Çiçek Kokan Şiirlerin Sahibi Didem Madak

Didem Madak 8 Nisan 1970 yılında İzmir’de dünyaya gelmiştir. Anne adı Füsun’dur. Füsun Hanım da tıpkı Didem Madak gibi Türkiye’nin değerli kadın şairlerden biridir. Füsun Hanım, Didem Madak doğmadan önce yazmış olduğu bir şiiri olan “Uzun siyah Saçlı Kız“da Didem Madak’tan bahsetmiştir. Şiirde Didem Madak Işıl adı ile anılmıştır. Didem Madak’ın anne ve babası da öğretmendir.

Hayatı

Çocukluk yılları oldukça zorlu geçmiştir. Didem Madak’ın babası 1980 darbesinden sonra çalıştığı okuldaki müdürle tartışır. Bunun üzerine babası Burdur’dan Uşak’a sürülür. Yine öğretmen olan annesine tayin izni çıkmaz. Bu yüzden Didem Madak annesi ile birlikte Burdur’da yaşamaya devam eder. Babasından uzak büyüyen Didem Madak, ülkenin çalkantılı dönemlerinde annesi ve diğer kız kardeşleri ile zorlu günler geçirir. Didem Madak’ın annesi Füsun Hanım evlatlarına kol kanat gerer. Her türlü kötülüklerden evlatlarını korur. Didem Madak 13 yaşına geldiğinde annesini kaybeder. Füsun Hanım beyin tümörü rahatsızlığından dolayı 38 yaşında hayata gözlerini yumar. Erken yaşında annesini kaybeden Didem Madak’ın hayatı bu noktadan sonra daha da zorlaşır.

Didem Madak annesini kaybettikten sonra onun şiirlerini okumaya başlamıştır. Annesinin izinden gitmek için onun gibi şair olmaya karar verir. Füsun Hanım vefat ettikten sonra babası başka bir kadın ile evlenir. Bu evliliği kabul etmeyen Didem Madak babası ile ilişkisini kesme kararı almıştır. Yaşamış olduğu tüm bu zorluklara rağmen Didem Madak hayata dört elle tutunmuştur. Üniversite eğitimine devam etmek isteyen Didem Madak Dokuz Eylül Üniversitesini kazanır. Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk bölümünden mezun olamadan okulu bırakır. Didem Madak üvey annesi ile yaşamak istemediğinden dolayı üniversite öğretiminin birinci sınıfında biri ile tanışır. Bu kişi ile gizli bir evlilik yapma kararı almışlardır. Evliliğinin ardından okulu bırakmıştır. Didem Madak mutsuz bir evlilik yapmış, bundan dolayı pişmanlık duymuştur. Geçimini ve hayatını devam ettirmek için pek çok farklı işte çalışmıştır. Yapmış olduğu evlilikten dolayı pişmanlık duyan Didem Madak bu evliliği uzun yıllar sürdürmez ve eşinden ayrılmaya karar verir. Didem Madak boşandıktan sonra pek çok maddi sıkıntlar ile karşılaşır. Evinden ayrılmak zorunda kalan Didem Madak artık bir bodrum katında yaşamaya başlamıştır. Didem Madak, zorlu hayat koşullarından sonra bir de kanser hastalığına yakalanmıştır. 24 Temmuz 2011 günü İstanbul’da vefat etmiştir. Mezarı Edirnekapı şehitlik ve mezarlığındadır.

Didem Madak'ın mezarı

Didem Madak geriye üç tane kitap, sayısızca söz ve örnek alınması gereken bir hayat bırakmıştır. O; yaşadığı zorlukları yazdığı sayfalarda unutmaya çalışmış, içini kâğıtlara dökmüştür. Didem Madak dünyaca ünlü sayılan kadın şairlerden biridir.

Didem Madak’ın Eserleri

– Grapon Kağıtları

– Ah’lar Ağacı

– Pulbiber Mahallesi

Didem Madak’ın Sözleri

“Allah benim çaresizliğimdi, artık konuşabileceğim kimsem kalmadığı için konuştuğumdu.”

“Bodrum katları Rutubete dayanıldığı sürece şiir yazmak için çok iyi yerler.”

“Güneşi özledim, sonra seni
Keşke gölgesine razı bir fesleğen olaydım.”

Didem Madak’ın Şiirleri

 Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım

– Siz Aşktan N’anlarsınız Bayım

– Iris’in Ölümü

– Annemle İlgili Şeyler

– Ağlayan Kaya

– Samson ve Dalila

Yazan: Yasemin Tapar
Kaynaklar: 12

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir