Kadınlar Anıtı: Schadow’un Eseri “Die Prinzessinnengruppe”

Johann Gottfried Schadow tarafından yapılmış Prusyalı Prensesler Louise ve Frederike’yi resmeden gösterişsiz ama çekici Die Prinzessinnengruppe (1795-1797), büyüleyici bir tarihle doludur. Şaşırtıcı bir şekilde, neredeyse 90 yıl boyunca saklanmış ve unutulmuştur. Alte Nationalgalerie tarafından yürütülen yakın zamandaki bir araştırma ve restorasyon, bu saf Neoklasik esere dair daha fazla bilgi ve yeni bir hayat sunuyor. 


Çeviren: Simge Şahin

Johann Gottfried Schadow, Prinzessinnengruppe, mermer, 1795-1797, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.

Mermer anıt Die Prinzessinnengruppe, Berlin Alte Nationalgalerie’deki ana eserdir. Ziyaretçileri doğrudan girişiyle karşılayarak meydanın öne çıkan bölümünde konumlandırılmıştır. Prusya Prensesi Lousie (soldaki) ve küçük kardeşi Prenses Frederike, 1797’nin son trendlerinden Klasik tarzda elbiseyle giydirilmiştir. Lousie’in eşarbı da modaya uygun ve ayrıca bu konu hakkında boynundaki bir şişliği kapatıp kapatmadığı konusunda bazı tartışmalar var. Kardeşler çağa ait bir görünümdeler, kraliyet ailesine ait giysilerle değiller. Rahatlıkla zamanın herhangi bir Alman kızı olabilirler. Esere yakından baktığımızda çok güzel ve zarif duruyorlar. Bu Schadow’un tipik Klasik etkileri ve masallaştırılmış fakat natüralist tarzıdır. 

Johann Gottfried Schadow, Prinzessinnengruppe, mermer, 1795-1797, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.

Johann Gottfried Schadow

Schadow (1764-1850) Alman-Prusyalı, en ünlü eseri Brandenburg Kapısının üstündeki savaş arabası olan Neoklasik bir heykeltıraştı. 1780’lerde Alman sarayında heykeltıraş oldu.

Julius Hübner, Johann Gottfried Schadow’un Portresi, 1832, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.

İki kız kardeş de Aralık 1793’de Prusya Prensiyle evlendi. Üvey babaları Kral II. Friedrich Wilhelm, yeni üvey kızlarından çok memnundu ve Schadow’u onların heykelini yapması için görevlendirdi. Schadow ilk başta Prusyalı Prenseslerin büst kısmını yaptı, sonra tam boy heykelin alçı versiyonunu (bu versiyon şu an Friedrichswerder Kilisesi’nde yer almakta) ve son olarak mermer versiyonunu yaptı. Mermer versiyonun çoğu, sarayda çalışan Schadow’un asistanı Claude Goussaut tarafından yapıldı. Schadow son detayları tamamladı ve bu iş için 5000 Reichstaler (Kutsal Roma İmparatorluğu tarafından 1566’da tüm Alman eyaletlerinde kullanılmak üzere piyasaya sürülen gümüş madeni para) aldı. 

Eşi Benzeri Görülmemiş Bir Heykel

Louise, Prens III. Friedrich Wilhelm ile evlenen büyük kardeştir. Heykelde Prusya Kraliçesi olmaya hazır dışarıya dönük bakışlar atarak dimdik duruyor. Diğer taraftan kardeşi Friederike, genç yaşı ve statüsünün bir göstergesi olarak daha aşağıya doğru bakıyor ve çekingen görünüyor. Heykelin duruşu, Romalı mitolojik kardeşlerin heykel tasvirlerine çok benziyor. Prensesler halka çok yakındı ve onlar tarafından çok sevilirdi. İki kadının, özellikle genç kızların birlikte tasvir edilmesinin yeni, nadir bir şey olması bakımından da özel bir heykeldi. Normalde bu tip bir eser ünlü veya üstün bir değeri olan erkekler için yapılırdı. Eser, halk ve eleştirmenlerden olumlu tepkiler aldı fakat Louise’in eşi, eşinin resmediliş şeklinden hoşlanmadı. Bu yüzden uzun yıllar boyunca saklandı ve unutuldu.

Johann Gottfried Schadow, Prinzessinnengruppe, mermer, 1795-1797, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.
Sağdaki Frederike soldaki Louise.
Johann Gottfried Schadow, Prinzessinnengruppe, mermer, 1795-1797, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.

Prenses Louise 

Louise zamanında son derece hayran olunan ve popüler birisiydi. Mutlu bir evliliği vardı ve devlet işlerine de dahil oluyordu. Modern bir yazar onun hakkında şöyle demiştir:

‘’Kişi, Prensesi ne kadar iyi tanırsa içindeki asalet ve kalbinin meleksi güzelliğiyle o kadar büyülenir.’’ -Alman romantik yazar Baron Friedrich de la Motte Fouqué (Louise Queen of Prussia, A Memorial, Cambridge Riverside Press, 1881.)

Sadece 34 yaşındayken, Prusyalılar arasındaki efsanevi statüsüne daha da fazla mit ekleyerek gizemli bir hastalıkla hayatını kaybetti.

Prenses Frederike

Frederike ablasından iki yaş küçüktü ve ondan çok farklı bir hayatı vardı. Prens Louis ile olan ilk evliliği prens difteriden hayatını kaybettiği için üç yıl sürdü. Louis evliliği boyunca birçok işle uğraştı. Frederike birçok kez nişanlandı ve iki kez daha evlendi. Her evliliği de birçok hamilelik ve kayıpla birlikte çalkantılıydı. 63 yaşına kadar yaşadı.

Henriette-Felicite Tassaert, Prusya’nın Lousie’inin Portresi, 1797, yer bilinmiyor.
Johann Friedrich August Tichbein, Mecklenburg-Strelitz’in Frederica’sının Portresi, 1796, Alte Nationalgalerie, Berlin, Almanya.

Bugünkü Heykeller

Alçı ve mermer versiyonların ikisi de büyük miktarda temizlik ve onarım gerektirmektedir. Geçtiğimiz birkaç yılda eserleri incelemek ve restore etmek için çalışmalar yapıldı. Bu çift çok ikonik olduğundan dolayı birkaç santimetre boyutundan gerçek boyutuna, hatta gerçek boyutundan daha büyük olanlara kadar kopyalarını satın alabilirsiniz. Şefkatli ve dokunaklı iki kız kardeş sonsuza dek birbirine sarılmış bir şekilde ölümsüzleştirildi. 

Prinzessinnengruppe figürleri.
Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/prinzessinnengruppe/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir