SALEM CADI MAHKEMELERİ

Salem’deki New England köyündeki Püritenler arasındaki şiddetli korku, büyücülük şüphesi olan herkese yönelik saldırılara yol açtı.

Salem Köyündeki bir grup genç kızın, şeytan tarafından ele geçirildiği iddia edilen ve birkaç yerli kadının büyücülükle suçlanmasından sonra, 1678 ilkbaharında utanç verici Salem cadısı davaları başladı. Massachusetts sömürgeleri boyunca yayılan bir histeri dalgası gibi, özel bir mahkeme Salem’i davaları dinlemek üzere topladı. İlk hüküm giymiş cadı, Bridget Bishop, Haziran ayında asıldı. On sekiz kişi daha sonra piskoposu Salem’in Gallows Tepesi’ne doğru takip ederken, önümüzdeki birkaç ay boyunca 150’den fazla erkek, kadın ve çocuk suçlandı. Eylül 1692’ye kadar, histeri azaldı. Halk duruşmalara karşı gelmeye başladı. Massachusetts Genel Mahkemesi, daha sonra, suçlanan cadılara karşı suçlama kararlarını iptal etti. Ailelerine tazminat vermiş olsa da, Salem cadılarının toplumda acı çekmesi ve davalarının acılı mirası yüzyıllarca sürecektir.

SALEM CADI MAHKEMELERİNİN İÇERİĞİ VE KÖKENİ

Doğaüstü -ve özellikle de şeytan’ın belirli insanlara (cadılar) sadakatleri karşılığında başkalarına zarar verme gücü vermesine inanılması, Avrupa’da 14. yüzyılın başlarında ortaya çıkmıştı ve sömürge New England’da yaygındı. Buna ek olarak, Salem Köyü (bugünkü Danvers, Massachusetts) kırsal püriten toplumda yaşamın sert gerçekleri dâhil kalıcı etkileri 1689’da Amerikan kolonilerinde Fransa ile İngiliz savaşı, yakın çiçek hastalığı salgını, Salem Kasabası’nın (bugünkü Salem) daha varlıklı topluluğunun uzun süredir devam eden rekabeti ve komşu Yerli Amerikan kabilelerinden gelen saldırıların korkusu vardı.

1692 yılının Ocak ayında, 9 yaşındaki Elizabeth (Betty) Parris ve 11 yaşındaki Abigail Williams (Salem Village’ın kızı Samuel Parris’in kızı ve yeğeni), şiddetli çarpıklıklar ve kontrol edilemeyen çığlık patlamaları gibi krizlere başladı. Yerel bir doktordan sonra, William Griggs, büyü teşhisi koydu, topluluktaki diğer genç kızlar Ann Putnam Jr., Mercy Lewis, Elizabeth Hubbard, Mary Walcott ve Mary Warren gibi benzer belirtiler göstermeye başladı. Şubat ayı sonlarında Parris’in Karayip kölesi Tituba için tutuklama emirleri çıkarıldı; kızların onları büyüklemekle suçladığı diğer iki kadınla birlikte – evsiz dilenci Sarah Good ve yoksul, yaşlı Sarah Osborn.

SALEM CADI MAHKEMELERİ HİSTERİ YAYILIYOR

Suçlanan üç cadı, sulh hakimlerinden Jonathan Corwin ve John Hathorne’a getirildi ve onları suçlayanlar, çığlıklar ve kıvraklıklarla dolu büyük bir gösteriyle mahkeme salonunda göründüklerinde bile sorgulandılar. Good ve Osborn suçlarını reddetmesine rağmen, Tituba itiraf etti. Muhabir olarak davranarak kendini belli bir mahkûmiyetten kurtarmayı istemekle birlikte, Püritanlara karşı olan şeytanın hizmetinde, onun yanında hareket eden başka cadılar olduğunu iddia etmiştir. Histeri topluluğun içinden ve öbür ucundan Massachusetts’in diğer bölgelerine yayıldıkça, Martha Corey ve Rebecca Hemşire (hem kilisenin hem de topluluğun daimi üyeleri ve Sarah Good’in dört yaşındaki kızı olarak kabul edilir) de dâhil olmak üzere bir takım kişiler suçlandı.

Tituba gibi, birkaç sanık “cadı” suçlarını itiraf etti ve hala başkalarını isimlendirdi. Davalar yerel adalet sistemini ezmeye başladı. Mayıs 1692’de, yeni atanan Massachusetts valisi William Phips, Suffolk, Essex ve Middlesex bölgelerinde büyücülük için özel bir Oyer Mahkemesi’nin (işitme) ve Terminer’ın (karar vermek için) kurulmasını emretti. Hathorne, Samuel Sewall ve William Stoughton gibi yargıçlar tarafından yönetilen mahkeme, ilk mahkûmiyetini 2 Haziran’da Bridget Bishop’a devretti; sekiz gün sonra Salem kasabasında Gallows Hill olarak bilinen yere asıldı. O Temmuz ayında 5, Ağustos ayında 5 ve Eylül’de 8 kişi daha idam edildi. Buna ek olarak, diğer yedi sanık cadı hapishanede öldü. Yaşlı Giles Corey (Martha’nın kocası), suçlamasına bir itirazda bulunmayı reddettikten sonra taşlarla ölüme zorlandı.

SALEM CADI MAHKEMELERİ: SONUÇ VE MİRAS

Saygıdeğer bakan Cotton Mather hayali kanıtların şüpheli değerini (ya da hayaller ve vizyonlarla ilgili tanıklık hakkında) uyarmıştı. Fakat kaygıları Salem cadısı mahkemeleri sırasında önemsenmemiştir. Harvard Koleji’nin (ve Cotton’un babası) başkanı Mather, büyücülük için kanıt standartlarının diğer suçlarla aynı olması gerektiğini öne sürerek sonradan oğluna katıldı: “On suçlu cadının kaçması, bir masum insanın mahkûm edilmesinden daha iyi olurdu.”

Duruşmalar için kamu desteğinin azalmasından dolayı, Vali Phips Ekim ayında Oyer ve Terminer Mahkemesini feshetti. Halefinin spektral kanıtları göz ardı etmesine izin verdi. Duruşmalar 1693 başlarına kadar azalmaya devam etti. May Phips tarafından cadılık suçlarından ötürü hapishanedeki herkes affedildi ve serbest bırakıldı. 1697 yılının Ocak ayında, Massachusetts Genel Mahkemesi Salem cadı davalarının trajedisi için oruç tutan bir gün ilan etti. Mahkeme daha sonra davaları hukuka aykırı buldu ve önde gelen hâkimlerden Samuel Sewall, süreçteki rolü nedeniyle kamuoyu önünde özür diledi. Massachusets kolonisinin 1711 de mirasçılarına finansal tazminatı sağlamayı ve mahkûmların saygınlığını geri almayı öneren yasamayı meclisten geçirdikten sonra bile yine de toplama zarar vermeye devam etti.

Aslında, Arthur Miller, 1692’deki olayları “The Crucible” (1953) adlı oyununda “cadı avı”nı komünizm karşıtı bir kinaye olarak kullanmasıyla dramatize ettiğinde, Salem cadısı mahkemelerinin canlı ve acı veren mirası 20. yüzyıla kadar sürdü.

Kaynakça: https://www.history.com/topics/colonial-america/salem-witch-trials

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir