Mimari İnceleme: Orsay Müzesi, (Musée d’Orsay), Paris

Orsay Müzesi 1900’de inşa edilen görkemli bir tren istasyonunda yer alan müzedir. Bir hayli heykele ve empresyonist tablolara ev sahipliği yapan müze, Paris’in en ünlü müzelerinden birisidir.

Orsay Müzesi

Yeni Tren İstasyonları

19. yüzyıl sırasında, Paris’te iki büyük tren istasyonu inşa edildi: Lyon Garı ve Orsay Garı. Orsay Garı, Sen Nehri’nin kenarında tam Louvre’ın karşısındaki en mühim konuma sahiptir. Tren istasyonu, Paris’in merkezine elektrikli tren getirmek isteyen Orléans Şirketi tarafından tasarlanmıştır.

Sen Nehri Boyunca Orsay Müzesi

Tasarımı

Kararlaştırılan ilk mimarı Eugène Hénard’tı. Hénard, Orsay’ın Louvre’a bakan cephesinde endüstriyel malzemeler kullanmak niyetindeydi fakat bu durum doğayı ve tarihi koruma taraftarlarından şiddetli itirazlarla karşılanınca, Orléans Şirketi parlamento tarafından denetlenen bir yarışma düzenlemeye karar verdi. Yarışmanın kazananı Fransa’nın Tours şehrinde de bir tren istasyonu tasarlamış olan Victor Laloux olmuştu.

Orsay Müzesi’ndeki Saat Detayı

Laloux’nun tasarımı, taş dış cephede metal kubbeyi birleştirmesi hasebiyle övülmüştü. Yapının giriş salonu 140 metre uzunluğunda, 40 metre genişliğinde ve 32 metre yüksekliğindedir (459x132x105 ft). Bütün yapı ise 175 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğindedir (574×246 ft). Eyfel Kulesi için kullanılan metal miktarından hayli fazla olan Orsay Garı’nın yapımında on iki bin tonluk etkileyici bir metal kullanılmıştır.

Saatin Orsay Müzesi içinden bir görünümü

 

Orsay Müzesi’nin Balkonu

Tren İstasyonundan Müzeye…

Orsay Garı, Paris Uluslararası Sergisi için 14 Temmuz 1900’de resmi olarak açılmış ve endüstriyel mimarinin şaheseri olarak kabul edilmiştir. Fakat çok geçmeden peronlar, artık çok daha uzun olan trenler için fazlasıyla kısa gelmeye başlamış ve 1939’un başlarında Orsay Garı, tren istasyonu olarak kullanım dışı kalmıştır. Zamanla daha çok otopark, atış alanı, tiyatro mevki ve hatta savaş esirleri için kabul merkezi olarak kullanılmıştır.

Tren istasyonu, Fransız Cumhurbaşkanı Pompidou tarafından yıkımdan kurtarıldığı 1962’den beri tamamen terk edilmişti. Fakat 1987’de Pompidou’nun yerine geçen Cumhurbaşkanı Giscard d’Estaing, Orsay Garını 19. ve 20. yüzyıl sanatı için müze olarak kullanmaya karar vermiştir.

Müze yalnızca tabloları içermekle kalmayacak aynı zamanda da heykelleri, oyma işleri, fotoğrafları, film, mimari ve şehircilik gibi farklı sanat biçimlerini de kapsayacaktır.

Orsay Müzesi’nin İç Kısmı

Şu anda bilindiği üzere Orsay Müzesi’nin restorasyonu 1979’da başlamış ve nihayetinde 29 Kasım 1986’da tamamlanmıştır. Müze, Fransız Cumhurbaşkanı François Mitterrand tarafından resmi olarak açılmıştır.

Koleksiyon

Vincent van Gogh, Yıldızlı Gece, 1889, Orsay Müzesi

Müze açıldığında, 2300 tablo, 1500 heykel ve diğer 1000 nesneyi içeriyordu. Bu sanat eserlerinin çoğu Lüksemburg Müzesi gibi diğer müzelerden gelmişti. Zaman içerisinde koleksiyon, çoğunlukla yatırımlar ve hediyelerle önemli derecede genişlemiştir. 1850’den 1914’e kadar olan dönemi kapsayan koleksiyon; Degas, Rodin, Monet, Manet, Renoir, Cezanne, Van Gogh ve diğer sanatçıların eserlerini içerir.

Kaynak: http://www.aviewoncities.com/paris/garedorsay.htm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir