Su Altı Müzesi: Okyanusun Altına Yerleştirilen Devasa Maskeler

İngiliz heykeltıraş Jason deCaires Taylor, sanatını çevremizi korumaya yardım etmek için kullanmaktadır. Daha spesifik bir deyişle heykelleri, yaratıcı su altı müzeleri olarak deniz yaşamını korumakta ve barınak sağlamaktadır.


Çeviren: Simge Şahin

Taylor’ın son çalışması, maske giyen 6 devasa yüzün göze çarptığı Cannes Su Altı Müzesi‘dir. 1 metre 83 santimden uzun olan her bir heykel, çevredeki deniz eriştesi çayırlarını korumak için çalışırken heykelleri ziyaret eden dalgıçlar üzerinde yükselmektedir. 

Cannes Müzesi projesi, yeni ilgi çekici bir dalış noktası oluşturmasının dışında, Sainte-Marguerite adasının korunan alanlarındaki enkazları temizlemiştir ve bu gelecekte bitkileri ve hayvanları çekmeye yardımcı olabilir. İlk adımlar eski tekne motorlarının, borularının ve diğer insan yapımı enkazların kaldırılmasını kapsamaktaydı. 

Taylor’ın odağı temizlikten sonra sadece insanlardan kaynaklanan sorunlar üzerine kafa yormak değil aynı zamanda alanı öncekinden daha iyi bir şekilde terk etmekti. Heykeller, hassas deniz eriştesi çayırlarını önemli bir ekosistem olarak vurgulamak için tasarlanmıştır. Çayırların arasına, beyaz kumlu açık alanlara yerleştirilmişlerdir. Sonuç olarak, teknelerin artık müzenin yakınına demir atmasına izin verilmemekte, bu da ekosistemin yakınında daha fazla hasar veya enkaz birikmesini engellemektedir.

Taylor, nötr malzemeler ve dikkatli yerleştirmeyle her bir su altı bölgesinin ihtiyaçlarını karşılamak için çalışmaktadır, bu yüzden eserleri aynı zamanda evleri hakkında bir hikâye anlatmaktadır.

Cannes Müzesi’nde maskeler, Île Sainte-Marguerite’nin tarihi ve kültürünü anlatmaktadır. Bu ada bir noktada Demir Maskeli Adam’ın (efsaneler ve popüler filmlere esin kaynağı olan gizemli bir tutuklu) eviydi. Maskeler ayrıca okyanusun ikiliğini, bir yandan güçlü ve yıkılmazlığını, diğer yandan insanların bozulmasından kaynaklı zarar görebilirliğini temsil etmektedir. Her yaştan yerlinin portrelerine dayanan her bir yüz, projeyi Île Sainte-Marguerite’yle daha da fazla kişiselleştirmektedir.

Cannes Su Altı Müzesi, harika okyanus manzaraları için çoğunlukla uzaklara bakmanız gerekmediğinin bir mükemmel bir örneğidir. Taylor şöyle açıklamıştır:

‘’Çoğu insanın, okyanusların en güzel ve hassas tarafları mercan resifleridir yanılgısına sahip olduğunu düşünüyorum, oysa ki en çarpıcı ve eşsiz olanlarından bazıları, bazen kapımızın hemen önündedir.’’

Jason deCaires Taylor, Cannes Su Altı Müzesi’nin bir parçası olarak altı devasa maske heykelini su altına yerleştirdi.

Taylor, sanatını çevreye hizmet etmek için kullanıyor. Daha spesifik bir deyişle heykelleri su altı yaşamını koruyor ve onlara bir barınak sağlıyor.

Kaynak: https://mymodernmet.com/jason-decaires-taylor-cannes-museum/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir