Samimi Danimarka Resim Sanatına Bir Yolculuk: Skagen Ressamları

Danimarka’nın en kuzey noktasında yer alan küçük Skagen kasabası, bol ışık alan ve harika manzaraya sahip şirin bir yerdir. Kasaba yıllarca birçok sanatçı için bir ilham kaynağı olarak kaldı. Özellikle, bugün “Skagen Ressamları” olarak tanıdığımız ressamlar grubu, bu küçük kasabayı sanatlarında kendilerini özgürce ifade etmek için güvenli bir sığınak olarak bulmuşlardır.


Çeviren: Sena Liman

Peder Severin Krøyer, Skagen Sønderstrand’da Yaz Akşamı, 1893, Gothenburg Sanat Müzesi, Gothenburg, İsveç.

Skagen’e İlk Gezi

1874’te iki ressam, Karl Madsen ve Michael Ancher, yerlileri gözlemlemek ve çizmek için Skagen’i ziyaret etti. Orada, Brøndums Oteli’nin sahibi olan Brøndum ailesiyle tanıştı. Burası daha sonra ressamlar grubunun buluşma noktası olacaktı. 1874’ten sonra Karl Madsen, Michael Ancher ve diğer birkaç ressam her yaz Skagen’i ziyaret etmeye başladı. Küçük balıkçı kasabası hem huzur veriyor hem de sade yaşam tarzıyla sanatçılara ilham kaynağı oluyordu.

Viggo Johansen, Sanatçılar Toplanması, 1903, Stockholm, Stockholm Ulusal Müze, İsveç.

Üyeler

Birkaç sanatçı daha kısa sürelerle gruba katılmış olsa da, en seçkin üyeler Marie ve Peder Severin Krøyer, Anna ve Michael Ancher, Viggo Johansen, Karl Madsen, Laurits Tuxen, Carl Locher ve Thorvald Niss oldu. Bu Danimarkalı yerlilerin yanı sıra İsveç’ten Oscar Björck ve Johan Krouthén ile Norveç’ten Christian Krohg ve Eilif Peterssen de yaz tatillerinde gruba katıldı. Michael Ancher’ın Skagen yerlisi Anna Brøndum ve Viggo Johansen’in Anna’nın kuzeni Martha Møller ile evlenmesi, sanatçılar arasında bir aile bağı oluşturdu. Grup, tüm aile ve arkadaşlarla birlikte bir araya gelip büyük yemeklerin tadını çıkarmayı severdi.

Oscar Björck, Tekneyi Suya İndirme. Skagen, 1884, Skagens Müzesi, Skagen, Danimarka.

Sanatsal Tarz

Karl Madsen ve Michael Ancher, Kopenhag’daki Danimarka Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi’nden ayrıldı ve oradaki eğitimin yalnızca tarihselci ve neoklasik üslup etrafında merkezlendiğini düşündü. Öte yandan, o zamanlar Batı Avrupa’da popüler olan daha modern bir resim stilini denemek istediler. Niyetleri günlük yaşamı daha fazla temsil etmekti. Sanatçıların buluşma noktası olarak büyük bir şehir yerine küçük Skagen kasabasını seçmelerinin ilk nedeni buydu. Skagen’deki Fransız İzlenimcilerini taklit eden ressamlar, stillerini deneyebildi ve sanatlarını herhangi bir kısıtlama olmaksızın uygulayabildi.

Anna Ancher, Balıkçının Karısı Dikişi, 1890, Randers Sanat Müzesi, Randers, Sanimarka.

Skagen ressamları genellikle aceleci ve yoğun fırça darbeleri kullanırdı. Bu, ilham kaynağı olarak gördükleri Empresyonist ressamların eserlerini yansıtıyordu. Köylülerin gündelik hayatları kadar kendilerininki de konu olarak en büyük ilham kaynaklarıydı. Resimler ağırlıklı olarak balıkçıların balık tutması, dikiş dikmesi, yemek yemesi ve dua etmesi gibi sahneleri betimlemiştir. Sıkı bağlara sahip, yakın akraba bir grup olarak birbirlerinin portrelerini yapmaktan da keyif aldılar.

Photo of a room in Anchers Hus in Skagen, Denmark. Scanmagazine.

Anchers Hus ve Skagens Müzesi

Anna ve Michael Ancher, kızları Helga ile Skagen’deki Markvej II’de geniş bir evde yaşıyorlardı.Kendisi de ressam olan Helga Ancher, anne ve babasını kaybettikten sonra ailesinden miras kalan bu evde yaşamaya devam etti. Çocuğu olmayan Helga, ölümünden sonra bu evin müze olmasını istemiş ve 1964 yılında ölünce ev restore edilerek dileği gerçekleşmiş. Müze 1967’de Anchers Hus (Danca’da Anchers’in evi) olarak açıldı. Aile, resim yapmayı sevdikleri gibi sanat eserlerini toplamayı sevdiği için, Ancher ailesinin ve diğer birçok ressamın eserlerinden oluşan geniş bir koleksiyona sahiptir.

Sol: Skagens Müzesi’nin dışı, Skagens, Danimarka; Sağ: Photo of the famous dining room inside Skagens Müzesi’nin içindeki meşhur yemek masası, Aslen Brøndums Otel’den getirilmiştir, Skagens, Danimarka.
Skagens Müzesi 20 Ekim 1908’de kuruldu. Bu, grup üyeleri Michael Ancher, P. S. Krøyer ve Laurits Tuxen tarafından yönetilen Brøndums Otel’in yemek salonunda gerçekleşti. 22 Eylül 1928’de daha büyük alana ve daha iyi koşullara sahip yeni bir müze binası açıldı. Brøndums Otel’in bir zamanlar ressamların bir araya geldiği, birlikte yemek yediği ve oyun oynadığı ikonik yemek odası yeni binaya taşındı. Tarihi ve sembolik önemi nedeniyle oda, 20. yüzyılın başında olduğu gibi hâlâ korunmakta ve hâlâ bozulmamıştır. Bugün müze toplamda 1800’ün üzerinde esere ev sahipliği yapıyor.

Peder Severin Krøyer, Hip Hip Hurrah!, 1886, Gothenburg Museum of Art, Göteborg, Sweden.
Kaynakça: https://www.dailyartmagazine.com/skagen-painters/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir