Sanat Tarihi Severler İçin En İyi Tatil Bölgeleri

Yaz bitmeden sanatsever takipçilerimiz için tatillerini geçirebilecekleri en iyi tatil yerlerini listeledik. Seyahatinizi planlayabileceğiniz ve yapılacaklar listenize ekleyeceğiniz bir listeye hazır olun!

-İtalya

İtalya, bir bütün olarak sanat tarihi severleri için muhteşem bir duraktır fakat özellikle iki şehri dünyadaki en iyi sanata ev sahipliği yapmakta öne çıkmaktadır.

Floransa

destination florence -The Uffizi Gallery, Florence, Tuscany, Italy
Sanat Durağı: Uffizi Galerisi, Floransa, Italya. Михаил Бернгардт (CC BY-SA 4.0).

Çeşitli tarihçiler tarafından İtalyan Rönesansının doğum yeri olduğu tartışılan Floransa şehrinin güzelliği, yalnızca belli sanat eserlerinde değil şehrin tamamındadır. Sadece şehrin sokaklarında gezmek ve mimariyi takdir etmek saklı yerleri saptamaya yeterli oluyor. Buranın gün batımları da dünyanın en iyilerindendir. Aşağıda, Floransa’nın görülmesi gereken değerler listelenmiştir:

Uffizi Galerisi: Bu müze, kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerlerden ve bu zamana kadar dünyanın en iyi galerilerinden biridir. Sandro Botticelli, Caravaggio ve Titian’dan eserler bulunmaktadır.

Akademi Galerisi: Michelangelo’nun Davud’unu ve diğer pek çok Rönesans değerlerini burada bulabilirsiniz.

Strozzi Sarayı: Bu güzel bina, daha modern bir sanat koleksiyonu sunmakta ve yukarıda listelenenlere eş derecede etkileyicidir. Misal, şu an da 1960’lardan bu yana gelen Amerikan sanatının öncü bir sergisi bulunmakta.

Brunelleschi’nin Kubbesi: Ünlü Rönesans mimar ve sanatçısı Filippo Brunelleschi tarafından yapılan katedral kubbesi, Toskana ve ötesini izleyebileceğiniz muhteşem bir yerdir.

destination art history florence -Florence Duomo, Tuscany, Italy.
Filippo Brunelleschi, Floransa Kubbesi, Floransa, Italya. Petar Milošević (CC BY-SA 4.0).

Roma

İtalya’nın bir diğer sanat tarihi cenneti ise Roma’dır. Floransa daha sakin bir yerken Roma’nın kargaşası, farklı bir açıdan heyecan vericidir. Michelangelo’nun Sistina Şapeli gibi çoğu ünlü Rönesans sanat eserinin evi olan Roma’yı kolayca Floransa ile karıştırıp nihai bir gezi sağlayabilirsiniz. Roma’nın bazı bölgeleri ise aşağıda sıralandığı gibidir.

Vatikan Müzeleri: Raphael’in Atina Okulu ve Michelangelo’nun Sistina Şapeli dekorasyonlarının da dahil olduğu bu yerleri kesinlikle görmeniz gerek (Rezervasyon yapmayı unutmayın tabii.)

Michelangelo, The Creation of Adam, 1512, Sistine Chapel, Vatican Museums, Vatican City.
Michelangelo, Adem’in Yaratılışı, 1512, Sistina Şapeli, Vatikan Müzeleri, Vatikan Şehri.

Aziz Peter Bazilikası: Yine Vatikan’da bulunan bu ünlü kilise ziyaret etmeye değer.

Santa Maria de Popolo: Bu güzel ve şatafatlı kilise Raphael, Caravaggio, Gian Lorenzo Bernini ve benzeri sanatçıların gizli çalışmalarına ev sahipliği yapar. Özellikle de bu sanat eserlerini galeriler yerine doğal ortamlarında görme şansı harika bir deneyim olacaktır.

art history painting -The Crucifixion of Saint Peter, Caravaggio, 1601, Santa Maria del Popolo, Rome, Italy
Caravaggio, Aziz Peter’in Çarmıha Gerilişi, 1601, Santa Maria del Popolo, Roma, Italya.

Santa Maria, Trastevere: MS 350’de inşa edildiği düşünülen bu kilise, görmeye değer mozaik bir sunağa sahiptir.

-Fransa

Paris

Sevilen şehir Paris içerisindeki birçok seçenek arasından listeyi daraltmak zor olsa da kesinlikle görülmesi gereken galerileri toparladık.

Louvre: Fazla söze gerek yok, insanların burayı seçme sebepleri tabii ki Mona Lisa! Fakat burada Mona Lisa‘dan daha fazlası var. Ünlü piramidi ve müzeyi çevreleyen Tuileries Bahçesi’nin keyfini çıkarabilir veya Parizyen havayı ve mimariyi içinize çekebilirsiniz.

destination art history paris -The Louvre, Paris, France
Louvre, Paris, Fransa. Alvesgaspar.

Orsay Müzesi: Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birini görmek isteyen İzlenimcilik seveler için burası tam sizlik bir yer.

Pampidou Merkezi: Bu müzede, yakında gerçekleşecek modern sanat, sergi ve performanslar olacak.

Orangerie Müzesi: Müze, kalabalık ve yoğun şehirde en huzurlu yere sahiptir. Tuileries Bahçeleri’nde yer alan müzede, bir Monet cennetiyle çevrelenecek ve ünlü Nilüferler’i izleyebileceksiniz.

Musée de l'Orangerie, Paris, France
Orangerie Müzesi, Paris, Fransa. Brady Brenot.

Monet demişken, Paris’ten başlayacak bir tren veya otobüs yolculuğu sizi Giverny’de bulunan ve ziyaret edilesi tartışmaya açık en güzel bölgelerden biri olan Monet’nin Bahçesi’ne ve Evi‘ne götürecektir.

-ABD

Sanat tarihi keşiflerinde en iyi durakları sıralarken Birleşik Devletler’den bahsetmezsek olmaz. New York’un sunacağı daha fazla şey olsa da Washington’ın da sanat severlere sağlayacağı pek çok eser bulunmakta.

New York

destination art history New York -The Metropolitan Museum of Art, New York, USA
Metropolitan Sanat Müzesi, New York, NY, ABD. Hugo Schneider.

Metropolitan Sanat Müzesi: Dünya çapında ünlü bu müze, Central Park’ta bulunur ve dünyanın en saygın eserlerinden çoğunu barındırmaktadır.

Solomon R. Guggenheim Müzesi: Geleneksel galeri fikrinden uzak müze eşsiz tasarımıyla modern sanatın hazinelerini insanların ziyaretine sunar.

Modern Sanat Müzesi: Van Gogh’un Yıldızlı Gece’si ve Monet’nin Nilüferler’i gibi başyapıtları görmek için her yıl dünya çapından ziyaretçi gelmektedir.

The Starry Night, Vincent Van Gogh, 1889, The Museum of Modern Art, New York, USA
Vincent van Gogh, Yıldızlı Gece, 1889, Modern Sanat Müzesi, New York, NY, ABD.

Washington, DC

Washington’ın Ulusal Sanat Galerisi, Birleşik Devletler’in en etkileyici koleksiyonlarından biriyle dolup taşmaktadır. Galeri, Louise Bourgeois’in heykellerinden Leonardo da Vinci’nin Ginevra de’Benci portresine kadar büyüleyici çeşitlilikte sanat eserini sergiler.

Ginevra de' Benci, Leonardo da Vinci, 1474-1478, National Gallery of Art, Washington D.C., USA
Leonardo da Vinci, Ginevra de’ Benci, 1474-1478, Ulusal Sanat Galerisi, Washington, DC, ABD.

Smithsonian Amerikan Sanat Müzesi: Renk ve ışıkta sıra dışı ve enerjik bir karışım sunan aynı derecede büyüleyici bir diğer müze de Smithsonian’dır.

-İspanya

İspanya’nın sanat severlere sunacak çok şeyi var; Antoni Gaudi’nin zarif mimarisinden karakterlerle dolu parke taşlı sokaklara kadar Barselona’nın güzelliğini takdir edebileceğiniz çeşitli fırsatınız olacaktır. Tabi Barselona kadar Madrid de ziyaret etmeye değer sayısız müzeyle dolup taşmaktadır.

Barselona

destination Barcelona -Detail of the facade of The Sagrada Família, Barcelona, Spain
Sagrada Família’nın dış cephesini detayları, Barselona, İspanya. Brianza. 2008.

Sagrada Família (Kutsal Aile): Barselona’ya gitmek gibi bir planınız varsa bu müzeyi kaçırmak istemezsiniz! Bazilikanın ihtişamlı ve heybetli yapısı, şehrin her yerinde benzer şaheserlerini görebileceğiniz dâhi Antoni Gaudi’nin çalışmasıdır. Bazilika hakkındaki ilginç şey de yapımına 1882’de başlanması ve yapımına hala devam ediliyor olmasıdır!

Picasso Müzesi: Bu müze, Picasso’nun Las Meninas serisi dahil erken dönem karalamalarından ileri dönem tablolarına, seçkin bir koleksiyonu sizlere sunmaktadır. Carrer de Montcada’da yer alan bu müzeyi ziyaret listenize eklemeyi unutmayın.

Katalonya Ulusal Sanat Müzesi: Müze size, ayaklarınızın altında bir şehir manzarasıyla birlikte 12. yüzyılın başlarından bu yana Katalan sanatının özeti niteliğinde bir sergi sunar.

Madrid

The Prado Museum, Madrid, Spain
Prado Ulusal Müzesi, Madrid, İspanya.

Prado Ulusal Müzesi: Titian, El Greco, Peter Paul Rubens, Diego Velázquez ve diğer büyük sanatçıların geniş koleksiyonlarına sahiptir. 200 yıl öncesine kadar takip edilebilen koleksiyon İspanyol Monarşisi tarafından toplanmıştır.

art history destination Madrid -The Thyssen-Bornemisza National Museum, Madrid, Spain
Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesi, Madrid, İspanya.

Thyssen-Bornemisza Ulusal Müzesi:
Bir zamanlar aristokrat malikanesi olan bu müze; Monet, Picasso ve Rembradnt gibi tek bakışta tanıyabileceğiniz sanatçıların çalışmalarına sahiptir. Sanat tarihinden bu eserlerin pop art parçaları ve modern kurgularla bir arada sergilenmesi bu müzeyi benzersiz yapan özelliklerden biridir.

-Birleşik Krallık

Birleşik Krallık denince akla direkt Londra gelse de, İngiltere’nin kıyı şeritleri de etkileyici koleksiyonlara sahiptir.

Londra

Ulusal Galeri:  Dünyada en çok ziyaret edilenler listesinde 8. sırada olan Londra’nın Ulusal Galerisi o kadar geniş bir koleksiyona sahip ki daha önce ziyaret etmiş olsanız bile yine de yeni şeyler saptamanız mümkün. Ücretsiz girişi ile mutlaka ziyaret etmeniz gereken bu müzede 13. yüzyıldan gelen tablolar sunar.

Victoria ve Albert Müzesi: Bu müze, tadını çıkarabileceğiniz 2.27 milyondan fazla kalıcı koleksiyonlara sahiptir. Büyüleyici çeşitlilikte kumaş, mimari, mobilya, tablo, takı, seramik ve daha fazlasını barındırır. Haberiniz olsun, müzenin tamamını gezebilmek için iyi bir kaç saate ihtiyacınız olacak! Ayrıca aşağıda görebileceğiniz üzere müthiş bir kütüphaneye sahip.

art history library - The Art Library, The Victoria and Albert Museum, London, England
Sanat Kütüphanesi, Victoria ve Albert Müzesi, Londra, BK.

İngiliz Kıyıları

Fitzwilliam Müzesi: Cambridge’de bulunan bu müze, farklı dönemlerden bulunan etkileyici sanat eserleriyle doludur.

Chatsworth Evi: Derbyshire kıyılarında bulunan Chatsworth, Birleşik Krallık’ta en geniş ve önde gelen sanat koleksiyonunu barındırır. Bu Paladyum evine sahip olmuş her bir Dük, koleksiyona yeni sanat eserleri eklemiştir.

Chatsworth House, Derbyshire, England
Chatsworth Evi, Derbyshire, BK. Rob Bendall.

Birmingham Müze ve Sanat Galerisi: Birmingham Müze Vakfı, bu döneme ait 3000 parça ile dünyanın en prestijli Raphaelite öncesi koleksiyonuna sahiptir.

destination England -Turner Contemporary, Margate, Kent, England
Art Vacation: Turner Contemporary, Margate, Kent, UK. Photo by Benjamin Baker via Wikipedia Commons (CC BY-SA 4.0).

Dünya çapında yasaklar kaldırılmaya devam ettiği sıralarda bir tatil planlıyorsanız veya gelecek için planlarını varsa görecek sonsuz sanat eserleriyle dolu seçenekleriniz var. Modern çalışmalardan yapılmış en eski ve en gözde parçalara kadar ziyaretlerinizde sanat tarihi hakkında öğrenebileceğiniz çokça fırsatınızı olacaktır.

Çeviri Kaynak: https://www.dailyartmagazine.com/best-vacation-spots-for-art-lovers/

Merhabalar, bendeniz Elif. Sizlere burada geniş ve renkli bir dünya sunuyoruz. Sevgiyle kalın.

Bir Yorum Yazın