Anna Hyatt Huntington Kimdir? Amerikan Heykeltıraşla Aşktan Sanata

20. yüzyılın önde gelen kadın heykeltıraşlarından Anna Hyatt Huntington, New York’un her yerinde hâlâ görebileceğimiz sanat eserleri ortaya koydu. İşte o eserlerinden en ünlülerinden bazılarını sizler için derledik.


Çeviren: Simge Şahin

Anna Vaughn Hyatt (Anna Hyatt Huntington), 1921, bilinmeyen fotoğrafçı, Kongre Kütüphanesi, Washington, DC, Amerika Birleşik Devletleri.

Anna Hyatt Huntington

Anna Hyatt Huntington, Boston yakınlarında Anna Vaughn Hyatt olarak doğdu. Büyükanneleri, annesi Audella ve ablası Harriet sanata aşık olmasında yardımcı bir faktördü. Aslında ilk başlarda, ara sıra beraber çalıştığı Harriet’in yolundan gitmek için heykelcilikle ilgilenmeye başlamıştı.

Kadın akrabaları kariyerine ilham kaynağı olurken, babası da heykellerini konu bakımından etkileyen kişiydi. Alpheus Hyatt bir fosil ve hayvan bilimciydi. Bu nedenle Anna’nın hayvan heykellerinde uzmanlaşması pek de şaşırtıcı değil. Hayvanları anlamaktan ve yakın bir ilişki halinde olmaktan hoşlanmış görünüyor ki her ikisi de sanatında öne çıkıyor. 

Huntington kariyerine küçük boyutlu hayvan heykelcikleri  yaparak başladı. Bu popüler türde başarılıydı, bazı eserlerinin yüzlerce kopyasını sattı. Daha gösterişsiz eserlerinden bile 25$ ila 335$ arasında kazandı. Bu özellikle 1902 veya 1903’de New York’a taşındığında geçerliydi. Anna Hyatt Huntington ününü küçük eserler üzerinden kazanmasına rağmen, orada takılı kalmadı. Kısa süre içinde büyük boyutlu kamusal heykel projelerine yükseldi. 

Jeanne d’Arc

Huntington 1915’de New York Riverside Park’ta devasa bir göreve, ortaçağ Fransız kahramanı Jeanne d’Arc’ın atlı heykeli’nin yapımına layık görüldü (yaklaşık 1412-1431).

Anna Hyatt Huntington, Jeanne d’Arc, 1915. Riverside Park, New York, Amerika Birleşik Devletleri. Jim Henderson/Wikimedia Commons.

Huntington ilk olarak 1910’da Paris’teyken Jeanne d’Arc’ı tasarladı. At, onun uzmanlık alanı hayvan heykellerine bağlı kalırken, bütün heykel boyut ve konu açısından önemli bir değişiklik yansıtmaktadır. Atlar ve atlı heykeller kariyerinde genel olarak bu eserden sonra açık bir şekilde önemli bir rol oynayacaktı. Jeanne d’Arc’ın bir örneğini 1910’da bir ödül kazandığı ve Riverside Park komitesinin dikkatini çektiği Paris Salonu’nda sergiledi. 

Jeanne d’Arc her şeyden önce Huntington’ı Mannahtan’da kamu sanatı görevi alan ilk kadın yaptı. Heykel ayrıca hayali ve alegorik olmaktan ziyade tarihi bir kadını onurlandıran şehirdeki ilk heykeldi. Heykel bugün hâlâ West 93rd Street’de ayakta durmaktadır. San Francisco’daki Legion of Honour Müzesi’nde ve başka yerlerde de örnekleri bulunmaktadır. Huntington bu arada Manhattan’daki Saint John the Divine Katedrali için çok farklı bir Jeanne d’Arc heykeli yapmıştır. Bu çok daha düşünceli bir duruşa sahiptir ve mermerden yapılmıştır. 

Av Peşindeki Diana

Anna Hyatt Huntington, Av Peşindeki Diana, yaklaşık 1922, Huntington Kütüphanesi, Huntington Kütüphanesi, San Morino, California, Amerika Birleşik Devletleri.

Anna Hyatt Huntington 1922’de Ulusal Tasarım Akademisi’nin asli üyesi haline geldi. Bu vesileyle, akademi koleksiyonuna neredeyse 2.5 metre uzunluğunda bir Diana heykeli bağışladı. Romalı avcılık tanrıçası Diana o zaman popüler bir heykel konusuydu fakat Huntington bunu kendisi yaptı. Ayağında aynı zariflikte bir av köpeği oynadığı esnada av yayını bir dansçı inceliğinde yukarı kaldıran, zarif, çıplak, gerçek boyutlu bir figür oluşturdu. Huntington’ın konu seçimi akademiyle uyuşuyordu çünkü akademinin kendisi bu mitolojik avcıyla yakından ilgiliydi. Av Peşindeki Diana hâlâ Ulusal Tasarım Akademisi koleksiyonunda yer almakla beraber, sonradan ortaya çıkan örnekleri tüm dünyada müze koleksiyonlarında yer almaktadır.

Savaşçı ve El Cid

Anna Hyatt Huntington, 4 Savaşçı ve El Cid, 1927. Amerika Hispanik Topluluğu, New York, Amerika Birleşik Devletleri. Sailko/Wikimedia Commons.

Anna Vaughn Hyatt 1923’de varlıklı bilim insanı ve filantrop (yardımsever) olan Archer Huntington’la (1870-1955) evlendi. Bunu yaparak, Archer’ın anne ve babası Collis ve Arabella Huntington’ın başında olduğu önde gelen bir Amerikan sanat koleksiyoncuları ailesine katılmış oldu. Bu evlilik, Anna Hyatt Huntington’ın sadece sanat kariyerini güçlendirdi. Archer Huntington’ın bağlantıları, Anna’nın büyük kurumlardan iş almasına yardımcı oldu. Finansal durumu, Anna’nın eserlerinin daha büyük boyutlara yönelmesini sağladı. Bu ikili ayrıca önemli yeni bir projede birlikte çalıştı.

Hayatı boyunca bilim insanı, koleksiyoncu, İspanya kültürüne hayran olan biri olarak Archer Huntington, 1904’de “Amerika Hispanik Topluluğu”nu yayınladı. Anna ile 1921’de tanıştıktan sonra, muhtemelen evliliklerinden bile önce, onu hala gelişmekte olan kuruluş binasının planlarına dahil etti. Anna, 1927’de bir ortaçağ İspanyol askeri kahramanının devasa bronz atlı heykeli El Cid Campeador’u tamamladı. Archer Huntington 1907’de El Cid hakkında bir kahramanlık şiiri olan Cantar del Mio Cid’i ingilizceye çevirdi. Anna’nın heykeli Hispanik Topluluğu’nun Audubon avlusu üzerinde yükselmektedir. Amerika Hispanik Topluluğu için ayrıca birçok hayvan temalı kabartmalı levhalar hazırladı.

Arjantin ve İspanya’daki örnekleri da dahil olmak üzere El Cid’in birçok kopyası mevcuttur. İspanya kralı XIII. Alfonso 1923’de Anna Hyatt Huntington’ı El Cid’deki başarısı yüzünden Büyük XIII. Alfonso Nişanı ile ödüllendirdi.

Brookgreen Gardens

Anna Hyatt Huntington, Yabanı Evcilleştiren Gençlik, yaklaşık 1933, Brookgreen Gardens, Murrsells Inlet, Güney Carolina, Amerika Birleşik Devletleri.

Archer ve Anna Huntington, birçok kültürel kuruluşu destekleyen yardımsever kişilerdi. Ayrıca 1931’de Güney Carolina, Murrels Inlet’de doğa koruma alanı ve heykel bahçesi kurdu. Araziyi bir sene önce satın almışlardı, aslında oraya inzivaya çekilmek için özel bir yer yapmayı planlıyorlardı. Brookgreen, yerel bitki ve hayvanları korumanın yanı sıra Anna Hyatt Huntington ve Amerikan heykeltıraşlar dostları tarafından yapılan eserlerle dolu geniş bir heykel bahçesi sahip olmakla iftihar eder. Metal ve taştan yapılmış diğer sembolik heykellerin yanı sıra, Diana, Jeanne d’Arc, ve El Cid’in örnekleri de dahil olmak üzere Huntington’ın birçok eserini burada görebilirsiniz. 

Anna’nın Eserlerini Ziyaret Etmek

Anna Hyatt Huntington’ın heykellerini New York’da Metropolitan Sanat Müzesi, Amerika Hispanik Topluluğu, Bronx Hayvanat Bahçesi, Columbia Üniversitesi, Bronx Kamu Üniversitesi, Ulusal Tasarım Akademisi, New York Tarih Derneği, Saint John the Divine Katedrali, Central Park ve Riverside Park’da bulabilirsiniz. Eserlerinin diğer örnekleri, Güney Carolina’da Brookgreen Garden’da toplu halde görülebileceği gibi, Birleşik devletlerin kuzeydoğusu genelince ve California’da müzelerde, parklarda, tarihi alanlarda da görülebilir.

Anna Hyatt Huntington, Dövüşen Atlar, 1950. Brookgreen Gardens, Murrels Inlet, Güney Carolina, Amerika Birleşik Devletleri. Hisland7/Wikimedia Commons.

Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/anna-hyatt-huntington/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir