benito, Vogue cover, September 1926 issue, 1926.
Eduardo García Benito, Vogue kapağı, Eylül 1926 sayısı. Conde Nast Store.

Eduardo Garcia Benito, bir Art Deco sanatçısı ve 1920 ve 1990 yılları arasında Vogue‘un sözleşmeli illüstratörüydü. Benito, 19 yaşında Parise giderek kendisine moda illüstratörlüğünden bir kariyer oluşturdu. Benito’nun tarzı, Cubizm sanatçısı Pablo Picasso’nun resimlerini ve Constantin Brancusi ile Amedeo Modigliani’nin hekellerini andırmaktadır.

4. George Lepape, Şubat 1929

George Lepape, Vogue cover, February 1929 issue, 1929.
George Lepape, Vogue kapağı, Şubat 1929 sayısı. Conde Nast Store.

George Lepape, 1929’da Vogue için tam 8 kapak tasarlamıştır. Lepape’nin tasarımları, saçları şallarla sarılmış ince ve uzun uzuvlu feminen silüetleri sergiler. Bu zaman içerisinde La Gazette du Bon Ton ile çalışmaya başlamıştır. Lepape; Lanvin, Worth ve Doucet gibi bazı önemli moda evleri için pek çok çizim; Harper’s Bazaar, Vanity Fair ve Vogue‘un ilk İngiliz sayısı için kapat tasarımı yapmıştır. Uzun yıllar daCondé Nast’ın Amerikan versiyonuyla çalışmıştır.

5. André E. Marty, Ağustos 1930

André E. Marty, Vogue cover, August 1930 issue.
André E. Marty, Vogue kapağı, Ağustos1930 sayısı. Pinterest.

Parisli sanatçı Andre E. Marty, düzenli olarak Harper’s Bazaar veya La Gazette du Bon Ton gibi diğer prestijli dergilere moda illüstrasyonları sağlamıştır. Aynı zamanda sayısız kitapların illüstrasyonlarını yapmış, reklam ve tiyatro posterleri tasarlamıştır. 1930 yılında Marty; tiyatro, sinema ve bale için kostüm ve set tasarımcısı olarak çalışmıştır. Daha sonra emaye vazo, tabak ve takı tasarımları çıkarmıştır.

6. Carl Erickson, Şubat 1935

Carl Erickson, Vogue cover, February 1935 issue.
Carl Erickson, Vogue kapağı, February 1935 sayısı. Pinterest.

Amerikalı moda illüstratörü Carl Erikson, 35 yıl boyunca alanının en iyisiydi. 1916’da Erikson Vogue ile ilk çıkışını yapmış ve 1925’te derginin düzenli sanatçısı haline gelmişti. Ayrıca önde gelen bir portre ressamı olarak Kaliçe II. Elizabeth, Başkan Franklin D. Roosevelt, şarkıcı Frank Sinatra ve sanat patronu Gertrude Stein’in portrelerini yapmıştır.

7. Salvador Dalí, Haziran 1939

Salvador Dalí, Vogue cover, June 1939 issue.
Salvador Dalí, Vogue kapağı, Haziran 1939 sayısı. ResearchGate.

İkonik sürrealist ressam Salvador Dali, 1930’dan 1970’e dergiye pek fazla resimve illüstrasyonlar sağlamıştır. Sadece klasik sanat değil aynı zamanda moda ile de meşgul olmuştur. Coco Chanel ile arkadaşlardı ve Elsa Schiaparelli isimli moda tasarımcısıyla, Les Ballets Russes de Monte Carlo ile çalışmış ve kendi tasarım ve takılarını geliştirmiştir.

8. René Gruau, Mart 1956

René Gruau, Vogue cover, March 1956 issue.
René Gruau, Vogue kapağı, Mart 1956 sayısı. Pinterest.

Rene Gruau veya Kont Renato Zavagli Ricciardelli della Caminate, çalışmaları bütün dünyanın prestijli müzelerinde sergilenmiş dünyaca ünlü bir moda illüstratörüydü. 1909’da İtalya Rimini’de İtalyan aristokrat bir baba ve soyadını aldığı Fransız sosyetesi bir anneye doğmuştur. 1924’te Paris’e taşınmış ve moda illüstratörü olarak kariyerine başlamıştır. 1930’larda, Femina ve Le Figaro gibi Parizyen dergi ve gazete için çizimler yapmaya başlamış, ardından Marie-Claire ve L’Officiel gibi yüksek seviye dergilerle çalışmıştır.

9. Erwin Blumenfeld, Ocak 1950

Erwin Blumenfeld, Vogue cover, January 1950 issue.
Erwin Blumenfeld, Vogue kapağı, Ocak 1950 sayısı. Pinterest.

Erwin Blumenfeld, Dadaizm ve Sürrealizm etkisi altındaki Amerikalı Alman moda fotoğrafçıydı. VogueHarper’s Bazaar, ve Life dergileri için çalışmıştır. 1936’da Paris’e göç etmiş ve 1940’da Yahudi kökenleri nedeniyle Naziler tarafından toplama kampına kapatılmıştır. 1941’de bir şekilde yolunu Birleşik Devletler’de bulmuştur. 1940 ve 1950’lerde moda ve nü fotoğraflarıyla ünlenmiştir.

10. Joan Miró, Aralık/Ocak 1979

Joan Miró, Vogue cover, December 1979 issue.
Joan Miró, Vogue kapağı, Aralık 1979 sayısı. Pinterest.

Joan Miro, ünlü İspanyol sürrealist sanatçıydı. Uluslararası övgü kazanan çalışmaları Sürrealizm olarak yorumlanmıştır. 1930’lardan bu yana yer alan sayısız röportajında, burjuva toplumunu destekleme yöntemi olan geleneksel resim metotlarına karşı aşağısama göstermiş, yerleşik resmin görsel elementlerine karşı bir “resim suikastı” olduğunu iddia etmiştir.

11. Cecil Beaton, Nisan 1949

Cecil Beaton, Vogue cover, April 1949 issue.
Cecil Beaton, Vogue kapağı, Nisan 1949 sayısı. Vogue.
Sör Cecil Beaton, çalışmalarında moda, portre ve savaşı yakalamış ünlü İngiliz fotoğrafçıydı. Moda fotoğrafçılığına aşina olmayanlar Beaton’ın karakterini ünlü Netflix serisi Crown’dan tanıyabilir. Crown’da da görüldüğü gibi Beaton sıkça İngiliz kraliyet ailesinin fotoğraflarını çekmiştir. Bu kapakta Henri Matisse etkili bir fon görüyoruz.

12. Marcel Duchamp’s Büyük Cam, Temmuz 1945

Vogue cover, July 1945 issue. Model with Marcel Duchamp’s The Bride Stripped Bare by her Bachelors, Even (The Large Glass), 1915-1923, Philadelphia Museum of Art, Philadelphia, PA, USA. Pinterest.
Vogue kapağı, Temmuz 1945 sayısı. Büyük Cam, 1915-1923, Philadelphia Sanat Müzesi, Philadelphia, PA, ABD. Pinterest.

Bazı Vogue kapakları ünlü sanat eserlerini sergiler. Burada bir modelin, Marcel Duchamp’ın Büyük Cam’ıyla poz verdiğini görüyoruz.

13. Andy Warhol, Aralık/Ocak 1984

Andy Warhol, Vogue cover featuring Caroline, Princess of Hanover, December/January 1984 issue.
Andy Warhol, Vogue kapağı, Caroline, Hannover Prensesi, Aralık/Ocak 1984 sayısı. Pinterest.

Ünlü Pop Art sanatçısı Andy Warhol, bu Vogue kapağını imzası olan serigrafi resim tarzında oluşturmuştur. Bu kapakta Hannover Prensesi’ni nam-ı diğer Monaco’lu Caroline’ı resmetmiştir.

14. John Currin, Eylül 2017

John Currin, Vogue cover featuring Jennifer Lawrence, September 2017 issue.
John Currin, Vogue sayısı, Jennifer Lawrence, Eylül 2017 sayısı. New York Times.

John Currin, New York’ta yaşayan Amerikalı bir ressamdır. Daha çok, kışkırtıcı seksüel ve sosyal temalar hakkında satirik resimleriyle tanınır. Çalışmaları, Rönesans gibi çeşitli kaynaklar dahil, popüler kültür dergileri ve geleneksel moda modelleri gibi geniş yelpazeler etkisi altındadır. Genellikle mannerist ressamların yaptığı gibi kadın bedeninin erotik formlarını bozar veya abartır. Bu kapakta ünlü Hollywood yıldızı Jennifer Lawrance’ı tıpkı Titian tarafından resmedilmiş bir klasik Rönesans portresi şeklinde görüyoruz.

Çeviri kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/vogue-covers-artists/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir