18. Yüzyıl Otoportre Tabloları, Rokoko Portreciliğinin Nadiren Görülen Absürt Tarafını Ortaya Çıkarıyor

Otoportre, yüzlerce yıldır sanatçıların becerilerini uygulama yöntemi olmuştur. Ve birçok ünlü otoportre portresi yapılan kişinin sabırlı ve ketum bir tasvirini karakterize ederken bazı ressamlar geleneksel tasvirlerin dışına çıkarak hatırlanmayı tercih ettiler. Bu sanatçılardan biri benzerliğini çeşitli eğlenceli ve ilişkilendirilebilir pozlarda yakalayan Fransız portreci Joseph Ducreux’du.


Çeviren: Sena Liman

Joseph Ducreux, self-portrait entitled “The Surprise in Terror,” c. 1790s (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)

1735’te doğan Ducreux, Kral Louis XVI ve Marie Antoinette’in saltanatı sırasında önde gelen bir saray ressamıydı ve geleneksel resmi tarzda çok sayıda kraliyet portresi yarattı. Kendini çizmek, sanatçının zamanın katı geleneklerinin dışında deneyler yapmasının bir yoluydu. Özellikle, Ducreux imajını dramatik yüz ifadeleri ve fizyonomiyi incelemek için kullandı – ki bu bir kişinin görünüşünün kişiliğiyle ilgili olduğuna dair popüler bir inançtı.

Günümüzde bu otoportreler Getty Center ve Louvre gibi müzelerde sergileniyor ve burada 18. yüzyıl portreleri arasında rahat ve daha insancıl yaklaşımlarıyla öne çıkıyorlar.

Örneğin; Otoportre, Esneme, Ducreux’u büyük bir esnemenin ortasında ağzı sonuna kadar açık, bir kolu başının üzerine gerilmiş ve sırtı hafifçe bükülmüş olarak tasvir eder. Benzer şekilde, Sanatçının Alaycı Kılıktaki Otoportresi, ressamın gülümsediğini ve izleyiciye komik bir bakışla işaret ettiğini gösterir. Diğer otoportreler ise gözleri fal taşı gibi açılmış ve sessiz kalmaya çalışan sanatçıyı tasvir ediyor.

18. yüzyıl Fransız sanatçısı Joseph Ducreux, farklı pozlar ve ifadelerle kendi portrelerini yarattı.

Joseph Ducreux, “Self-Portrait of the Artist in the Guise of a Mocker,” c. 1790s (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)
Joseph Ducreux, Self-Portrait entitled “The Silence,” c. 1790s (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)
Joseph Ducreux, self-portrait entitled “The Surprise in Terror,” c. 1790s (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)
Joseph Ducreux, “Self-Portrait, Yawning,” c. 1783 (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)
Joseph Ducreux, Self-Portrait entitled “The Discreet,” c. 1790s (Photo: Wikimedia Commons, Public domain)
Kaynakça: https://mymodernmet.com/joseph-ducreux-self-portraits/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir